حمایت رئیس شورای اروپا از رقبای جانسون در انتخابات انگلیس

به گزارش مجله عکسفا، ریاست شورای اروپا با اعلام حمایت صریح از چهره های ضد برگزیت در انتخابات ماه آینده انگلیس گفت، خروج از اتحادیه اروپا، پایانی برای امپراتوری بریتانیا خواهد بود.

حمایت رئیس شورای اروپا از رقبای جانسون در انتخابات انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا امروز (پنجشنبه) از رقبای انتخاباتی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در انتخابات سراسری اعلام حمایت کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، تاسک که به زودی دوره ریاستش بر شورای اروپا به اتمام می رسد، خطاب به مخالفان برگزیت گفت امیدشان را از دست ندهند. وی همچنین اضافه کرد از این که در نهایت نظرش را آزادانه بیان می نماید احساس خوبی دارد.

تاسک توضیح داد که به جان برکاو رئیس مستعفی مجلس عوام انگلیس، به خاطر جان تازه بخشیدن به آزادی بیان حسادت می نماید. برکاو هفته گذشته صراحتاً پس از کناره گیری از سمت خود خاطرنشان کرد خروج از اتحادیه اروپا خسارت بار ترین شرایط پس از جنگ دنیای دوم را برای انگلیس رقم می زند.

تاسک در این خصوص گفت: می خواهم چیزهایی به شما بگویم که تا چند ماه پیش می ترسیدم اگر آن ها را بیان کنم به خاطر صداقت زیاد اخراج شوم. انتخابات انگلیس ماه آینده برگزار می گردد. آیا هنوز می توان اوضاع را برگرداند؟ از زمانی که مردم فکر کردند اوضاع غیرقابل برگشت شده است، هانا آرنت نیز همین گمان را برد. پس تنها کلماتی که امروز به ذهنم می رسد فقط این است: نا امید نشوید. در این مسابقه، ما از وقت تلف شده گذشته ایم و وارد وقت اضافه شده ایم، شاید حتی به ضربات پنالتی برسیم.

تاسک اضافه کرد: مکرراً از حامیان برگزیت شنیده ام که می خواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند تا بریتانیا را دوباره قدرتمند نمایند و باروشان این است که این کشور در تنهایی خود می تواند [کشوری] بزرگ باشد. اما واقعیت درست عکس این است.

تاسک توضیح داد: بریتانیا تنها به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا می تواند نقشی دنیای ایفا نماید. ما فقط در کنار هم می توانیم با بزرگترین و پیچیده ترین قدرت های دنیا مقابله کنیم. در واقع می توانم همین را درباره آلمان و فرانسه بگویم و دنیا این را می داند. همین حرف ها را در هند، نیوزیلند، استرالیا، کانادا و آفریقای جنوبی شنیده ام که انگلیس پس از جدایی، تبدیل به یک بیگانه خارجی می گردد، یک بازیکن سطح دو، در حالی که زمین بازی در اختیار چین و آمریکا و اتحادیه اروپا است.

رئیس شورای اروپا در ادامه لحن صریح و انتقادی خود نسبت به برگزیت گفت: به هرکجا که رفتم این سوال تأسف آمیز را از من پرسیدند که چرا آن ها این کار را می نمایند؟. یکی از دوستان انگلیسی من احتمالاً راست می گوید برگزیت به راستی پایانی بر امپراطوری بریتانیا است.

تاسک همچنین در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درخصوص همکاری با روسیه گفت: فقط می توانم بگویم امیدوارم که این اتفاق به قیمت آرزوی مشترک ما درباره حق حاکمیت اروپا تمام نگردد.

کوشش جانسون برای خارج کردن کشورش از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) با رأی منفی مجلس بازنده شد و مجلس او را مجبور کرد از بروکسل تقاضا کند مهلت اجرای بروکسل را تمدید کند. مجلس تنها به کلیات این توافق رأی مثبت داد و اجرای آن جهت آنالیز بیشتر به 31 ژانویه موکول شد.

در مقابل جانسون خواستار برگزاری انتخابات همگانی زودهنگام در انگلیس شد تا شاید بتواند با تغییر ترکیب کابینه، رأی مورد احتیاج برای تصویب توافق با بروکسل درخصوص نحوه خروج از اتحادیه اروپا را کسب کند.

پیشنهاد او در مجلس انگلیس با استقبال حزب لیبرال دموکرات روبرو شده و مورد تصویب نهاده شد. قرار است این انتخابات زودهنگام در تاریخ 12 دسامبر (21 آذر) برگزار گردد.

علاوه بر تاسک، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نیز هفته گذشته در آخرین روزهای کاری خود گفت، جانسون در کمپین همه پرسی سال 2016 خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دروغ های زیادی گفته است که کاش با آن ها مقابله می شد.

این کمپین توانست مردم بریتانیا را متقاعد کند سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دهند.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 409

به "حمایت رئیس شورای اروپا از رقبای جانسون در انتخابات انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت رئیس شورای اروپا از رقبای جانسون در انتخابات انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید