افزایش 9 درصدی مصرف برق، مشترکان خانگی منتظر خاموشی باشند؟

به گزارش مجله عکسفا، به گزارش خبرنگاران، با نزدیک شدن به فصل تابستان بسیاری از شهروندان نسبت به شروع قطعی برق ابراز نگرانی می نمایند. در طول دو سال گذشته خاموشی های سراسری چنان به امر طبیعی تبدیل شد که وزارت نیرو برای قطع برق مشترکان برنامه هفتگی منتشر می کرد که اکثراً قطعی ها هم طبق آن اتفاق نمی افتاد. سال جاری نیز با گرمای زودرس هوا، مصرف برق در کشور 9 درصد افزایش یافت.

افزایش 9 درصدی مصرف برق، مشترکان خانگی منتظر خاموشی باشند؟

این شرایط را بعضی شهروندان به معنای احتمال شروع خاموشی مشترکان خانگی می دانند. اما سخنگوی صنعت برق کشور اعتقاد دارد که به رغم افزایش 4500 مگاواتی مصرف برق، شرایط هنوز مساعد است. مصطفی رجبی مشهدی در گفتگویی که اخیراً با ایسنا داشت در رابطه با برنامه قطعی برق بیان کرد: تأکید ما بر گذر از تابستان با کمترین محدودیت است.

او در رابطه با اینکه در شرایط خشکسالی و کاهش پنج درصدی ذخایر آبی چطور می توان محدودیت ها را پشت سر گذاشت؟ شرح داد: تعمیرات نیروگاه های برق آبی به صورت 100 درصد تمام شده و همه واحدها آماده فراوری هستند.

چرا مشترکان نگران مصرف برق هستند؟

در این میان اما آنچه نگرانی ها نسبت به شروع قطع برق مشترکان خانگی را افزایش می دهد به اظهارات وزیر نیرو بازمی گردد. پس از افزایش 9 درصدی مصرف برق، علی اکبر محرابیان بیان کرد که در حال حاضر مصرف این انرژی معادل تابستان است.

به گزارش وزارت نیرو، او این را هم اضافه کرد که سال جاری برنامه این وزارتخانه بیشتر روی ارائه پاداش به مشترکان صرفه جوست. بر این اساس، مشترکان می توانند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف برق، 500 تومان پاداش بگیرند.

اما نکته اصلی به این اظهارات وزیر نیرو مربوط می گردد که تمام برنامه ها را به مصرف برق و رفتار مشترکان منوط می نماید! وی درباره احتمال قطعی برق و شروع خاموشی ها در تابستان شرح داد: می توانیم طوری حرکت کنیم که مسائل مردم به حداقل برسد. اما این مساله که خاموشی نداشته باشیم، به رفتار مشترکان بستگی دارد.

محرابیان نیز با تائید صحبت های رجبی مشهدی تأکید کرد: در خصوص تعمیرات نیروگاهی یک کار استثنایی انجام و تمام ظرفیت های نیروگاه ها به طور کامل تعمیر شد. به ویژه در بخش نیروگاه های برق آبی بعد از هشت سال تعمیرات همه واحدها به اتمام رسید.

پیش از این نیز قرار بود برق صنایع از اواسط اردیبهشت قطع گردد. اما اکنون که چهار روز از خرداد هم می گذرد هنوز کارخانه های فولاد و سیمان به روال قبل به فعالیت خود ادامه می دهند. موضوعی که ممکن است در بخش خانگی هم رخ دهد و با اصلاح الگوی مصرف برق سال جاری اندازه خاموشی ها حداقل کمتر از سال های گذشته باشد.

برای مطالعه بیشتر خبر برق کدام ادارات قطع می گردد؟ را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2061

به "افزایش 9 درصدی مصرف برق، مشترکان خانگی منتظر خاموشی باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 9 درصدی مصرف برق، مشترکان خانگی منتظر خاموشی باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید