جزئیات ثبت نام حضوری و الکترونیکی دانش آموزان ابتدایی از اول خردادماه

به گزارش مجله عکسفا، تهران (پانا) - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری با اصحاب رسانه به بیان جزئیات ثبت نام مدارس در سال تحصیلی جدید پرداخت.

جزئیات ثبت نام حضوری و الکترونیکی دانش آموزان ابتدایی از اول خردادماه

با ما همراه باشید و درباره خرید متعادل بیشتر بدانید.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با موضوع ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 1400-1401 اظهار کرد: خوشبختانه دستورالعمل ثبت نام سال تحصیلی جدید در 22 اردیبهشت به مدارس ابلاغ شد قبل از ارسال ما جلسات متعددی را با تمام واحدهای درگیر داشتیم.

وی افزود: براساس بازخوردهای فرایند ثبت نام سال گذشته سعی کردیم چالش ها را مرتفع کنیم. تسهیل کار ثبت نام و رفع نگرانی های خانواده ها رعایت تکریم و حفظ احترام والدین در فرایند ثبت نام مورد توجه است.

حکیم زاده گفت: از نظر ما ثبت نام برای نوآموزان بیشتر ازاینکه یک رویداد اداری باشد یک فرایند تربیتی است نخستین تجربه روبرو بچه ها با مدرسه موثر است لذا انجام امور تسهیل گری و حفظ سلامت را در اولویت قرار دادیم.

ثبت نام حضوری و الکترونیکی نوآموزان

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: با تلاش و زحمات شبانه روزی همکاران دفتر فناوری امکان ثبتنام الکترونیکی برای تمام پایه ها فراهم شده است البته برای پایه اولی ها به دلیل سنجش و غربالگری از دو طریق ثبت نام صورت می گیرد.

حکیم زاده بیان کرد: با همکاری با آموزش و پرورش استثنایی همزمان با شروع ثبت نام از اول خرداد سنجش را خواهیم داشت تمام پایگاه های سنجش مجهز شدند و با توجه به اینکه در سال گذشته تعدادی از نوآموزان پیش دبستانی به دلیل شرایط کرونا حاضر نشدند امسال پیش بینی کردیم فرصتی فراهم شود تا از این افراد ثبت نام کنیم.

با توجه به ماهیت داوطلبانه بودن هرگونه مشارکت والدین در هزینه های مدرسه، دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است در مدارس غیردولتی نیز مطابق مقررات خواهد بود

معاون وزیر اظهار کرد: براساس آمار حدود 1.5 میلیون دانش آموز کلاس اولی خواهیم داشت که امیدواریم برای این تعداد با حفظ پروتکل های بهداشتی سنجش را برگزار کنیم. خانواده ها نیز باید در این امر مشارکت فعال داشته باشند.

مهلت ثبت نام تا انتها مردادماه است

ثبت نام متوسطه اول و دوم اعلام می شود

معاون آموزش ابتدایی بیان کرد: برای رعایت اصول تربیتی و حفظ اعتماد به نفس بچه ها برگزاری هرگونه مصاحبه و آزمون در تمام مدارس دولتی و غیردولتی ممنوع است زمانبندی ثبت نام ابتدایی ها از اول خرداد تا انتها مردادماه است و متوسطه اول و دوم بعد از اعلام نتایج امتحانات اطلاع رسانی می شود. ثبت نام ابتدایی ها هم حضوری و هم الکترونیکی از سامانه پادا و سیدا صورت می گیرد.

حکیم زاده گفت: در سال تحصیلی گذشته توانستیم اسامی دانش آموزان و اطلاعات اسمی دانش آموزان را زودتر دریافت کنیم امسال نیز امیدواریم بتوانیم قبل از شروع تحصیلی از کم و کیف دانش آموزان اطلاع دقیق داشته باشیم.

وی درباره سوالی مبنی بر اخذ وجه هنگام ثبت نام گفت: درباره اخذ وجه از اولیا سیاست آموزش و پرورش مشخص است با توجه به ماهیت داوطلبانه بودن هرگونه مشارکت والدین در هزینه های مدرسه، دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است در مدارس غیردولتی نیز مطابق مقررات خواهد بود.

پیگیری بحث خشونت زدایی در مدارس

حکیم زاده درباره بحث خشونت زدایی گفت: باتوجه به تغییر شرایط فیزیکی مدارس، برای پیگیری این طرح دچار چالش شدیم اما بچه ها در فضای مجازی در معرض آسیب هستند لذا انجمن اولیا و مربیان در برنامه های آموزشی خود محور اساسی را آموزش سواد رسانه ای برای خانواده ها قرار داده است. ما نیز در معاونت در سرفصل های خود این برنامه را در دستور کار داریم.

معاون وزیر درباره بازماندگان از تحصیل اشاره کرد: در سال گذشته حدود 15 میلیون و 781 هزار و 381 دانش آموز ثبت نامی داشتیم که یک میلیون و 13 هزار و 49 نفر پیش دبستانی و یک میلیون و 526 هزار و 486 کلاس اولی بودند در مجموع 8 میلیون و 449 هزار و 931 نفر در دوره ابتدایی جز موارد ثبت نامی بودند.

جذب 25 هزار بازمانده از تحصیل ابتدایی به چرخه آموزش

نباید بیش از اندازه نگران بچه ها باشیم

وی ادامه داد: در دوره ابتدایی 210 هزار بازمانده از تحصیل داشتیم که نسبت به سال قبل آن رشد داشتیم اما تا به امروز 25 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل ابتدایی را به چرخه آموزش برگرداندیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به مسائل مربوط به محدوده بندی جغرافیایی مدارس برای ثبت نام اشاره و اظهار کرد: امسال سعی شده همانند سال گذشته محدوده بندی تعریف شود و خانواده ها به مدارس در محدوده محل سکونت خود هدایت شوند. سال گذشته مدارک از سوی مدارس به صورت حضوری دریافت می شد اما امسال مدارک الکترونیکی دریافت خواهد شد.

حکیم زاده در پاسخ به سوال پانا درباره اینکه برای ثبت شکایات والدین مبنی بر اخذ وجه هنگام ثبت نام گفت: سامانه دریافت شکایات راه اندازی شده و بازخورد به ستادهای ثبت نام نیز وجود دارد تا خانواده ها برای چالش دریافت وجه هنگام ثبت نام مسائل خود را منعکس کنند.

معاون وزیر در پاسخ به دیگر سوال پانا مبنی بر ارائه یک توصیه تربیتی به خانواده ها برای ترغیب دانش آموزان کلاس اولی خود در مدرسه اظهار کرد: ما باید بدانیم بچه ها حقی دارند اینکه ما بزرگسال هستیم بدون نظر دریافت دیدگاه بچه ها، تصمیم گیری کنیم صحیح نیست. باید بدانیم بچه ها باید زندگی واقعی را یاد بگیرند کرونا به عنوان چالش جز زندگی ما بوده و معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

وی افزود: بچه ها را ایزوله نکنیم محافظت به صورت غیرمسئولانه درست نیست باید زندگی کردن را در کنار مراقبت به آنان یاد دهیم. نباید بیش از اندازه نگران بچه ها باشیم باید کمی به رشد آنان کمک کنیم تا بچه ها باید به صورت طبیعی رشد کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1665

به "جزئیات ثبت نام حضوری و الکترونیکی دانش آموزان ابتدایی از اول خردادماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ثبت نام حضوری و الکترونیکی دانش آموزان ابتدایی از اول خردادماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید