مطالبه گری در حوزه محیط زیست برعهده تمامی افراد است

به گزارش مجله عکسفا، یک عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه مطالبه گری در حوزه محیط زیست برعهده تمامی افراد است، گفت: راه حل کردن چالش ها و مسائل زیست محیطی جایگزین کردن سیاست ها و برنامه های فعلی با سیاست هایی است که بر اساس رویکردهای نوین و اثر بخش تنظیم شده اند.

مطالبه گری در حوزه محیط زیست برعهده تمامی افراد است

به گزارش خبرنگاران، پروین فرشچی در همایش نیم قرن حفاظت از اکوسیستم های ایران ضمن اشاره به اهمیت مسئولیت اجتماعی در حوزه محیط زیست گفت: حفاظت از محیط زیست و مطالبه گری از بهره برداران منابع طبیعی برعهده تمامی افراد است.

این عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه ضمن بیان اهمیت دریاها توضیح داد: تنها راه حل کردن چالش ها و مسائل زیست محیطی جایگزین کردن سیاست ها و برنامه های فعلی با سیاست هایی است که بر اساس رویکردهای نوین و اثر بخش تنظیم شده اند. از سویی دیگر اهمیت دادن به جامعه دانشگاهی و نخبگان تحصیلکرده در حوزه محیط زیست می تواند در حل بخشی از مسائل محیط زیست موثر باشد.

در ادامه این همایش فاطمه طباطبایی یزدی - عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد - ضمن اشاره به مدیریت حیات وحش و منطقه ها حفاظت شده اظهار کرد: احیای منطقه ها حفاظت شده ازجمله اولویت های حوزه محیط زیست است. طی نیم قرن اخیر برای حفاظت از محیط زیست به چند موضوع مهم و اساسی توجه نشده است که ازجمله آن ها می توان به عدم استفاده از توان علمی و تخصصی در حوزه محیط زیست، عدم کفایت نیروی انسانی و امکانات به کار رفته در حفاظت، عدم استفاده از توان و نیروهای گروه ها و انجمن های مردم نهاد و نبود آمار معتبر و قابل اعتماد نظیر سرشماری ها در حوزه محیط زیست اشاره نمود.

در بخش دیگری از این همایش بهمن ایزدی - محقق و کنشگر محیط زیست - توضیح داد: در گذشته به علت اهمیت خاص زیستگاه ها، دسته بندی برای این منطقه ها صورت گرفت و برنامه منطقه ها چهارگانه حفاظت و مدیریت حفاظت، تدوین شد و در دستور کار نهاده شد اما متاسفانه طی نیم قرن اخیر مسئله حفاظت نتیجه نزولی داشته است.

ایزدی با اشاره به آتش سوزی های اخیر جنگل های زاگرس از بی تفاوتی مسئولان گلایه کرد و گفت: مسئله حفاظت احتیاج به ایجاد سیستم حفاظت مشارکتی دارد که جامعه محلی، انجمن های مردم نهاد و گروه های هدف باید در آن نقش داشته باشند.

الهه موسوی - روزنامه نگار و کنشگر حوزه محیط زیست - هم در خاتمه این نشست به اولین ماده حقوقی درمورد حفاظت از محیط زیست که در سال 1307 وارد قانون مدنی شد، اشاره نمود و گفت: کمبود بودجه یکی از مسائل اصلی حفاظت در کشور است.

به گزارش خبرنگاران، سلسله همایش های نیم قرن حفاظت از اکوسیستم های ایران با همکاری گروه مردمی قرار سبز، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی، انجمن محیط زیست دانشگاه تهران و حمایت بیش از 60 تشکل دانشجویی و مردم نهاد سراسر کشور طی هفته جاری در حال برگزاری است. علاقه مندان برای حضور در این سلسله برنامه ها می توانند به آدرس اینترنتی https://b2n.ir/q29092 مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1683

به "مطالبه گری در حوزه محیط زیست برعهده تمامی افراد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه گری در حوزه محیط زیست برعهده تمامی افراد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید