6 راه چاره ساده برای از بین بردن پشه گلدان خانگی

به گزارش مجله عکسفا، رایج ترین مشکل در نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی پشه های کوچک و سیاهی است که برروی خاک گلدان رشد می نمایند. اما برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان چه باید کرد؟ در ادامه به آنالیز چند راه حل ساده برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان می پردازیم.

6 راه چاره ساده برای از بین بردن پشه گلدان خانگی

به گزارش همشهری، نگهداری گل و گیاه در خانه خصوصا به وسیله پدر ها و پدر بزرگ ها در فرهنگ ما جایگاه ویژه ای دارد. در گذشته که حیاط و بالکن های بزرگی در هر خانه وجود داشت، برای نگهداری از گل و گیاه مشکل زیادی وجود نداشت.

اما در خانه های امروز که عموما آپارتمانی هستند، نگهداری از گل و گیاه به سادگی گذشته نیست و رایج ترین مشکل در نگهداری از گل و گیاه در خانه پشه های کوچک و سیاهی است که برروی خاک گلدان رشد می نمایند. اما برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان چه باید کرد؟ در ادامه به آنالیز چند راه کار عملی برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان می پردازیم.

چگونه از شر پشه های ریز گلدان خلاص شویم؟

نگهداری از گیاهان در خانه به غیر از یک علاقه شخصی و تفریح دارای مزایای بسیاری است. برای مثال حضور رنگ سبز گیاه زنده در خانه تاثیر شگرفی در روحیه و خلقیات افراد حاضر در منزل دارد. از طرفی با نگهداری از گیاهان در خانه به تصفیه هوای خانه نیز یاری شایانی می گردد. اما نگهداری از گیاهان خانگی همواره هم ساده نیست.

مانند هر گیاه زنده ای، گلدان های خانگی نیز دچار انواع آفت، حشرات و بیماری می شوند. یکی از شایع ترین مسائل موجود در نگهداری از گیاهان خانگی نیز وجود حشرات سیاه و ریز در خاگ گلدان و گیاه است. پشه های سیاه گلدان علاوه بر این که باعث آزار شما در خانه می شوند در شادابی و رشد گیاه نیز تاثیری منفی دارند.

خوشبختانه برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان راه های خانگی بسیاری وجود دارد و در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

1- استفاده از چسب زرد ضد پشه، راه حلی ساده و عملی

اگر در سطح خیابان های شهر به درختان توجه نموده باشید، احتمالا درخت هایی را دیده اید که با نوار هایی زرد رنگ پوشانده می شوند. نوار های زرد رنگی که برروی تنه درختان قرار می گیرد برای زیبایی یا متفاوت کردن چهره فضای سبز اطراف ما نیست! بلکه این نوار های زرد رنگ نوعی چسب ضد حشره اند.

چسب زرد ضد حشره راه حلی سریع برای از بین بردن حشرات و پشه های سیاه گیاهان است. استفاده از رنگ زرد باعث جلب توجه حشرات در این نوار ها می گردد و با نزدیک شدن به سطح چسب به آن می چسبند، دقیقا مشابه با چسبیدن مگنت یخچال برروی بدنه فلزی یخچال ها، با این تفاوت که حشرات دیگر توانایی جدا کردن خود از چسب را ندارند.

2- پشه های سیاه گلدان را با استفاده از سیب زمینی از بین ببرید

یکی دیگر از راه های ساده برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان یا Fungus Gnat استفاده از سیب زمینی تازه برش خورده و مرطوب است. Fungus Gnat یا همان پشه های سیاه گلدان برای تخم گذاری و تکثیر احتیاجمند محلی مرطوب هستند.

استفاده از سیب زمینی مرطوب یک روش کاملا عملی برای جلوگیری از تکثیر پشه های سیاه است. روش استفاده از سیب زمینی بدین صورت است که باید سیب زمینی را در ورقه یا قطعاتی نازک برش داده و درون آب قرار دهید تا به خوبی مرطوب شده و آب به خود جذب نمایند.

سپس سیب زمینی را روی خاک گلدان آلوده قرار دهید تا حشرات در آن تخم گذاری نمایند. سپس سیب زمینی ها را از محیط گلدان خارج کنید؛ اینگونه از تکثیر حشرات جلوگیری نموده اید.

3- استفاده از سیر و تنباکو، روشی سنتی برای از بین بردن پشه سیاه گلدان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که گیاه تنباکو تنها گیاه موجود روی کره زمین است که آفت ندارد! این گیاه به علت سمی بودن برای هیچ حشره ای محبوب نیست و حتی خاصیت ضد آفت نیز دارد. به همین دلیل برای از بین بردن پشه های سیاه گلدان می توانید کمی تنباکو سیگار را درون آب ریخته و یک ساعت صبر کنید تا عصاره تنباکو وارد آب گردد. سپس گلدان را با استفاده از آب آغشته به تنباکو آبیاری کنید و بعلاوه روی برگ و ساقه گیاه نیز از این محلول اسپری کنید.

این فرایند را می توان با استفاده از سیر نیز انجام داد. بدین ترتیب که همراه با تنباکو، سیر نیز به آب اضافه کنید و محلول را روی گیاه اسپری کنید. یا این که سیر را برش داده و روی خاک و درون سطح خاک گلدان قرار دهید تا حشرات را از بین ببرد.

4- روی خاک سطحی گلدان یک لایه نازک از شن درست کنید

همانطور که عنوان شد پشه های برای تخم گذاری و تکثیر به محیط و خاکی مرطوب احتیاج دارند. برای این که چنین محیطی در اختیار پشه ها قرار نگیرد یک لایه نازک از شن به عمق یک یا دو سانتیمتر روی خاک سطحی گلدان ایجاد کنید.

استفاده از شن های به نسبت درشت به علت عدم توانایی حفظ و نگهداری آب محیط مناسب برای تخم گذاری حشرات را فراهم نمی نمایند و روشی ساده برای از بین بردن پشه های سیاه است.

5- برای از بین بردن پشه های سیاه برنامه آبیاری داشته باشید

یکی از دلایل به وجود آمدن و تکثیر پشه های سیاه خاک مرطوب در گلدان است. برای جلوگیری از فراوری حشرات سیاه باید برنامه منظمی در آبیاری گیاهان خانگی تان داشته باشید. خصوصا اگر گلدان را در آشپزخانه و یا روی یک روکابینتی پلاستیکی قرار داده باشید، با آبیاری زیاد و فراهم کردن محیطی گرم (آشپزخانه همواره گرم تر از دیگر نقاط خانه است) فرصت بیشتری برای تکثیر حشرات سیاه به وجود می آورید.

سعی کنید در بین هر دو آبیاری گیاه خانگی تان به قدری فرصت ایجاد کنید که خاک گلدان تا عمق یک سانت خشک گردد. خشک بودن خاک باعث می گردد که امکان تخم گذاری در خاک وجود نداشته باشد و تخم هایی که پیش ازین در خاک قرار گرفته اند نیز از بین بروند.

6- استفاده از دارچین آسیاب شده روشی موثر برای از بین بردن پشه گلدان های خانگی

به عنوان آخرین راه چاره استفاده از دارچین آسیاب شده نیز روش موثری برای از بین بردن حشرات گلدان های خانگی است. در این روش مقداری دارچین را برروی سطح خاک بپاشید و برای همواره از شر پشه های سیاه خلاص شوید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2089

به "6 راه چاره ساده برای از بین بردن پشه گلدان خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه چاره ساده برای از بین بردن پشه گلدان خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید