سامانه پدافند هوایی روسیه منهدم شد

به گزارش مجله عکسفا، ایسنا نوشت: نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی از انهدام سامانه پدافندهوایی پانتسیر روسیه به محض ورود به پایگاه هوایی الوطیه خبر دادند، دبیرکل ناتو نیز ضمن ابراز نگرانی از حضور مزدوران روس در صفوف حفتر تاکید نمود، هیچ راه چاره نظامی در لیبی وجود ندارد.

سامانه پدافند هوایی روسیه منهدم شد

خبرگزاری آناتولی ترکیه، نیروهای وابسته دولت وفاق ملی لیبی پیروزیت خود را در انهدام سامانه پدافند هوایی پانتسیر روسیه به محض ورودش به پایگاه هوایی الوطیه را بیان کردند.

مرکز اطلاع رسانی عملیات آتش فشان خشم با انتشار بیانیه ای در صفحه رسمی خود در فیسبوک بیان کرد: نیروهای دلاور ما پیروز شدند سامانه پدافند هوایی پانتسیر روسیه را پیش از آنکه به پایگاه هوایی الوطیه برسد، منهدم سازند.

در ادامه این بیانیه آمده است، یگان هوایی وابسته به دولت وفاق ملی لیبی از ابتدای مه جاری 57 بار نقاط اجتماع نیروهای حفتر در پایگاه الوطیه را هدف قرار داده است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) در تماسی تلفنی با فائز السراج، ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از افزایش شدید خشونت در لیبی تاکید نمود: هیچ راه چاره نظامی در لیبی وجود ندارد.

دبیرکل ناتو در ادامه تاکید نمود: نتایج کنفرانس برلین در ژانویه 2020 و قطعنامه شماره 2510 شورای امنیت راه چاره سیاسی روشنی را برای حرکت رو به جلو مشخص کردند. استولتنبرگ در این گفت وگوی تلفنی اظهار کرد: ناتو همچنان آماده یاری به لیبی برای ایجاد نهادهای دفاعی و امنیتی اش است.

او با اشاره به اینکه ناتو به شکل کامل از کوشش سازمان ملل برای ایجاد راه چارهی سیاسی برای بحران لیبی حمایت می نماید، همه طرف ها در لیبی و جامعه جهانی را به حمایت از این عملیات سازمان ملل تشویق کرد. استولتنبرگ در ادامه اینکه رعایت ممنوعیت تسلیحاتی که سازمان ملل از سال 2011 بر لیبی اعمال نموده از سوی همه طرف ها را مهم دانست.

طبق بیانیه دفتر سراج، دبیرکل ناتو در این تماس تلفنی ضمن ابراز نگرانی از حضور مزدوران شرکت واگنر روسیه در میان شبه نظامیان حفتر، بر لزوم اجرای ممنوعیت ورود زمینی و هوایی سلاح به لیبی و عدم اکتفا به مقابله با ورود آن از راه دریا تاکید نمود و گفت: ناتو دولت لیبی (وفاق ملی) را دولت مشروع و قانونی می داند و با غیر آن تعامل نمی نماید.

بر اساس بیانیه یاد شده، استولتنبرگ حمله به غیرنظامیان و زیرساخت ها را اقدامی غیرقابل قبول دانست و ابراز امیدواری کرد همکاری با ناتو در برقراری امنیت و ثبات در لیبی نقش بسزایی ایفا نماید.

همچنین دو طرف در این گفت وگوی تلفنی درباره هماهنگی و همکاری دستگاه های ناتو و نهادهای نظامی و امنیتی لیبی و تشکیل کمیته های مشترک توافق کردند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 976

به "سامانه پدافند هوایی روسیه منهدم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه پدافند هوایی روسیه منهدم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید