کمبود جهانی تراشه تا سال 2023

به گزارش مجله عکسفا، تحلیلگران بازار می گویند علی رغم تمام کوشش هایی که در حال اجرا است، کمبود جهانی تراشه احتمالا تا مدت ها ادامه خواهد داشت و شاید به سال 2023 کشیده گردد.

کمبود جهانی تراشه تا سال 2023

تراشه ها امروزه در بسیاری از وسایل پیرامون ما، از پلی استیشن گرفته تا ماشین لباس شویی و ساعت های برقی استفاده می شوند. ولی میزان فراوری آن ها به دلایل مختلف کاهش یافته و بحرانی را به وجود آورده که بعضی آن را چیپاگدون یا آخرالزمان تراشه ای نامیده اند. گلن اودانل، معاون تحقیقات شرکت Forrester می گوید: چون تقاضا بالا خواهد ماند و عرضه همچنان محدود خواهد بود، انتظار داریم که کمبود تراشه تا سال 2022 و 2023 ادامه پیدا کند.

اودانل انتظار دارد تقاضا برای کامپیوترهای شخصی که دارای بعضی از پیشرفته ترین تراشه ها هستند، در طول سال آینده کمی کمتر شود، ولی نباید توقع زیادی داشته باشیم، چون سال بعد خرید تراشه توسط دیتاسنترها بیشتر می شود. او ادامه می دهد: این اتفاق را با تمایل صنایع برای الکترونیکی شدن، رشد پیوسته حوزه رایانش ابری و استخراج رمزارزها ترکیب کنید تا متوجه شوید که میزان تقاضا برای تراشه ها همچنان بالا خواهند ماند.

پاتریک آرمسترانگ، مدیر اطلاعات شرکت Plurimi Investment Managers هفته پیش گفته بود معتقد است که کمبود تراشه تا 18 ماه دیگر ادامه می یابد: مسئله فقط به صنعت خودرو ختم نمی شود. صنعت موبایل هم مشمول همین قاعده است. موضوع اینترنتی کردن همه چیز است. کالاهای زیادی هستند که حالا خیلی بیشتر از گذشته تراشه دارند.

در حال حاضر صنعت خودرو بیشتر از همه صنایع تحت تاثیر مشکل کمبود تراشه قرار گرفته است. TSMC، عظیم ترین تراشه ساز جهان چند هفته پیش گفته بود احتمالا تا ماه ژوئن می تواند سفارشات خودروسازان را تامین کند. آرمسترانگ باور دارد که ادعای TSMC جاه طلبانه است.

افزون بر این، شرکت تحلیلی گارتنر هم معتقد است که کمبود تراشه تا خاتمه 2021 ادامه می یابد. این کمبود بر همه انواع تراشه ها اثر خواهد گذاشت و قیمت آن ها را افزایش می دهد. الن پریستلی، تحلیلگر گارتنر می گوید شرایط شاید در شش ماه آینده برای بعضی شرکت ها بهبود یابد، اما موج بعدی احتمالا دوباره در سال 2022 برمی شود.

راین هارد پلوس، مدیرعامل شرکت تراشه سازی آلمانی Infineon چند روز پیش در مصاحبه ای گفته بود بدیهی است زمان زیادی طول می کشد تا عرضه و تقاضا دوباره به تعادل برسد: فکر می کنم دو سال کمی بدبینانه باشد، اما مطمئنا شاهد دنباله دار شدن کمبود تراشه در سال 2022 خواهیم بود. فکر می کنم ظرفیت فراوری جدید در راه است. انتظار داریم شرایط در سال آینده کمی متعادل تر شود.

ونژه ژائو، مدیر اقتصاد جهانی و استراتژی Credit Suisse هم می گوید شرکت ها از ترس کمبود قطعات در حال انبار کردن تراشه ها هستند و همین مسئله شکاف بین عرضه و تقاضا را بیشتر نموده است. در نتیجه، کمبود تراشه به سال 2022 یا پس از آن کشیده خواهد شد.،دیجیاتو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1628

به "کمبود جهانی تراشه تا سال 2023" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود جهانی تراشه تا سال 2023"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید