مشکل تامین آب شرب در چند قدمی شیراز! ، کسی جوابگوی قحطی آب نیست

به گزارش مجله عکسفا، مردم روستای سلطان آباد شهرستان شیراز که یکی از روستاهای همجوار کلانشهر شیراز است، این روزها با مشکل تامین آب شرب روبرو هستند و سهم آنان از شبکه آب شرب بیش از چهار ساعت در هفته نیست.

مشکل تامین آب شرب در چند قدمی شیراز! ، کسی جوابگوی قحطی آب نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مردم روستای سلطان آباد شیراز استان فارس این روزها با بحران تامین آب شرب روبرو هستند، بحرانی که شرکت آب و فاضلاب شیراز راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت برای حل آن پیش بینی کرده اما اجرای این راهکارها نیازمند تامین اعتبارات است.

مردم این روستایی 9 هزار نفری چند سالی است با این بحران دست وپنجه نرم می کنند و باوجود پیگیری های متعدد همچنان نتوانستند مشکل آب شرب خود را رفع کنند.

کسی پاسخگوی مشکل قحطی آب نیست

محمدحسن بهزادی یکی از ساکنان روستای سلطان آباد دوشنبه نوزدهم خرداد گفت: این روزها با بحران تامین آب در روستا روبرو هستیم و کسی در این زمینه پاسخگو نیست.

وی افزود: سلطان آباد از سه سال پیش مشکل آب را دارد که این مشکل روزبه روز بیشتر می شود و در حال حاضر در شرایطی هستیم که در این هوای گرم آب نداریم.

وی ادامه داد: مردم چندبار به خیابان آمدند و راه را بستند و گفتند آب حق ماست که مسئولان شرکت آبفا و فرمانداری قول حل این مشکل را دادند اما این مشکل هنوز حل نشده است.

این شهروند روستای سلطان آباد گفت: بنا بود از شهرک میانرود شیراز برای سلطان آباد آب بیاورند اما گویا به دلیل مسائلی که با صاحبان اراضی کشاورزی داشتند نتوانستند شبکه آب را به این روستا برسانند.

بهزادی افزود: در حال حاضر با تانکر آب به سلطان آباد می آورند که آب خریداری و مصرف می کنیم هرچند که این آب هم آنچنان بهداشتی نیست اما مجبور هستیم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با گرم شدن هوا قحطی آب در سلطان آباد بیشتر می شود به گونه ای که در حال حاضر هر سه روز 2 ساعت و در مجموعه بیش از چهار ساعت در هفته آب نداریم.

روستای سلطان آباد حوزه فعالیت آبفای شیراز است

برای پیگیری این موضوع با علی بوستانی مدیرعامل آب و فاضلاب استان فارس تماس گرفته شد که وی گفت: بیش از یکسال است که روستای سلطان آباد به حوزه فعالیت شرکت آبفا شیراز منتقل شده و باید موضوع را از آنان پیگیری کنید.

پیش بینی اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت برای حل مشکل آب

بهرام زاهدی مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: یکم تیرماه 1398 منطقه قره باغ ازجمله سلطان آباد را تحویل گرفته ایم و هنوز یکسال نشده که این منطقه تحویل ماست.

وی افزود: زیرساخت در این منطقه کلا غیراستاندارد، معیوب و در حد بسیار ضعیف است، زمانی که روستاهای منطقه قره باغ را تحویل دادند گفتند 13 هزار و 800 مشترک دارد در حالی وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم 20 هزار مشترک داریم.

وی افزود: همچنین متوجه شدیم حدود 6 هزار و 100 مشترک غیرمجاز وجود دارد که انشعاب غیرمجاز داشتند.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: وقتی 13 هزار و 800 مشترک معرفی کنند اما تعداد استفاده کنندگان بیشتر باشد و بیشتر استفاده کنند در تامین آب مورد نیاز با مشکل روبرو می شویم.

زاهدی افزود: از طرفی بیشتر ساکنان آنجا روی سیستم آبرسانی، پمپ نصب کردند و این پمپ نیز غیراستاندارد نصب شده است، شبکه آبرسانی آن منطقه نیز غیراستاندارد است و این باعث می شود وقتی چند پمپ وارد مدار می شود در جهت به بقیه آب نرسد.

وی ادامه داد: شبکه آبرسانی این منطقه غیراستاندارد است، حداقل قطر لوله در شیراز 110 میلیمتر است در حالی که قطر لوله در این منطقه 30 تا 70 میلیمتر است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: وقتی شبکه غیراستاندارد باشد پرت زیاد آب وجود دارد یعنی مقدار زیادی آب در این شبکه هدر می رود.

زاهدی اظهارکرد: مجموعه روستاهای قره باغ که سلطان آباد نیز جزو آن است مخازن ذخیره قابل استفاده ای ندارند، مخازن آنجا از 50 تا 500 متر ذخیره دارند و کفاف چند مشترک را نمی دهد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مناطق شبکه ضعیف برق آنان است و خاموشی های مکرری که آنجا انجام می شود باعث می شود مخازن زود تخلیه شوند، چون مخزن قابل ملاحظه ای ندارند آبگیری به طرز غیراستاندارد انجام می شود، آنجا مخزنی حدود 15 تا 20 هزار مترمکعب می خواهد.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: زیرساخت های آبرسانی ضعیف و مشکل آفرین است و شرکت آب و فاضلاب شیراز در این 11 ماه که این منطقه را تحویل گرفته تلاش های زیادی برای حل مشکل مردم کرده است.

زاهدی افزود: هفته گذشته به اتفاق مدیرعامل شرکت آبفا شیراز از منطقه بازدید کردیم و با مسئولان و مردم محل جلسه داشتیم که مدیرعامل دستوراتی در قالب برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت صادر کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: در بلندمدت باید در این منطقه باید ایجاد مخزن جدید، ایجاد شبکه جدید، جمع آوری انشعابات غیرمجاز و استاندارد کردن شیوه آب گیری دنبال شود.

وی افزود: در کوتاه مدت نیز یک خط انشعاب از یکی از خطوط انتقال آب ایجاد می شود تا مشکل مردم حل شود اما این اقدام مقطعی است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز اظهار داشت: در چند مرحله برای تامین آب مناطق می خواستیم اقدام به حفر چاه کنیم و دبی آب بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم آبرسانی کنیم اما به خاطر مسائل اجتماعی اجازه حفر چاه نداشتیم.

زاهدی اظهارکرد: از طرفی دولت و مسئولان باید بودجه کافی به شرکت آب و فاضلاب شیراز تخصیص دهند البته مسئولان به ما کمک کردند اما ما کمک بیشتری می خواهیم.

وی ادامه داد: در یکسال که منطقه قره باغ را تحویل گرفتیم تحولات زیادی را رقم زدیم که ازجمله که این تحولات می توان به مهندسی مجدد چاه ها و رفع اشکالات موجود، شناسایی 6 هزار و 100 انشعاب غیرمجاز، احداث بالغ بر 13 کیلومتر احداث شبکه جدید اشاره کرد.

وی افزود: تعویض 230 فقره کنتور، تبدیل هزار و 712 فقره انشعاب غیرمجاز به مجاز و نصب هزار و 150 فقره انشعاب جدید از دیگر اقدامات اجرا شده در این منطقه است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: مردم منطقه قره باغ یک مخزن بین 15 تا 20 هزار مترمکعب نیاز دارند تا در صورت قطع آب و برق از این مخزن استفاده کنند.

زاهدی افزود: اگر مسئولان بودجه ای را به منطقه قره باغ تخصیص دهند ما می توانیم مسائل مردم این منطقه را اساسی حل کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1020

به "مشکل تامین آب شرب در چند قدمی شیراز! ، کسی جوابگوی قحطی آب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل تامین آب شرب در چند قدمی شیراز! ، کسی جوابگوی قحطی آب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید