گیلانی ها در سال 99 با کمک یارانه بیش از 3 میلیارد تومان کتاب خریدند

به گزارش مجله عکسفا، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، بهمن ماه 1394 بود که سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای فاز دوم طرح کتابفروشی به وسعت ایران با نام عیدانه کتاب خبر داد. اما طرح کتابفروشی به وسعت ایران چه بود؟ در حقیقت طرح توزیع یارانە کتاب از طریق کتابفروشان با هدف تقویت جریان توزیع و فروش کتاب از طریق چرخە حرفه ای و اصولی نشر، در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و نخستین دورە اش با نام کتابفروشی به وسعت ایران در پاییز سال 94 اجرا شد.

گیلانی ها در سال 99 با کمک یارانه بیش از 3 میلیارد تومان کتاب خریدند

حالا حدودا شش سال از اولین دوره طرح های فصلی کتاب می گذرد و در هفدهمین دوره طرح های یارانه حمایتی از کتابفروشان (بهارانه کتاب 1400) 884 کتابفروشی از سراسر کشور حضور دارند که از این تعداد، 678 کتابفروشی در مراکز استان و 206 کتابفروشی در سایر شهرهای استان ها قرار دارند.

در این روزهای کرونایی که کتابفروشان و ناشران متحمل ضرر و زیان های بسیاری شده اند و البته پیش از این هم کتابفروشی ها اوضاع خوبی نداشتند؛ هر از چند گاهی خبر بسته شدن یک کتابفروشی به گوش می رسید. حالا در این اوضاع ممکن است طرح بهارانه بتواند کمکی هر چند اندک به این حلقه از زنجیره کتاب باشد.

طرح های فصلی فروش یارانه ای کتاب در این چند سال با استقبال خوب و رو به رشد گیلانی ها روبرو شده است. به طوری که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، این استان را در بین استان های برتر از نظر مقدار و تعداد فروش کتاب در طرح های فروش فصلی این محصول فرهنگی قرار داده است.

فیروز فاضلی در گفت وگو با رسانه ها از فروش بیش از 32 میلیارد و 340 میلیون ریالی کتاب طی چهار دوره طرح فصلی فروش یارانه ای کتاب در کتابفروشی های گیلان خبر داد و گفت: تعداد کتاب های خریداری شده از طریق گیلانی ها در چهار دوره طرح بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب که در سال 1399 برگزار گشت هم قابل توجه بود و در مجموع 89 هزار و 515 جلد کتاب در این طرح ها از طریق گیلانی ها خریداری شد.

وی، مجموع تعداد روزهای برگزاری طرح های فروش فصلی کتاب در سال 1399 را 39 روز گفت و اضافه کرد: با توجه به محدودیت های کرونایی که در سال گذشته منجر به برگزار نشدن نمایشگاه های حضوری کتاب در عرصه استانی و ملی شد، طرح های فصلی فروش یارانه ای کتاب نقش مهمی در پر کردن این خلاء ناشی از شیوع کرونا در سراسر کشور داشت و خوشبختانه با استقبال خوبی هم روبرو شد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، از نظر میانگین فروش نسبت به روزهای برگزاری طرح در هر فصل، روندی رو به رشد را در استقبال کتابفروشی ها و شهروندان از اجرای این طرح داشتیم.

فاضلی با اشاره به اجرای طرح بهارانه کتاب 1400 از 17 تا 23 خردادماه جاری، یادآور شد: 31 کتابفروشی استان گیلان در طرح بهارانه کتاب 1400 مشارکت دارند، سقف مجاز خرید برای هر خریدار در این طرح، دو میلیون ریال است و خریداران می توانند با مراجعه به کتابفروشی های عضو طرح؛ کتاب های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی را با یارانه 20 درصدی خریداری کنند.

وی شرح داد: علاقه مندان برای مشاهده فهرست کتابفروشی های عضو طرح و جزئیات بیشتر می توانند به آدرس http://tarh.ketab.ir مراجعه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان طرح های حمایتی فصلی را نوعی سرمایه گذاری فرهنگی توصیف و بیان نمود: جامعه ای پیشرفت می کند که کتاب و مطالعه در زندگی مردم آن حضوری مستمر داشته باشد.

فاضلی با بیان اینکه در تاریخ تفکر همواره راهگشا بوده است، اضافه کرد: برگزاری طرح های حمایتی از کتاب و کتابخوانی به این دلیل که موجب تثبیت و ارتقای تفکر در زندگی انسان ها می شود حائز اهمیت است و جامعه و نسل جوان به اجرای این گونه طرح ها نیاز دارد؛ بنابراین هزینه کردن در این زمینه، سرمایه گذاری و اجرای آن بسیار ارزشمند است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1679

به "گیلانی ها در سال 99 با کمک یارانه بیش از 3 میلیارد تومان کتاب خریدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیلانی ها در سال 99 با کمک یارانه بیش از 3 میلیارد تومان کتاب خریدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید