پرسپولیس چشم انتظار مذاکرات وین

به گزارش مجله عکسفا، پرسپولیس در شرایطی از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا برگشت که در بین تیم های ایرانی از لحاظ امتیازگیری بهترین عملکرد را داشت. این تیم در آخرین ملاقات مرحله گروهی اش برابر الریان قطر به میدان رفت و با ارائه یک بازی چشم نواز پیروز شد رقیب قطری را با نتیجه 4 بر 2 شکست دهد. آن چهارگلی که شاگردان یحیی گل محمدی وارد دروازه رقیب کردند، رأی به حکم صدرنشینی این تیم در آسیا آن هم با 15 امتیاز داد.

پرسپولیس چشم انتظار مذاکرات وین

این 15 امتیاز به این معنی است که تیم آن ها بیشترین امتیاز را در بین نمایندگان ایرانی در این رقابت ها کسب کرد و با کارنامه موفقی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را به خاتمه برده.

در این بین البته نکته ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته، شرایط پاداش سرخ پوشان ایرانی است. پرسپولیس طبق قواعد کنفدراسیون فوتبال آسیا به ازای هر برد در مرحله گروهی رقم 50 هزار دلار پاداش باید بگیرد. آن ها از شش بازی، پنج تا را با پیروزی سپری کردند و فقط بازی برگشت برابر الوحده را شکست خوردند. این پنج برد برای آن ها رقم 250 هزار دلار پاداش به همراه داشته است. البته که دوباره طبق همان قوانین مذکور، AFC به هر تیمی که بتواند جواز صعود به مرحله حذفی را هم بگیرد 100 هزار دلار پاداش دیگر هم می دهد. با حسابی سرانگشتی تعیین می گردد که مأموریت پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و در مرحله گروهی این رقابت ها که به میزبانی هند برگزار گردید، برایش 350 هزار دلار پاداش، علاوه بر صدرنشینی داشته است.

رقم 350 هزار دلار شاید به ظاهر عدد چندان درشتی نگردد و با تبدیلش به تومان این روز ها قریب به هشت میلیارد تومان باشد؛ ولی کیست که نداند برای تیم های ایرانی که مسائل ریز و درشت اقتصادی دارند، همین 350 هزار دلار هم می تواند یاری شایانی کند. البته با نگاهی به شرایط درآمدزایی پرسپولیس در آسیا تعیین می گردد این 350 هزار دلار جدید، واقعا رقمی نیست!

این تیم فصل گذشته با رسیدن به فینال آسیا توانسته دو میلیون دلار درآمدزایی کند و با عدد بسیار درشتی بازی های لیگ قهرمانان آسیا را به خاتمه برساند. نکته ناراحت کننده، اما اینکه پرسپولیس نه دستش به آن دو میلیون دلار رسیده و نه می تواند امیدی داشته باشد که این 350 هزار دلار جدید را بگیرد.

دلیل این موضوع هم کاملا تعیین است: تحریم ها! در واقع کنفدراسیون فوتبال آسیا درست مثل عظیم ترش یعنی فیفا، از پرداخت پاداش تیم های ایرانی خودداری می نماید و دلیل آن را تحریم های بانکی اعمال شده علیه ایران می داند. با وجود اینکه آن عدد و رقم می توانست و می تواند گره بسیاری از مسائل پرسپولیس بگشاید، ولی رسما دسترسی به آن غیرممکن است. هرچند در این بین پرسپولیس فقط توانسته بخشی از جرائم اقتصادی اش را به وسیله همین پاداش ها بپردازد؛ آن هم به صورت غیرمستقیم و به وسیله کنفدراسیون فوتبال آسیا.

شرایط برای فدراسیون فوتبال ایران هم این روزها، مثل چند سال اخیر، شبیه به باشگاه پرسپولیس است و این نهاد هم نتوانسته پاداش صعود به جام جهانی را از فیفا وصول کند. طلبی که فدراسیون نشین ها مدعی هستند رقم قابل توجهی است و اگر به حساب فدراسیون فوتبال واریز گردد، بخش زیادی از مسائل اقتصادی این نهاد حل وفصل می گردد.

این بلوکه شدن پول ها در دو نهاد AFC و فیفا در حالی چند سال اخیر تیم ملی و تیم های باشگاهی ایران را عذاب داده که حالا فوتبالی ها هم مثل بسیاری از صنوف دیگر، چشم به مذاکرات وین دارند. مذاکراتی که همین روز گذشته مقامات آمریکایی خبر داده اند پیشرفت قابل ملاحظه ای در آن اجرا شده است. پرسپولیسی ها هم نیم نگاهی به فرایند این مذاکرات دارند و امیدوارند با برداشتن تحریم های بانکی، یکی از مواردی که طرف ایرانی در مذاکره روی آن پافشاری می نماید، بتواند طلبش از کنفدراسیون فوتبال آسیا را وصول کند. اگر این اتفاق رقم بخورد، در آینده ای نزدیک، نه تنها 350 هزار دلار مذکور بلکه بخش زیادی از دو میلیون دلار طلب قبلی این باشگاه هم بدون دردسر به حساب پرسپولیس واریز می گردد و این تیم می تواند با مدیریت صحیح، زخم های بی شمار اقتصادی را که بر تنش مانده درمان کند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1600

به "پرسپولیس چشم انتظار مذاکرات وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسپولیس چشم انتظار مذاکرات وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید