همه چیز درباره جشنواره ونیز 2019

به گزارش مجله عکسفا، هفتاد و ششمین دوره جشنواره ونیز از امروز (6 شهریور ماه) شروع به کار می نماید و فیلم متری شش و نیم نماینده سینمای ایران در بخش افق های این رویداد سینمایی خواهد بود.

همه چیز درباره جشنواره ونیز 2019

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران، ونیز به عنوان قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا، شروع هفتاد و ششمین دوره خود را جشن می گیرد. در زیر نگاهی خواهیم داشت به مهم ترین رویدادهای ونیز 2019:

حقیقت جشنواره را افتتاح می نماید

جدیدترین ساخته هیرکازو کورئیداکارگردان مطرح ژاپنی شروعگر هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز خواهد بود. این کارگردان ژاپنی که سال گذشته با فیلم دزدان فروشگاهتوانست نخل طلای کن را از آن خود کند، با فیلم جدیدش با بازی دو چهره نامدار یعنی ژولیت بینوش و کترین دنوو در کنار اتان هاوک این بار قدم به جشنواره ونیز خواهد گذاشت. آلبرتو باربارا دبیر جشنواره ونیز فیلم حقیقت را تاملی شاعرانه بر رابطه میان یک مادر و دختر و حرفه پیچیده بازیگری توصیف نموده است.

از جوکر تا بسوی ستاگان در رقابت شیر طلایی

21 فیلم منتخب در بخش رقابتی جشنواره بین المللی فیلم ونیز برای کسب جایزه اصلی یعنی شیر طلایی بهترین فیلم شانس خود را محک می زنند. جوکر به کارگردانی تاد فیلیپس با بازی خواکین فینیکس در نقش اصلی، به سوی ستارگان ساخته جیمز گری و با حضور برد پیت، رختشورخانه جدیدترین فیلم استیون سودربرگ با نقش آفرینی مریل استریپ، گری اولدمنو آنتونیو باندراس، حقیقت به کارگردانی هیروکازو کورئیدا، شبکه زنبور به کارگردانی اولیویه آسایاس و یک افسر و یک پلیس (من متهم می کنم) ساخته رومن پولانسکی از مهم ترین فیلم های سال جاری بخش رقابتی هستند.

جشنواره فیلم ونیز در چند سال اخیر به یکی از مهم ترین سکوهای پرتاپ در فصل جوایز سینمایی بدل شده است و فیلم هایی چون جاذبه، لالا لند، اسپاتلایت، شکل آب و روما پس از رونمایی و موفقیت در جشنواره ونیز توانستند در ادامه فصل جوایز سینمایی و جوایز اسکار نیز خوش بدرخشند.

چه کسانی برندگان شیر طلایی و نقره ای را انتخاب می نمایند؟

سال جاری لوکرسیا مارتل کارگردان زن آرژانتینی به عنوان رئیس هیات داوران بخش رقابتی هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز معرفی شده است. پائولو ویرزی کارگردان ایتالیایی، سوکاماتو شینیا سینماگر ژاپنی، پیرس هندلینگ تاریخدان و منتقد کانادایی، ماری هارون کارگردان کانادایی، استیسی مارتین بازیگر انگلیسی و رودریگو پیترو فیلمبردار مکزیکی دیگر اعضای هیات داوران هستند.

در ابتدا جنیفر کنت کارگردان زن استرالیایی یکی از اعضای هیات داوران رقابتی جشنواره بود که پس از کناره گیری جای خود را به دیگر کارگردان استرالیایی ماری هارون داد.

تیم 9 نفره داوران ونیز 2019، مسئولیت انتخاب برنده شیر طلایی بهترین فیلم، شیر نقره ای بهترین کارگردانی، جایزه ویژه هیات داوران و برندگان بهترین بازیگر مرد و زن را در بر عهده دارند.

جشنواره ونیز و بحث برابری جنسیتی در سینما

جشنواره فیلم ونیز که سال گذشته میزبان تنها یک فیلمساز زن در بخش رقابتی بود، سال جاری دو فیلم از کارگردانان زن شامل دندان شیری ساخته شنون مورفی (استرالیا) و دندان شیری به کارگردانی حیفا المنصور (عربستان) در بخش رقابتی حاضر هستند که دوباره نقدهای را به همراه داشت. آلبرتو بارابارا دبیر جشنواره ونیز در پاسخی تند به این نقدها اظهار کرد: آنگلوساکسون به سهمیه بندی باور دارند و اکثریت جشنواره ها و کمپانی ها از این اصل پیروی می نمایند و سهمیه دقیقی از سیاه پوستان، زنان و ... را استخدام می نمایند. در غیر این صورت شما یک نژادپرست خوانده می شوید. من مجبور نیستم خودم را با آنچه بعضی کشورها فکر می نمایند باید انجام دهم تطبیق دهم و نمی خواهم اجازه دهم بعضی از کشورها معیارهای خودشان را بر من تحمیل نمایند و اگر این چنین گردد شغل و آزادی ام به خاتمه رسیده است. خوشبختانه من در یک بستر فرهنگی زندگی می کنم که این اشتباه متناقض وجود ندارد. واقعا امیدوارم به نقطه ای نرسیم که این سهمیه بندی را به صورت سیستماتیک اعمال کنیم.

متری شش و نیم نماینده سینمای ایران در بخش افق ها

پس از غیبت سینمای ایران در چند جشنواره مطرح همانند کن و برلین، جشنواره ونیز 2019 میزبان فیلم ایرانی متری شش و نیم به کارگرانی سعید روستایی در بخش افق هاست. این یکصدمین اثر سینمایی ایران است که در قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا به نمایش گذاشته می گردد. متری شش و نیم در کنار 18 فیلم دیگر از کشورهایی چون اسپانیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، آفریقای جنوبی، افغانستان، ایرلند، گرجستان، روسیه، آمریکا، چین، هند و لهستان به رقابت می پردازد. در سال 2017 فیلم بدون تاریخ بدون امضاء به کارگردانی وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی و نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگری را برای بازی در این فیلم از بخش افق های جشنواره ونیز کسب کردند.

دو مستند ایرانی در بخش کلاسیک ونیز

بخش کلاسیک جشنواره فیلم ونیز که از سال 2002 میزبان نسخه ترمیم شده آثار کلاسیک سینمای دنیا است، سال جاری نیز 20 فیلم شامل مستندهای تپه های مارلیک ساخته ابراهیم گلستان در سال 1964 و خانه سیاه است ساخته فروغ فرخزاد محصول 1962 را در برنامه نمایش خود قرار داده است.

مستند 15 دقیقه ای تپه های مارلیک ظاهرا درباره کاوش و یافته های باستان شناسی در منطقه مارلیک است، اما در واقع اثری درباره زندگی، هنر، دوام و آرزو برای فردایی بهتر است و مستند 21 دقیقه ای خانه سیاه است که تهیه نمایندگی آن را ابراهیم گلستان بر عهده داشته در واقع روایتی است از بازدید فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان بابا باغی در تبریز.

تهیه نماینده ایرانی با فیلمی از سینمای افغانستان

فیلم حوا، مریم، عایشه محصول سینمای افغانستان و به تهیه نمایندگی کتایون شهابی به عنوان یکی از فیلم های بخش افق های هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز به روی پرده می رود. این فیلم که نخستین فیلم بلند و داستانی صحرا کریمی، فیلم ساز جوان افغانستانی و از معدود زنان فیلمساز ساکن این کشور است، یکی از 19 فیلم بخش رقابتی افق های ونیز 2019 است.

اعطای شیر طلای افتخاری به پدرو آلمادوار و جولی اندروز

پدرو آلمادوار کارگردان مطرح سینمای اسپانیا و جولی اندروز بازیگر انگلیسی جایزه شیر طلای یک عمر دستاورد سینمایی از سوی جشنواره فیلم ونیز 2019 دریافت می نمایند تا به فهرست سینماگران بزرگ دریافت نماینده این جایزه اضافه گردد.

پیشتر لوئیس بونوئل، اورسن ولز، اینگمار برگمن، جان فورد، چارلی چاپلین، بیلی وایلدر، فرانک کاپرا، ژان لوک گدار، آکی را کوراساوا، ساتیاجیت رای، میکل آنجلو آنتونیونی، جان هیوستون، فدریکو فلینی، روبر برسون، مارسلو ماسترویانی، ژان مورو، فرانسیس فورد کاپولا، وودی آلن، مارتین اسکورسیزی، آل پاچینو، رابرت آلتمن،: جری لوئیس، کلینت ایستوود، برناردو برتولوچی و رابرت ردفورد نیز با دریافت این جایزه سینمایی مورد تقدیر قرار گرفتند.

خاتمه جشنواره با ارتداد پرتقال سوخته

ارتداد پرتقال سوخته که یک فیلم ایتالیایی - آمریکایی به کارگردانی جوزپه کاپوتوندی است به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره ونیز به نمایش گذاشته می گردد.

داستان این تریلر نئونوآر در حال و هوای امروز ایتالیا روی می دهد و درباره یک دلال آثار هنری جاه طلب است که میخواهد یک نقاشی کمیاب اثر یکی از مرموزترین نقاشان دنیا را به سرقت ببرد اما در ادامه نقشه های او از کنترل خارج می گردد و ...

الیزابت دیبیکی، کلیس بنگ، دونالد شاترلند و میک جگر بازیگران این فیلم هستند که در بخش غیررقابتی حضور دارد.

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز از تاریخ 28 اوت تا 7 سپتامبر (6 تا 16 شهریور) در ایتالیا برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 275

به "همه چیز درباره جشنواره ونیز 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره جشنواره ونیز 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید