فوائد پلی فنول ها

به گزارش مجله عکسفا، پلی فنول ها دسته ای از ترکیبات شیمیایی بوده که می توانند در گیاهان یافت شوند. آنها از خواص سلامتی بخش بسیار مهمی برخوردارند. در این مقاله از فوائد و منابع گیاهی این پلی فنول ها اطلاعات بیشتری بدست آورید.

فوائد پلی فنول ها

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

پلی فنول ها دسته ای از ترکیبات شیمیایی بوده که می توانند در گیاهان یافت شوند. آنها از خواص سلامتی بخش بسیار مهمی برخوردارند. در این مقاله از فوائد و منابع گیاهی این پلی فنول ها اطلاعات بیشتری بدست آورید.

پلی فنول ها گروهی از مواد شیمیایی با بیش از یک واحد فنول (فنل) در هر مولکول می باشند. این ترکیبات به طور طبیعی در بسکمک از گیاهان یافت می شوند. متداول ترین پلی فنول های گیاهی، فلاونوئیدها، اسید فنولیک، کاتچین یا کاتشین، آنتوسیانین، ایزوفلاون، کوئرستین و رزوراترول می باشند. بسکمک از مطالعات علمی و تحقیقاتی جهت ارزیابی اثرات این ترکیبات بر روی بدن انسان اجرا شده است. در واقع، فوائد بسیار سلامتی بخش بالقوه میوه و سبزیجات، به وجود این ترکیبات نسبت داده می شود.

منابع غذایی

میوه و سبزیجات همراه با چای، خصوصاً چای سبز برخی از مهمترین منابع این ترکیبات می باشند. در میان میوه ها، توت فرنگی، بلوبری، بلک بری، کران بری، آکای بری و تمشک منابع غنی از این ترکیبات به تعداد می فرایند. سایر منابع مهم این مواد غذایی گیاهی سیب، انار، آلبالو، انگور، گلابی و آلو می باشند. از میان سبزیجات، کلم، کلم بروکلی، پیاز، جعفری، کرفس برخی از منابع خوب انواع مختلف پلی فنول می باشند. علاوه بر این، می توانید اندازه قابل توجهی از این مواد مغذی گیاهی را در قهوه، چای، شکلات، روغن زیتون، حبوبات و آجیل هایی، مانند گردو، بادام، فندق، پسته، گردو و بادام زمینی پیدا کنید.

فوائد

برخی از پلی فنول های مهمی مانند فلاون، فلاونوئیدها، رسوراترول، و ایزوفلاون شناخته شده است که دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشند. همچنین این اعتقاد وجود دارد که این پلی فنول ها از خواص ضد التهابی و تقویت کنندگی سیستم ایمنی برخوردارند. در ادامه برخی از برجسته ترین فوائد این پلی فنول ها را معرفی می کنیم.

بیشتر این ترکیبات، آنتی اکسیدان می باشند. بنابراین، می توانند به خنثی کردن رادیکالهای آزاد بسیار واکنش پذیر کمک کرده، و در نتیجه از سلولها و بافتهای بدن محافظت کنند.

رادیکالهای آزاد اغلب موجب ایجاد آسیب سلولی شده که با پیری ارتباط داده می شود. پلی فنول ها به دلیل آنکه آنتی اکسیدانهای قدرتمندی می باشند، می توانند فرایند پیری را آهسته سازند.

آنها همچنین می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت سازند. وجود یک سیستم ایمنی قوی جهت دور نگاه داشتن عفونتها و بیماریها یک ضرورت به تعداد میرود.

آنها می توانند گردش خون را بهبود بخشیده و سلامت قلب را افزایش دهند که خود می تواند خطر بروز بیماریهای قلبی و قلبی عروقی را کاهش دهد.

ترکیب رسوراترول، تعیین شده است که فعالیت های ضد توموری را از خود نشان می دهد. بنابراین، امکان دارد که قادر به مهار رشد تومورهای سرطانی در بدن باشد.

برخی پلی فنول های موجود در تمشک یا راس بری، مشاهده شده است که به کم کردن سرعت از دست دادن تراکم استخوان کمک کرده، و در نتیجه خطر پوکی استخوان کاهش می یابد.

کاتچین موجود در چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند بدن را در جهت سوزاندن چربی و کالری بیشتر تحریک سازد.

ایزوفلاون ها، تا حد زیادی در سویا و محصولات آن یافت شده و می توانند به زنان جهت مقابله با علائم یائسگی (خصوصاً گر گرفتی و پوکی استخوان) کمک کنند.

به علاوه این مواد مغذی گیاهی می توانند فوائد سلامتی بخش بسیار دیگری داشته باشند که هنوز کشف نشده اند. بهترین راه برخورداری از فوائد آنها وارد نمودن مواد غذایی حاوی این ترکیبات به رژیم غذایی است. مکمل های آنها هم در بازار موجود است، اما تنها بایستی پس از مشورت با پزشک مصرف شوند.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1804

به "فوائد پلی فنول ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوائد پلی فنول ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید