دیوار چین ایرانی در روسیه

به گزارش مجله عکسفا، دیوار دربند در روسیه در دوران ساسانیان برای جلوگیری از حمله خزرها به ایران ساخته شد.

دیوار چین ایرانی در روسیه

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خزرها به همراه دیگر اقوام بیابان گرد شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران می تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود معمولاً به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرون رانده می شدند.

این قوم هم واره با بیزانس بر ضد ایران هم پیمان بود بنای استحکامات عظیمی چون شهر دربند در شمال قفقاز در عهد ساسانیان، که برای جلوگیری از حملات خزران صورت گرفت، هنوز پا برجاست

خزرها در بین شمال غربی دریا و دریای سیاه سکونت داشتند که بیشتر قوم روس بودن تا ایران که هر وقت میتوانستند به ایران حمله می کردند.

استحکامات دربند دیوار سنگی بسیار بلندی بود که در زمان خسرو انوشیروان ساخته شد. طول آن چهل کیلومتر و از کوهستان تا کرانهٔ دریای خزر امتداد داشت و خط دفاعی بسیار مستحکمی در برابر سواران مهاجم به شمار میامد.

این دیوار که از تخته سنگ های بسیار عظیم ساخته شده بود، هیجده تا بیست متر ارتفاع داشت. سی برج برفراز این دیوار قرار گرفته بود. دیوار سه دروازهٔ آهنی داشت که یک دروازهٔ آن به دریا گشوده می شد.

دربند فعلی شهری بندری در حاشیه دریای خزر است که در جنوبی ترین قسمت فدراسیون روسیه واقع شده. این شهر به لحاظ اهمیت دومین شهر جمهوری داغستان با جمعیتی بالغ بر 119200 نفر (آمار سال 2010) است. آذربایجانی ها، لزگی ها و تاباساری ها بیشترین ساکنان این شهر را تشکیل می دهند.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 911

به "دیوار چین ایرانی در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار چین ایرانی در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید