علت استفراغ در بارداری و راه درمان آن

به گزارش مجله عکسفا، استفراغ در بارداری عموما به دلیل تغییرات شدید هورمونی در بدن زنان باردار است. استفاده از مکملها و غذاهای حاوی ویتامین B در درمان آن موثر است.

علت استفراغ در بارداری و راه درمان آن

بیش از نیمی از زنان باردار در دوران حاملگی خود از داشتن حالت تهوع که گاهی با استفراغ همراه است، شکایت داشته و از آن رنج میبرند. این مشکل بیشتر هنگام صبح دیده شده و از این رو آن را با نام بیماری صبحگاهی زنان باردار نیز میشناسند.

حالت تهوع و استفراغ در بارداری بیشتر از هفته چهارم تا ششم آغاز شده و در بیشتر خانمها تا هفته چهاردهم ادامه خواهد داشت، ولی در بعضی زنان باردار ممکن است تا خاتمه دوران بارداری این حالت ادامه داشته باشد و در بعضی از روزها بروز کند. گفتنی است مشکل حالت تهوع و استفراغ در بارداری چنانچه شدید باشد، به طوریکه وجود تهوع و استفراغ های مکرر در یک خانم باردار به قدری باشد که باعث کم آبی بدن و تغییر در الکترولیت های سرم خون او گردد، احتیاج به مداخله پزشک بوده و بایستی درمانهای مورد احتیاج تحت نظر پزشک صورت گیرد. این مسئله، بسیار شدیدتر از یک تهوع و یا استفراغ معمولی است که بیشتر مادران تجربه کرده اند .به استفراغ در بارداری در حالت شدید هیپر امزیس گراویداروم گفته میگردد.

هیپر امزیس گراویداروم چیست؟

تعریف علمی این مشکل در بارداری عبارت است از، استفراغی که شدت آن به حدی است که باعث کاهش وزن، کم آبی، اسیدوز نسبی (به دلیل گرسنگی) یا آلکانوز (به دلیل دفع اسیدهیدروکریک) و یا هایپوکالمی گردد . در صورت وجود این معضل در بارداری خود هرگز، نگران وزنگیری و رشد جنین نباشید. در هفته های اول بارداری، جنین در حال شکل گیری است. رشد و وزن گیری جنین، در ماه های آخر بارداری، اهمیت بیشتری دارد. هم چنین کاهش وزن شما، در نیمه دوم بارداری جبران خواهد شد .

علت استفراغ در بارداری

علت استفراغ و حالت تهوع در بارداری کاملا تعیین نبوده ولی احتمالا ناشی از تغییرات هورمونی و فیزیکی شدیدی است که در دوران بارداری در زن حامله صورت میگیرد. بعضی از علتهای ویار بارداری عبارتند از:

  • افزایش هورمون بارداری hcg در بدن

با افزایش این هورمون در زنان باردار که از ابتدای آغاز حاملگی به طور تصاعدی ترشح آن در بدن زیاد میگردد، حالت تهوع و استفراغ نیز بیشتر میگردد.

  • حساسیت دستگاه گوارش

حساسیت دستگاه گوارش و معده زنان در دوران بارداری افزایش یافته این امر، خود یکی از دلایل بروز این مشکل است.

  • افزایش حساسیت به بوها

این حالت در بین تمامی زنان باردار مشاهده شده، به دلیل بعضی تغیرات هورمونی از جمله افزایش استروژن در بدن حساسیت به بو نیز بیشتر میگردد.

  • کمبود ویتامین ها

یکی از علل بروز حالت استفرغ در بارداری کمبود بعضی ویتامین های ضروری در بدن زن حامله است. از مهمترین این ویتامین ها ویتامین های گروه B بوده که کمبود آن علاوه بر افزایش حالت تهوع و ویار در بارداری، میتواند افسردگی دوران بارداری را نیز سبب گرد.

  • کاهش یا افزایش وزن شدید در ابتدای بارداری

حالت ویار بارداری بیشتر در بین زنانی دیده میگردد که در ابتدای دوران حاملگی خود دارای وزن نرمال و متعادلی نیستند. این افراد غالبا دچار کمبود وزن شدید و یا اضافه وزن زیادی دارند. ار اینرو توصیه تمامی پزشکان متخصص زنان رسیدن به وزن مناسب و متعادل بدن قبل از اقدام برای باردار شدن است.

  • سن کم

زنانی که در سنین خیلی پایین اولین بارداری خود را تجربه میکنند، بیشتر از سایرین با این مشکل در دوران حاملگی خود روبرو میگردند.

  • جنسیت فرزند

حالت تهوع و استفراغ در بارداری در زنانی که فرزند آنها دختر است، بیشتر مشاهده میگردد. زیاد شدن هورمونهای زنانه در بدن مادر که به دلیل داشتن فرزند دختر و ترشح هورمونهای مشابه در بدن جنین دختر است، یکی دیگر از عوامل تشید این مشکل است.

درمان های خانگی برای استفراغ در بارداری

به این منظور میتوانید به مطلبی که در همین سایت با موضوع، درمان خانگی حالت تهوع صبحگاهی در بارداری آمده است، مراجعه کنید. با این جود به طور کلی اگر در حاملگی خود دچار استفراغ شدید، باید از ویتامین B1 و B2، سیراب و شیردان، دل و قلوه، جگر سیاه و خوش گوشت بهره ببرید. همچنین یکی از راههای موثر برای درمان استفراغ شدید در بارداری استفاده از گیاه دارفلفل است. به این منظور مقداری گیاه دارویی دارفلفل را کوبیده و در یک لیوان آب بجوشانید. سپس آب صاف کرده آن را هر مقدار که مانده است، با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده تا رقیق گردد و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک سوم از آن را بنوشید.

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1256

به "علت استفراغ در بارداری و راه درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت استفراغ در بارداری و راه درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید