رمزگشایی از تنش پارامتر هابل در چرخ

به گزارش مجله عکسفا، ششمین قسمت فصل هفتم چرخ به آنالیز تنش پارامتر هابل اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، دوشنبه 13 مرداد 99 از شبکه چهار پخش می گردد.

رمزگشایی از تنش پارامتر هابل در چرخ

به گزارش گروه فرهنگی مجله عکسفا، در این قسمت از برنامه، حافظ آهی، مجری-کارشناس چرخ با دکتر محمدمهدی شیخ جباری، استاد پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی مصاحبه خواهد نمود. قانون هابل قانونی در اخترفیزیک و کیهان شناسی است که فرض می نماید که دنیا با سرعتی ثابت که برای تمام زمان ها ثابت است، در حال گسترش است. زمانی که کیهان شناسان اجرام نجومی مانند بعضی تپ اختر ها (ستاره های نوترونی چرخان) را رصد می نمایند، دنیای را می بینند که سریع تر و با ثابت هابل بزرگتری انبساط پیدا می نماید. این اختلاف که به عنوان تنش هابل شناخته می گردد، علی رغم دقیق تر شدن تمام اندازه گیری ها باقی مانده است. بعضی از ستاره شناسان به این بحث ادامه می دهند که آیا ممکن است این تنش چیزی جز خطایی در اندازه گیری نباشد. اما اگر این اختلاف واقعی باشد، به این معناست که مدل دانشمندان از دنیا چیزی کم دارد. دکتر محمدمهدی شیخ جباری در مصاحبه با چرخ این مفاهیم را تشریح و اختلاف نظر ها درباره این موضوع را آنالیز می نماید.

فصل هفتم مجله تصویری چرخ مهم ترین رویداد های علم و فناوری و مسائل روزمره زندگی با نگاهی تخصصی و به زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان آنالیز و واکاوی می نماید.

چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه چهار سیما پخش می گردد. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه نمایندگی چرخ را بر عهده دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1123

به "رمزگشایی از تنش پارامتر هابل در چرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از تنش پارامتر هابل در چرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید