تاثیر خشونت نظامیان هندی بر بچه ها کشمیر

به گزارش مجله عکسفا، تداوم حکومت نظامی توسط هند در کشمیر طی ماه های اخیر و استفاده مکرر نظامیان از تفنگ ساچمه ای علیه مردم کشمیر که سابقه ای چند ده ساله دارد تاکنون باعث مرگ هزاران کشمیری شده است ولی این رفتار چه تاثیری بر نسل آینده کشمیر دارد؟

تاثیر خشونت نظامیان هندی بر بچه ها کشمیر

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران به نقل از کشمیر نامه، با شروع شورش های مسلحانه در جامو و کشمیر و مقابله دولت هند با این شورش ها غیرنظامیان و افراد غیر مسلح قربانی اصلی خشونت های دولت هند شدند. در سال های ابتدایی دهه نود سرکوب غیرنظامیان به طور گسترده انجام می شد. تنها در سال 1990 حداقل 12 عملیات علیه غیرنظامیان کشمیری در بخش های مختلف کشمیر انجام شد که در طی آن 421 نفر کشته شدند که در این میان بخش قابل توجهی بچه ها بودند.

بچه ها نه تنها قربانیان مستقیم این خشونت ها بوده اند بلکه در معرض سایر خشونت ها مانند مفقود شدن، بازداشت های غیرقانونی، ضرب و شتم، تجاوزات جنسی و سایر موارد قرار گرفته اند. ضمن اینکه که افزایش خشونت در این دهه سبب شد بسیاری از بچه ها والدین خود را از دست بدهند. طبق آنالیز که یکی از موسسات خیریه انگلیس انجام داده است 215 هزار کودک یتیم در کشمیر وجود دارد که 37 درصد آنها یک یا هر دو والد خود را از دست داده اند.

از دیگر موارد نظامی سازی در این دهه می توان به تبدیل شدن محیط های آموزشی به کمپ ها و اردوگاه های نظامی اشاره نمود. از اوایل دهه نود میلادی بسیاری از مدارس و موسسات آموزشی تبدیل به کمپ های نظامی و ایستگاه های پلیس شد که اشغال مدارس ترس و عدم امنیت را برای دانش آموزان و دانشجویان به همراه داشت.

در همین دهه بود که با تصویب قانون AFAPA عملیات های خوشنت آمیز شدت بیشتری گرفت. قانونی که سبب شد نیروهای نظامی هند در قبال هر نوع مجازت قضایی در کشمیر مصونیت داشته باشند.

در زیر به برخی از وقایع منجر به کشتار بچه ها در طی این دهه اشاره می گردد:

الف-کمیته JKCCS در یک آنالیز که در دو ناحیه بارامولا و باندی پورا در شمال کشمیر انجام داد. گزارشی قدیمی اما فراموش نشدنی را مورد آنالیز قرار داده است. گزارشی که در سال 2006 منتشر شد. در این گزارش چنین آمده است: در فاصله زمانی سال های 1989 تا 2005، 5106 غیرنظامی کشته و ناپدید شدند که در این میان 392 کودک کشته شد. و از این تعداد 43 نفر دختر بودند.

ب- 36 کودک ناپدید شدند که از این میان بنا به گفته برخی ها 10 کودک مبارز بودند و این بچه ها توسط نیروهای هند ربوده شدند. کودکی 9 ساله به نام جاوید احمد از ناحیه بارامولا در میان این بچه ها بود که در نوامبر 1991 ناپدید شد و تاکنون هیچ نشانه ای از او یافت نشده است.

ج-در 3-4 آگوست 1998، 11 کودک در گروه های سنی 4 تا 15 سال در میان 19 کشته شده ای بودند که در روستای سیلان در خانه هایشان توسط افسران پلیس کشته شدند. عاملین این جنایت شناسایی شدند اما به دلیل قانون AFSPA از مجازات معاف شدند.

د-در مارس 2003، 24 هندی کشمیری (پاندیت ها) توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند که دو نفر از آنان نوزاد بود. اما فرایند قضایی این پفراینده نیز مانند سایر پفراینده های نتیجه ای نداشت.

ه-در ژانویه 1999، 15 غیرنظامی کشته شد که 6 کودک از جمله کشته شدگان بود. عاملین این جنایت نیروهای پلیس و ارتش هند اعلام شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 525

به "تاثیر خشونت نظامیان هندی بر بچه ها کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر خشونت نظامیان هندی بر بچه ها کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید