رشد 10 درصدی فرزندخواندگی در سال 99

به گزارش مجله عکسفا، تهران (پانا) - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اقدامات سال 99 این معاونت را تشریح کرد.

رشد 10 درصدی فرزندخواندگی در سال 99

حبیب الله مسعودی فرید در تبیین و تشریح اقدامات سال 99 با بیان اینکه 880 مرکز نگهداری شبانه روزی از بچه ها و نوجوانان در کشور داریم، گفت: از این تعداد بیش از 640 مرکز توسط بخش غیردولتی و خیرین اداره می گردد. این در حالی است که سازمان بهزیستی کشور به عنوان نهاد سیاستگذار نظارت بر فرایند اجرای کار شرکاء اجتماعی دارد و با تسهیلگری موانع را مرتفع می نماید.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: سال گذشته مدیریت بچه ها سنین 3 سال به بالا را به بخش غیردولتی در قالب ماده 26 واگذار کردیم و این مسئله مطرح شد که حتی شیرخوارگاه ها نیز می توانند به متقاضیان صاحب صلاحیت واگذار گردد که خوشبختانه این فرآیند در تمامی استانها اجرا شده است و به سبب حساسیت بالای این موضوع، مصاحبه از موسسین در ستاد مرکزی مجازی صورت پذیرفت و بهترین ها معرفی شدند تا شیرخوارگاه ها به این افراد سپرده گردد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه فرزندخواندگی در سال گذشته، توضیح داد: ما با فرایند فزاینده فرزندخواندگی در چند سال گذشته روبرو شدیم و برای تحقق شعار جای کودک در خانواده است همکاران به شناسایی فرزندانی که در مراکز نگهداری می شدند و قابلیت این را داشتند که به خانواده واگذار شوند برای عبور از بروکراسی اداری سامانه فرزندخواندگی از اردیبهشت سال گذشته فعالیت خود را شروع کرد و خانواده های متقاضی با پاسخ به سوالات موجود در سامانه فرزند مورد تقاضای خود را به صورت موقت و دائمی در کشور پیدا کند.

مسعودی فرید با بیان اینکه براساس آمارها فرزندخواندگی در سال 99 نسبت به سال 98، 10 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: درخصوص توانمندسازی زنان و خانواده علاوه بر 240 هزار خانواده تحت پوشش توانستیم 5 هزار و 500 خانوار زن سرپرست پشت نوبتی را وارد چرخه حمایتی کنیم.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بر حمایت از خانوارهای دارای چندقلو تاکید نمود و گفت: تمامی خانوارهای دارای فرزند 3 قلو بدون توجه به دهک ها مورد حمایت سازمان بهزیستی کشور قرار می گیرند و به تعداد افراد خانوار(تا 5 نفر) یارانه به آنها تعلق می گیرد و از سایر خدمات مانند دریافت شیرخشک، پوشاک و ... بهره مند می شوند؛ سال گذشته علاوه بر 4 هزار خانواده دارای فرزند چندقلو، 800 خانوار دیگر به چرخه حمایتی وارد شدند و در حال حاضر جمعا 4800 خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند. همچنین خانوارهای دارای فرزند دوقلو در دهک درآمدی یک تا سه مشمول دریافت خدمات بهزیستی می شوند.

وی با تاکید بر اهمیت ارتقاء تحصیلی دانش آموزان و یاری به بهبود شرایط تحصیلی آنها به انعقاد تفاهمنامه همکاری با بنیاد علمی آموزشی قلمچی اشاره نمود و گفت: بر اساس این تفاهمنامه بنیاد قلمچی متعهد شده است تا تمامی دانش آموزان دارای معلولیت بینایی، شنوایی،جسمی-حرکتی و ... تحت پوشش سازمان بهزیستی را بدون اعمال شرط معدل و بضاعت اقتصادی و در هر شرایط سنی پذیرش و بورسیه کند.

مسعودی فرید، ادامه داد: در دوران شیوع کرونا بیشتر خدمات مجازی شد این در حالی است که تعدادی از فرزندان تحت پوشش بهزیستی توانایی خرید تبلت یا لپ تاپ نداشتند لذا با همکاری بنیاد مستضعفان و دیگر نهادها نزدیک به 8 هزار تبلت به فرزندان امدادبگیر بهزیستی با حفظ کرامت انسانی اهداء شد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به انعقاد تفاهمنامه با صندوق بیمه روستایی و عشایری اشاره نمود و گفت: بر اساس این تفاهم معلولان و زنان سرپرست خانواری که در شهرهای زیر 20 هزار نفر و مناطق روستایی و عشایری سکونت دارند، می توانند از این بیمه برخوردار شوند و اکنون بیش از 30 هزار خانوار زن سرپرست دیگر که جز مددجویان بهزیستی قلمداد می شدند تحت پوشش بیمه روستایی و عشایری قرار گرفتند. یکی دیگر از اقدامات بهزیستی برای زنان سرپرست خانوار حمایت از کسب و کار بود؛ لذا بازار مجازی برای کسب و کار آنها ایجاد شد و از اواخر سال گذشته، 58 گروه همیار زنان در 20 استان مجوز اخذ فروش در فضای مجازی دریافت کردند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع بچه ها کار و خیابان از تدوین طرح حمایت اجتماعی از بچه ها کار و خیابان اطلاع داد و گفت: این طرح از ابتدای جذب بچه ها کار و خیابان، شناسایی عنبیه و غربالگری، پذیرش اولیه، ساماندهی و توانمندسازی را در خود جای داده است بطوری که با همکاری سازمان های غیردولتی سال گذشته 700 کودک در تهران شناسایی کردیم که حدود 80 درصد اتباع خارجی هستند و برای هر کودک پفراینده مددکاری اجتماعی تکمیل شد و پس از آنالیز خانواده کودک، تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند به شرطی که بچه ها مجدد برای کار به سطح شهر نفرایند که مددکاران این موضوع را آنالیز می نمایند اما برای بچه ها اتباع تا زمانی که در مراکز میان مدت حضور دارند شرایط دوستدار کودک برای آنها فراهم است تا معین و تکلیف شوند.

مسعودی فرید یکی از اقدامات ویژه در حوزه آسیب دیدگان اجتماعی را رونمایی از سامانه اورژانس اجتماعی برشمرد و گفت: از اول اردیبهشت امسال هیچگونه ثبت کاغذی درخصوص تماس های مردمی با موضوعات محتلف آزار صورت نگیرد و 360 مرکز اورژانس اجتماعی تمام گزارش های خود را الکترونیکی ثبت خواهند کرد همچنین سامانه مراکز آسیب اجتماعی نیز به سامانه اورژانس اجتماعی متصل است و برای هر فرد مراجعه نماینده در قالب یک پفراینده واحد خدمات ارائه می دهند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1554

به "رشد 10 درصدی فرزندخواندگی در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 10 درصدی فرزندخواندگی در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید