کشف نشانه هایی از سوزاندن اجساد در هزاره اول پیش از میلاد در آذربایجان شرقی

به گزارش مجله عکسفا، فصل اول و دوم کاوش کورگان های جنوبی غرب شهرستان کلیبر در محدوده سد پیام چای به کشف شواهدی از سوزاندن جسد در سه کورگان کاوش شده در این محدوده منجر شد.

کشف نشانه هایی از سوزاندن اجساد در هزاره اول پیش از میلاد در آذربایجان شرقی

میراث آریا: نسرین قهرمانی، سرپرست هیئت کاوش با اعلام این خبر گفت: طی عملیات نجات بخشی آثار در معرض خطر سد و با توجه به درخواست آب منطقه ای آذربایجان شرقی در فصل اول مقرر شد بدون انعقاد قرارداد و با پرداخت هزینه های مربوط به کاوش مطالعات باستان شناختی کورگان ها انجام یابد و کاوش های فصول بعدی با انعقاد قرارداد فی مابین پژوهشگاه میراث فرهنگی و آب منطقه ای آذربایجان شرقی تداوم یابد.

قهرمانی توضیح داد : با موافقت نکردن آب منطقه ای برای انعقاد قرارداد و به جهت با ارزش بودن مطالعات فصل اول، فصل دوم با یاری های مردمی و با موافقت و مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

او با اشاره به اینکه کورگان های شاهلیق و قره داشلی 1 و 2 که در جنوب روستای نوجه ده و غرب روستای پیام واقع شده اند شواهدی مبنی بر سنت جسدسوزی در هزاره اول پیش از میلاد دارد گفت: هر سه کورگان در اندازه های 18 ×20، 15 × 16 و 7 × 8 متر بیانگر این سنت بودند.

این باستان شناس گفت: با آزمایش هایی که روی خاکستر به دست آمده از این کورگان ها انجام خواهد گرفت، این نظریه پذیرفته یا رد خواهد شد.

به گفته سرپرست هیأت کاوش، این کورگان ها متعلق به اقوام اسکیت یا سکا است و همان گونه که هرودوت توصیف می نماید سکاها به گورستان های خود بیش از همه دارایی خویش ارج می نهادند.

او اضافه نمود: آیین تدفین، رسم فوق العاده مرموز و باشکوهی بوده که با زحمت بسیار فراوانی انجام می گرفته که این کورگان ها اسنادی در اثبات مدعای مورخین در این خصوص است.

این باستان شناس گفت: در بزرگ ترین کورگان به نام شاهلیق وجود 20 لایه سنگ چین، شن و ماسه و گل کوبیده حکایت از انجام این رسم پرتشریفات دارد.

او با اشاره به اینکه ابزارهای سنگی یافت شده بیانگر این است که این کورگان ها با زحمت و دقت فراوان برپا می شدند،توضیح داد: به جهت وسعت، این کورگان احتیاج به یک فصل کاوش مجدد دارد.

او با بیان اینکه در کورگانی دیگر که از آن نیز خاکستر بدست آمده سنت قربانی مشاهده شد، اضافه نمود: چهار کودک تکه تکه شده، در سطح بالای خاکستر بین یک سنگ چین منظم دفن شده بودند.

قهرمانی گفت: جنسیت دو کودک مونث و جنسیت دو کودک دیگر به جهت متلاشی بودن قابل شناسایی نبود.

این باستان شناس با اشاره به اینکه با توجه به سنگ ساب آرایش، سنجاق های مفرغی زنانه به نظر می آید این کورگان متعلق به یک بانو باشد، گفت:اشیای به دست آمده شامل پیکرک های کوچک سفالی، ژتون های سفالی، سنگ ابسیدین، سرباره های آهن، سنجاق های مفرغی، قابهای بازی و قطعات سفال، دندانهای اسب و تدفین جانوری است که به صورت نذورات به متوفی هدیه شده است.

او اضافه نمود: آریایی هایی که اجساد مردگان خود را می سوزاندند به این اعتقاد داشتند که جسم مرده همراه با روح او از طریق ایزد آتش، روانه دنیا دیگر می گردد.

شهرستان کلیبر در 170 کیلومتری شمال شرقی استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 232

به "کشف نشانه هایی از سوزاندن اجساد در هزاره اول پیش از میلاد در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نشانه هایی از سوزاندن اجساد در هزاره اول پیش از میلاد در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید