2300 سازه آبی خاکی در راستای فعالیتهای آبخیزداری در استان یزد وجود دارد

به گزارش مجله عکسفا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار و گزارشات منتشر شده، 2300 سازه آبی خاکی در راستای فعالیتهای آبخیزداری در استان یزد وجود دارد.

2300 سازه آبی خاکی در راستای فعالیتهای آبخیزداری در استان یزد وجود دارد

کمال کریمی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره به اینکه یزد از استانهای پهناور کشور محسوب می گردد، اظهار کرد: استان یزد دارای مساحتی بالغ بر هفت میلیون و 400 هزار هکتار است که هفت میلیون و 250 هزار هکتارآن عرصه های منابع طبیعی است.

وی با بیان این که اهمیت حفاظت از منابع طبیعی بر هیچ کسی پوشیده نیست، گفت: وقوع سیل مرداد سال گذشته در استان یزد این اهمیت را به ویژه در زمینه اقدامات آبخیزداری دوچندان محسوس کرد و به عبارتی رنگ دیگری به طرحهای در دست انجام اداره کل منابع طبیعی استان هم در زمینه آبخیزداری و هم در جهت افزایش پوشش گیاهی استان با توجه به وقوع طوفانهای گرد و خاک متعدد در طول سال داد.

کریمی با اشاره به تخصیص 22 میلیارد تومان از محل اعتبارات ماده 17 مدیریت بحران به اداره کل منابع طبیعی استان پس از وقوع سیل گذشته گفت: تمام این اعتبار که البته 10 میلیارد تومان از آن مربوط به اسناد خزانه سه ساله بوده است، در حوزه بازسازی بندهای خاکی صدمه دیده در جریان سیل پارسال هزینه شد.

وی عملیات آبخیزداری را یک کار کارشناسی خواند و گفت: خوشبختانه در جریان سیل سال گذشته علی رغم آسیب به بعضی از بندهای خاکی این اداره کل، هیچ کدام تخریب نشد و این ناشی از وجود بدنه کارشناسی قوی استان در این حوزه است.

این مسئول بعضی تعرضات به حریم مسیلها در طی سالیان گذشته را دلیل سرازیر شدن سیلاب پارسال به خانه بعضی شهروندان ذکر کرد و گفت: خوشبختانه طی یک سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه آبخیزداری در قالب برنامه های سنواتی با اعتبارات ملی اجرا شده اخیراً نیز قراردادی به ارزش 10 میلیارد تومان در مرحله انعقاد در این زمینه است.

وی یکی از اقدامات موثر اداره کل منابع طبیعی استان را تفویض اختیار اجرای طرحهای کوچک و میانه آبخیزداری به ارزش کمتر یک میلیارد و 450 میلیون تومان به شهرستانها با نظارت عالیه استان ذکر کرد و گفت: خوشبختانه نظر به وجود دو هزار و 300 سازه آبی و خاکی در استان و اهمیت نگهداری و بازسازی آنها، این اقدام بازخورد خوبی را تا به امروز داشته است.

کریمی اولویت طرحهای آبخیزداری را حفاظت از منطقه ها مسکونی در روستاها، قنوات و زمین های کشاورزی عنوان نمود و گفت: هرگونه عملیاتی مکانیکی یا بیولوژیکی که باعث جلوگیری از وقوع خسارات سیلابها و افزایش نفوذ آب باران در سفره های زیرزمینی، آبخیزداری محسوب می گردد. لذا منابع طبیعی وظیفه جمع آوری آب بارشها و سیلابها را ندارد و برهمین اساس نیز آب پشت بند را با ایجاد خروجی ها در راستای عمل به حق آبه پایین دست به صورت تدریجی تخلیه می نماید.

وی در خصوص تصرفات منابع طبیعی به وسیله معادن نیز ابراز کرد: براساس سیاست اداره کل منابع طبیعی استان در دوره تازه، با حدود 97 تا 98 درصد استعلام فعالیت معادن استان در عرصه های منابع طبیعی مخالفت شده و تنها با حدود دو درصد آنها موافقت شده است، چرا که عمده وظایف این اداره کل به ترتیب حفظ، احیاء، توسعه و در نهایت بهره برداری است.

مدیر کل منابع طبیعی استان در خاتمه تاکید نمود: علاوه بر برخورد قانونی با تصرفات در عرصه های منابع طبیعی به وسیله مردم که گاهاً از سوی سودجویان با اقداماتی مانند درختکاری، با صنایع و معادن و شخصیتهای حقوقی در این باره با جدیت برخورد می کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آبان 1402 بروزرسانی: 16 آبان 1402 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2276

به "2300 سازه آبی خاکی در راستای فعالیتهای آبخیزداری در استان یزد وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2300 سازه آبی خاکی در راستای فعالیتهای آبخیزداری در استان یزد وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید