فانوس دریایی خلیج جرویس؛مرگبارترین فانوس دریایی دنیا، عکس

به گزارش مجله عکسفا، در شبه جزیره ای در کنار دریای تاسمان در نزدیکی خلیج جرویس در جنوب استرالیا یک فانوس دریایی قرار داشت که برای مدتی بیش از چهل سال فعال بود.

فانوس دریایی خلیج جرویس؛مرگبارترین فانوس دریایی دنیا، عکس

موقعیت مکانی قرارگیری فانوس دریایی دماغه سنت جرج صحیح نبود و به همین علت باعث می شد کشتی های دریانوردان بی تجربه ای که سوار بر کشتی ها از این منطقه عبور می کردند، با هدایت اشتباه این فانوس دریایی به صخره های موجود در کف این خلیج برخورد کند و از بین برود.

صخره های اطراف سنت جورج در جنوب خلیج جرویس صخره هایی بودند که اگر کشتی ها به آن ها برخورد می کرد، شدیدا آسیب می دید و از بین می رفت. به همین دلیل در اواسط قرن نوزدهم تصمیم گرفته شد که در ساحل این منطقه فانوس دریایی ساخته گردد که از برخورد کشتی ها به این صخره ها جلوگیری کند.

در سال 1857 معماری به نام الکساندر داوسون و دستیارش میلینگتون آغاز به جستجو برای یافتن یک مکان مناسب برای احداث یک فانوس دریایی در سنت جورج کردند. متأسفانه داوسون بیشتر علاقه مند بود مکان احداث را در جایی انتخاب کند که ساخت وساز راحت تر باشد؛ نه اینکه جایی باشد که امکان هدایت و مسیریابی بهتری به فانوس دریایی بدهد.

وقتی تیم ارزیابی برای آنالیز مکان انتخابی توسط داوسون رفتند، متوجه شدند مکان انتخابی از موقعیت های لازم در دریا، قابل دیدن نیست. آن ها همچنین نقشه هایی که داوسون و میلینگتون آماده نموده بودند را دیدند و گفتند به نظر می رسد حتی نمی توان گفت آیا این مکان انتخابی واقعا روی نقشه وجود دارد یا خیر. از طرفی اعضای تیم به این موضوع شک کردند که شاید داوسون مکان انتخابی را بر اساس نزدیکی به معدنی که قرار بود سنگ های لازم برای ساخت وساز را از آن تأمین نمایند، انتخاب نموده است.

علی رغم تمام این کمبودها و ایراداتی که توسط تیم ارزیابی به مکان انتخابی وارد آمد، سرپرست تیم به دلیل نامعلومی مجوز ساخت فانوس دریایی در این مکان را صادر کرد. از زمان اتمام ساخت این فانوس دریایی، برای مدت چهل سال، تعداد بسیاری کشتی در این خلیج به صخره ها برخورد نموده و نابود شدند و مسئول همه آن ها هم موقعیت قرارگیری فانوس دریایی بود. چون این فانوس نه از جنوب خلیج و نه از شمال آن قابل دیدن نبود. در نهایت در سال 1899 این فانوس دریایی با یک فانوس دریایی دیگر با جهتی عمود بر فانوس اولیه و در موقعیت مناسب تری از ساحل، جایگزین شد.

با این وجود، حتی بعد از جایگزین کردن فانوس دریایی، باز هم فانوس اولیه مسائل مسیریابی برای کشتی ها ایجاد می کرد. چون برج آن از ماسه براق ساخته شده بود و در شب های مهتابی می درخشید و باعث انحراف کشتی ها می شد. به همین دلیل در اوایل قرن بیستم ساختمان این فانوس را هم تخریب کردند.

البته فانوس دریایی سنت جورج تنها برای کشتی ها مشکل ساز و بدیُمن نبود، بلکه برای مسئولان آن که در ساختمان فانوس زندگی می کردند هم بد یمن بود. یکی از مسئولان فانوس دریایی در حال ماهیگیری غرق شد. دیگری در اثر ضربه اسب به سرش کشته شد. اما معروف ترین ماجرای این فانوس دریایی که بیشتر در موردش صحبت می گردد، این است که دو دختر نوجوان در حال بازی با یک اسلحه گرم مسلح بودند که ناگهان اسلحه شلیک نموده و یکی از آن دو دختر کشته شده است.

فانوس دریایی سنت جورج به دلیل تاریخ غیر عادی اش، در حال حاضر جزو مناطق حفاظت شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1552

به "فانوس دریایی خلیج جرویس؛مرگبارترین فانوس دریایی دنیا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فانوس دریایی خلیج جرویس؛مرگبارترین فانوس دریایی دنیا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید