ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان

به گزارش مجله عکسفا، غار سراب کبودراهنگ به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت می رسد.

ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان

محمدرضا محمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در جلسه کارگروه مدیریت، حفاظت و بهره برداری پایدار از غارهای استان همدان، گفت:

10 درصد از گستره زمین، منطقه ها تحت حفاظت ارگان های محیط زیستی دنیا است و در کشور ما 6 درصد از مساحت به منطقه ها تحت حفاظت محیط زیست اختصاص دارد که این اندازه در استان 3 درصد است. این منطقه ها در کشور ما شامل پارک ملی، منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی ملی می گردد که در استان همدان تنها منطقه ها حفاظت شده را داریم و از تنوع منطقه ها برخوردار نیستیم. بر این اساس برنامه ای برای افزایش تنوع منطقه ها تحت حفاظت استان در نظر گرفتیم.

وی توضیح داد که ثبت سراب گیان و غار سراب به عنوان آثار طبیعی ملی و ثبت منطقه حفاظت شده خانگرمز به عنوان پناهگاه حیات وحش از جمله اقداماتی است که در این زمینه در حال پیگیری و انجام است.

محمدی درباره دلایل معرفی غار سراب به عنوان اثر طبیعی ملی گفت: این غار یکی از پدیده های طبیعی مهم زمین شناسی در کشور به شمار می آید و قدمت این پدیده در حدود دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک (136 تا 190 میلیون سال قبل) تخمین زده می گردد که با مدیریت دقیق منطقه علاوه بر حفظ میراث زمین شناسی می توان از آن به عنوان یک ابزار آموزشی و تربیتی برای آموزش مفاهیم محیط زیستی بهره مند شد.

وی با بیان اینکه اثر طبیعی ملی، یکی از منطقه ها چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران است، اظهار داشت که پدیده های نمونه یا مجموعه های گیاهی و جانوری (زیست محیطی) نادر یا اشکال و منظره ها کم نظیر، ویژه و غیرقابل جایگزین که از جهات علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی باشند، به عنوان اثر طبیعی ملی، با معین محدوده حراست می گردد. غار سهولان، قله سبلان، صنوبر شیروان، غار قوری قلعه، سرو قره باغ و غار پروا از جمله آثار طبیعی ملی ایران هستند.

محمدی اظهار کرد که موافقت های اولیه برای ثبت غار سراب به عنوان اثر طبیعی ملی اخذ شده است و موضوع به زودی در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار خواهد گرفت.

غار سراب با 78هکتار وسعت حریم در هزار متری جنوب روستای سراب از توابع بخش گل تپه شهرستان کبودراهنگ و 87 کیلومتری شمال غربی شهر همدان، واقع شده است که با دهانه غار علیصدر 7570 متر و 4 کیلومتر با غارسوباشی فاصله دارد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1917

به "ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید