تلاش آمریکا و اعراب خلیج فارس برای بازگرداندن حزب بعث

به گزارش مجله عکسفا، محمد البلداوی خبر داد که اعراب حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا در تلاش هستند که بار دیگر سران رژیم بعث را به صحنه سیاسی عراق بازگردانند.

تلاش آمریکا و اعراب خلیج فارس برای بازگرداندن حزب بعث

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد البلداوی کننده ائتلاف الفتح در مجلس عراق از دسیسه های جدید اعراب حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا هشدار داد.

البلداوی به پایگاه خبری المعلومه گفت: محور آمریکا و حامیان آن در فرآیند سیاسی، تلاش دارند با معاملات مشکوک، سران بعث را وارد عرصه سیاست کنند.

وی بر این باور است که هدف از این اقدام، کودتای نرم علیه فرآیند سیاسی است.

این کننده عراقی همچنین خبر داد که فقط آمریکا نیست که در پی بازگرداندن سران بعث است، بلکه کشور های عربی حاشیه خلیج فارس نیز بر روی طرح بازگرداندن بعث متمرکز شده اند.

به همین دلیل، صلاح المختار از رهبران حزب منحله و ممنوعه بعث عراق اوایل شهریور 1398 از مذاکره این حزب با ایالات متحده آمریکا خبر داد و گفت که توافق بین بعث و آمریکا، بعید نیست.

این رهبر حزب منحله با بیان اینکه حزب بعث از هر گونه گفتگو در آینده با آمریکا استقبال می کند، گفت که اگر میزان درگیری آمریکا با روسیه بیشتر شود، واشنگتن به تفاهم بیشتری با حزب بعث خواهد رسید.

این رهبر حزب بعث در خاتمه ادعا های خود ادعا کرد که آمریکا از سال 2014 به این نتیجه رسیده که هر گونه راهکاری برای حل بحران های عراق، بدون مشارکت بعثی ها، غیر قابل تحقق است.

مذاکرات آمریکا با حزب بعث مسبوق به سابقه است. به همین دلیل، کامل الدلیمی کننده سابق مجلس عراق شهریور 1396 خاطرنشان کرد که دولت آمریکا مشغول مذاکره با برخی سران عناصر حزب منحله بعث بود تا آنان را در قالبی جدید به جریان قدرت در عراق بازگرداند.

الدیلمی که دبیر کل حزب جنبش ملی تصحیح بود، از تلاش برخی کشور های خلیج فارس خبر داد که قصد داشتند فراکسیونی ائتلافی فرقه گرایانه ای برای انتخابات وقت مجلس تشکیل دهند.

در آن مذاکرات، جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور ریاست هیئت آمریکایی را بر عهده داشت و می خواست است، پس از تغییر نام حزب بعث، این حزب را به فرایند سیاسی عراق بازگرداند.

علی الصجری کننده پیشین مجلس عراق هم اعلام کرده بود که عربستان سعودی به صورت پنهانی به دنبال حمایت از بعثی ها و چهره های نزدیک به صدام بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1049

به "تلاش آمریکا و اعراب خلیج فارس برای بازگرداندن حزب بعث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش آمریکا و اعراب خلیج فارس برای بازگرداندن حزب بعث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید