نوآم چامسکی: ChatGPT نمونه ای شگفت انگیز از یادگیری ماشینی، اما مصداقی از ابتذال شر است

به گزارش مجله عکسفا، نوآم چامسکی اخیراً در مقاله ای در وب سایت نیویورک تایمز پذیرفته است که ChatGPT از شرکت OpenAI، بارد از گوگل و سیدنی از مایکروسافت نمونه های شگفت انگیزی از فناوری یادگیری ماشینی هستند. بااین حال، او باور دارد که فقدان اخلاق و تفکر معقولانه باعث می گردد هوش مصنوعی مصداقی برای ابتذال شر یا بی تفاوتی نسبت به واقعیت و حقیقت باشد.

نوآم چامسکی: ChatGPT نمونه ای شگفت انگیز از یادگیری ماشینی، اما مصداقی از ابتذال شر است

متفکر، زبان شناس و فیلسوف برجسته آمریکایی باور دارد که چت بات های هوش مصنوعی در شرایط فعلی هرگز نمی توانند چیزی فراتر از یک اسباب بازی باشند.

اگرچه چت بات هایی مثل ChatGPT می توانند کاربرد های مفیدی در زمینه های مختلف داشته باشند، اما نوآم چامسکی، زبان شناس و فیلسوف برجسته، در یادداشتی مدعی شده است که این فناوری هرگز نمی تواند تبادل نظر های ناب، فکرشده و بحث برانگیز داشته باشد. او در شرایط فعلی هوش مصنوعی را مصداق ابتذال شر می داند.

نوآم چامسکی اخیراً در مقاله ای در وب سایت نیویورک تایمز پذیرفته است که ChatGPT از شرکت OpenAI، بارد از گوگل و سیدنی از مایکروسافت نمونه های شگفت انگیزی از فناوری یادگیری ماشینی هستند. بااین حال، او باور دارد که فقدان اخلاق و تفکر معقولانه باعث می شود هوش مصنوعی مصداقی برای ابتذال شر یا بی تفاوتی نسبت به واقعیت و حقیقت باشد.

چامسکی می گوید: با توجه به علم زبان شناسی و فلسفه دانش می دانیم که این [فناوری]به شکلی عمیق با شیوه استدلال و استفاده از زبان به وسیله انسان ها تفاوت دارد. این تفاوت ها محدودیت های بزرگی را بر دامنه قابلیت های این برنامه ها اعمال می نمایند.

این متفکر سرشناس آمریکایی باور دارد که به همین علت است که هوش مصنوعی در مرحله ماقبل انسانی یا غیرانسانی در فرایند تکامل شناختی گیر نموده: هوش حقیقی با قابلیت تفکر و بروز رفتار های غیرمحتمل، اما خردمندانه به نمایش درمی آید.

توانایی استدلال براساس اطلاعات موجود و رسیدن به نتیجه گیری های تازه یکی از ویژگی های برجسته مغز انسان است. چامسکی می گوید مغز ما به جای این که صرفاً بتواند روابط میان معانی را شناسایی کند، تکامل پیدا نموده است تا خلق شرح کند. چامسکی ادامه می دهد: اگر ChatGPT می خواهد کارآمد باشد، باید برای خلق خروجی های بدیع توانمند شود و اگر می خواهد به وسیله بیشتر کاربران پذیرفته شود، باید از هر گونه محتوای غیراخلاقی مبرا شود.

نوآم چامسکی: ترس از هوش مصنوعی مانع پیشرفت آن می شود

نوآم چامسکی می گوید ترس از افسارگسیختگی هوش مصنوعی احتمالاً باعث می شود که این فناوری هرگز نتواند تصمیم گیری عقلانی داشته باشد و درباره گزاره های اخلاقی اظهارنظر کند. در نتیجه هوش مصنوعی ممکن است در حد یک اسباب بازی باقی بماند.

این زبان شناس مشهور ادامه می دهد: ChatGPT نشانگر چیزی شبیه به ابتذال شر است؛ این فناوری استدلال های استاندارد ادبی را در نوعی ابزار ابرقدرتمندِ تکمیل اتوماتیک خلاصه می نماید، از موضع گیری روی موضوعات مختلف سر باز می زند، نه تن ها بر جهل، بلکه بر عدم هوشمندی اتکا می نماید و نهایتاً با ادعای تبعیت از فرمان ها به دفاع از خود می پردازد و مسئولیت رفتارش را به سازندگانش واگذار می نماید.

چامسکی در آخر می گوید: ChatGPT به خاطر فقدان ظرفیت استدلال کردن به خاطر اصول اخلاقی خود، به شکلی خام به وسیله برنامه نویسانش محدود شده است تا هیچ مشارکت بدیعی در تبادل نظر های بحث برانگیز، اما مهم نداشته باشد. این برنامه خلاقیت را فدای شکلی از بی اخلاقی نموده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 21 اسفند 1401 بروزرسانی: 21 اسفند 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2196

به "نوآم چامسکی: ChatGPT نمونه ای شگفت انگیز از یادگیری ماشینی، اما مصداقی از ابتذال شر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآم چامسکی: ChatGPT نمونه ای شگفت انگیز از یادگیری ماشینی، اما مصداقی از ابتذال شر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید