بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان ادامه دارد؟

به گزارش مجله عکسفا، به گزارش خبرنگاران، ماجرای افزایش حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد و هنوز اجرا آن تعیین نیست. البته نامه ای مبنی بر درخواست بازنشستگان از رئیس جمهور برای تسهیل کار ارسال شده است که هنوز نتیجه آن تعیین نیست.

بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان ادامه دارد؟

نصرالله دریابیگی (رئیس کانون کارگران بازنشسته استان مازندران) در تبادل نظر با ایلنا، در ارتباط با افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: ماده 41 قانون کار، ناظر بر معین دستمزد کارگران کشور است اما هیچ زمان الزامات این ماده قانونی در معین دستمزد ملاک قرار نگرفته است.

علاوه بر این، ماده 96 قانون تامین اجتماعی که مربوط به الزاماتِ افزایش مستمری بازنشستگان کارگری ست، هیچ زمان به درستی اجرا نشده است.

دریابیگی ادامه می دهد: سال جاری دولت خلاف روال قانونی همواره عمل نموده و مصوبه شورایعالی کار را که برای همه کارگران لازم الاجراست، به رسمیت نشناخته است.

او با تاکید بر اینکه بحث بازنشستگان کارگری از زمین تا آسمان با کارمندان بازنشسته تفاوت دارد؛ می گوید: بازنشستگان دولت زیرمجموعه دولت هستند و سازمان مدیریت برای حقوق آن ها معین تکلیف می نماید اما ما کارگران بازنشسته از جیب خودمان حقوق می گیریم و دولت اعتباری برای مستمری ما اختصاص نمی دهد.

دولت مقابل بازنشستگان ایستاده است

70 درصد مستمری بگیران کارگری، حداقل بگیر یا حتی زیر حداقل بگیر هستند؛ دولت پاسخ بدهد اینها با مستمری حداکثر چهار میلیون تومانی چطور باید زندگی کنند.

دریابیگی تاکید می نماید: امیدواریم هرچه سریعتر مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان کارگری به تصویب برسد؛ از رئیس جمهور درخواست داریم به هیات دولت دستور بدهد که این مصوبه را امضا کنند و برای اجرا ابلاغ کنند.

او اضافه نمود: با همین مصوبه شورایعالی کار، بازهم مزد و مستمری چهار میلیون تومان با سبد معیشت فاصله دارد؛ در واقع 4 میلیون تومان طلبکار هستم.

حالا که حق قانونی ما را نمی دهند، لااقل برای همین حداقل ناچیز بهانه تراشی نکنند؛ دولت نقشی در معین یا پرداخت مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی ندارد؛ دولت یک وظیفه در قبال سازمان دارد و آن پرداخت بدهی های انباشته در قالب قوانین بودجه سالیانه است؛ نه تنها به این تکلیف عمل ننموده اند بلکه مقابل حقوق قانونی بازنشستگان ایستاده اند.

دبیر خانه کارگر مازندران در سرانجام می گوید: بازهم تاکید می کنم بیش از دوازده میلیون نفر از جمعیت کشور در انتظار نتایج نشست های هیات دولت هستند؛ بیش از این، این جمعیت انبوه را در نگرانی نگذارند و افزایش مستمری بازنشستگان را به تصویب برسانند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2063

به "بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید