معرفی چشمه مرغاب اصفهان

به گزارش مجله عکسفا، چشمه مرغاب اصفهان یک چشمه زیبا در منطقه ای خوش آب و هوا است که از لابه لای سنگ های آهکی واقع در رشته کوه های زاگرس بیرون می آید. معمولا خانواده های شهرهای اطراف روزهای آخر هفته خود را در کنار این چشمه زیبا می گذرانند. اگر قصد بازدید از این چشمه را دارید با ما همراه باشید.

معرفی چشمه مرغاب اصفهان
استان اصفهان یکی از استان های گردشگر پذیر ایران محسوب می گردد، این استان پهناور به دلیل جاذبه های تاریخی و مکان های باستانی معروفیت دنیای دارد. خوشبختانه همین استان باستانی که واسطه ای جاذبه های تاریخی معروف شده است از جاذبه های طبیعی چیزی کم ندارد. چشمه، رودخانه، کوه و طبیعت سرسبز در گوشه و کنار استان باعث شده است تا سالانه گردشگران بسیاری به این منطقه مسافرت نمایند. اگر شما نیز از هیاهوی شهر خسته شده اید و می خواهید از یک مکان زیبا و طبیعت تماشای در استان اصفهان تماشا نمایید، ما به شما تماشا چشمه مرغاب را پیشنهاد می کنیم.

چشمه مرغاب در دامنه دالان کوه در محدوده شهرستان های تیران و کرون و در ارتفاعات کوه واقع شده است؛ اما محدوده گردشگری این چشمه در نزدیکی روستای قلعه ناظر واقع در شهرستان عسگران قرار گرفته است. این چشمه که در 85 کیلومتری غرب شهر اصفهان واقع شده است، یکی از تفرجگاه های طبیعی مردم اصفهان و شهرستان های اطراف به شمار می رود؛ به عبارت دیگر می توان گفت: این منطقه به واسطه ای چشمه مرغاب سالانه میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری است. این منطقه کوهستانی به واسطه آب و هوای فوق العاده مطبوع و خنکی که دارد برای مسافرت در ماه های گرم سال می تواند یک هدف عالی باشد. این چشمه در ارتفاعات کوه قرار گرفته است، اما آب جاری شده از آن به پایین کوه جریان می یابد و دسترسی به آب را برای گردشگران و کشاورزان راحت تر نموده است، آب جاری شده از این چشمه به قدری زیاد است که آبیاری زمین های کشاورزی روستا های اطراف به وسیله آب این چشمه صورت می گیرد.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ های آهکی واقع در رشته کوه های زاگرس بیرون می آید بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف های موجود در ارتفاعات کوه های اطراف به دل کوه نفوذ نموده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ های آهکی به وسیله طبیعت تصفیه می گردد و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می نماید. جالب است بدانید که از این چشمه در تمام طول سال آب می جوشد که دلیل آن وجود برف های دائمی بر روی کوه های اطراف است؛ بنابراین رودخانه مرغاب که آب آن از همین چشمه تأمین می گردد در تمام طول سال پرآب است. رودخانه مرغاب تنها رودخانه ای سطحی منطقه است که بعد از 100 کیلومتر به زاینده رود متصل می گردد، در نتیجه می توان گفت: یکی از سرچشمه های زاینده رود همین چشمه مرغاب است. بنا به تحقیقات صورت گرفته ساختار چشمه و سنگ های موجود در اطراف آن مربوط به دوره سوم زمین شناسی است.

هنوز دلیل نام گذاری این چشمه به نام مرغاب معین نشده است. بعضی این نامگذاری را به وجود علف های مرغی در حاشیه ای رودخانه نسبت داده اند. در صورتی که بعضی دیگر دلیل آن را وجود پرندگان آبی در رودخانه مانند مرغابی می دانند. به همین خاطر معتقد هستند وجود مرغ های کوهی در اطراف چشمه باعث شده است این چشمه به نام مرغاب معروف گردد و رودخانه جاری از این چشمه نیز به همین نام معروفیت پیدا کند؛ اما آنچه بیشتر از همه قابل قبول است این است که نام این رودخانه از ترکیب دو نام تغییر یافته مار و گاو به مر و غاب است. به عبارت دیگر رودخانه مرغاب به دلیل جهت مارپیچی که دارد به مار تشبیه شده و کمی پایین تر شکل آن به Y شاخ گاو شبیه می گردد. به همین خاطر این چشمه و رودخانه ای که از آن سرچشمه می گیرد را مرغاب نامیده اند.

با مشاهده سنگ های آهکی در جهت حرکت رودخانه، معین است این رودخانه و چشمه بسیار قدیمی هستند. فرسایش های پله مانند در حاشیه رودخانه مرغاب یکی از چشم انداز های جالب و شگفت انگیز را در اطراف رودخانه به نمایش گذاشته است که تماشای آنها برای علاقمندان به جاذبه های طبیعی می تواند بسیار جالب و لذت بخش باشد. خوشبختانه در جهت چشمه مرغاب، علاوه بر پله های آهکی ساخته شده بر اثر آب رودخانه، وجود مزارع وسیع و منطقه سرسبز در اطراف چشمه مرغاب و رودخانه مرغاب، مکان های تاریخی و تماشای فراوانی مانند، قلعه های باستانی منسوب به ابراهیم خان شاهدان، دنیا آباد، غریب خان و گبری وجود دارند که می تواند طبیعت گردی شما را به یک گردشگری تاریخی نیز تبدیل کند.

متأسفانه این منطقه فوق العاده زیبا، برای بسیاری از مردم ایران ناشناخته است و تنها تعداد کمی از هموطنان ما از وجود چنین مکان غیر قابل وصفی آگاه هستند. این افراد نیز تنها با معرفی منطقه به وسیله افراد بومی، به این منطقه هدایت شده اند. در صورتی که این منطقه به قدری زیبا بوده و آب و هوای معتدل و کوهستانی آن، بعلاوه فضای سرسبز اطراف چشمه و رودخانه مرغاب از چنان پتانسیل بالایی در گردشگری برخوردار است که با کمی توجه و سرمایه گذاری می توان این منطقه را یکی از مکان های مهم گردشگری و طبیعت گردی تبدیل کرد. به امید روزی که به منابع طبیعی موجود در کشور زیبای مان بیشتر توجه گردد. و این مکان های تماشای با تبلیغات بیشتری روبرو شوند.

چطور به چشمه مرغاب اصفهان برویم؟برای رفتن به چشمه مرغاب در استان اصفهان باید به معروفیتان عسگریه و سپس روستای قله ناظر بروید. اگر از اصفهان حرکت کنید باید به سمت نجف آباد بروید. سپس از آنجا به وسیله جاده نجف آباد-تیران به سمت تیران برسید، از آنجا نیز باید درجاده تیران-داران به جهت خود ادامه دهید تا به منطقه قلعه ناظر برسید. سپس از جاده اصلی خارج شده و راه دریاچه را پیش بگیرید. این جهت از اصفهان تا دریاچه مرغاب چیزی حدود 85 کیلومتر است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1899

به "معرفی چشمه مرغاب اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی چشمه مرغاب اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید