امکان روزه دریافت با وجود بارداری؟ ، فشار خون را جدی بگیرید

به گزارش مجله عکسفا، یک پزشک متخصص زنان می گوید افراد بارداری که اصرار به روزه دریافت دارند باید نکات متعددی را رعایت نمایند و از ریسک های مربوط به این دوران دوری نمایند.

امکان روزه دریافت با وجود بارداری؟ ، فشار خون را جدی بگیرید

فریبا صادقیان پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت و گو با مجله عکسفا ، مطرح نمود: برای بسیاری از زنانی که دوره بارداری را پشت سر می گذارند و یا اینکه به کودک خود شیر می دهند روزه داری یک دغدغه است. روزه داری برای زنان باردار دارای ریسک است که البته این بستگی به این دارد که در چندمین هفته بارداری به سر می برد.

صادقیان گفت: در هشت هفته نخست بارداری من همیشه به مراجعانم ممنوعیت کامل روزه داری را گوشزد می کنم. سلول های اولیه مغزی جنین در این مدت شکل می گیرند که نرسیدن غذای کافی به بدن مادر می تواند این فرایند را مختل کند. بنابراین روزه داری در این مقطع خطرناک است.

وی اضافه نمود: ما با این موضوع هم روبرو هستیم که در حال حاضر ساعات روزه داری زیاد است بنابراین خطر دو چندان می گردد. زنان باردار به هیچ عنوان در هفته های ابتدایی بارداری که زمان شکل دریافت سلول های مغزی جنین است روزه نگیرند.

این پزشک متخصص زنان ادامه داد: ما بعد از این مقطع هم باید محدودیت هایی را برای روزه داری زنان باردار در نظر بگیریم. جنین از خون مادر تغذیه می نماید. اگر زن باردار روزه بگیرد چربی های بدنش تجزیه شده و به وسیله جفت به جنین می رسد که برای او آسیب های عصبی را در پی دارد.

دکتر صادقیان تاکید نمود: من مراجعانی دارم که با وجود بارداری می خواهند روزه بگیرند. اگر اصرار به روزه دریافت دارند موارد متعددی را باید به آنها توصیه کنم. آنها به هیچ عنوان نباید سرخود و بدون نظارت پزشک این کار را انجام دهند چرا که شرایط بدنی آنها باید مدام چک گردد. ضمن اینکه یک زن باردار باید برای روزه داری فعالیت های بدنی خود را کم کند. او باید مرتب آزمایش بدهد و اطمینان پیدا کند که همه چیز عادی است. ضمن اینکه او باید به شدت مراقب دیابت دوران بارداری باشد.

این پزشک متخصص زنان توضیح داد: موضوع روزه داری برای زنانی که پیش از بارداری هم بیماری داشته اند تشدید می گردد و دارای خطرات بیشتری است. افرادی که باردارند و البته از یک بیماری خاص رنج می برند برای حفظ سلامت خود و جنین به هیچ عنوان روزه نگیرند.

وی اذعان داشت: افراد دارای فشار خون بالا نیز به شدت مراقب باشند. مسئله فشار خون به هیچ عنوان نباید دست کم گرفته گردد در غیراینصورت جنین با آسیب های شدیدی روبرو خواهد شد. از سویی سلامتی خود مادر که مهم تر است نیز به خطر می افتد.

این پزشک متخصص در انتها گفت: در دوران بارداری هیچ چیز مهم تر از حفظ سلامتی مادر و جنین نیست. تغذیه مناسب در کنار آرامش خاطر و مراجعه پی در پی به پزشک جهت کنترل شرایط بدنی بارداری بی دغدغه ای را رقم می زند.

هیلدا حسینی خواه / مجله عکسفا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 987

به "امکان روزه دریافت با وجود بارداری؟ ، فشار خون را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان روزه دریافت با وجود بارداری؟ ، فشار خون را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید