اقتصاد در جست وجوی امید

به گزارش مجله عکسفا، برای پاسخ به این پرسش که ریشه های امید در اقتصاد ایران کجا نهفته شده است باید گفت امید چیزی نیست که بتوان با چشم مصلح آن را دید اما آیتم های وابسته به آن وجود دارد که غیر از مسائل فرامرزی و اقتصاد سیاسی و بین المللی که وجود دارد، تشدد و فرد محوری و گروه محوری و درگیری های جناحی جدی آن را تشدید می کند.

اقتصاد در جست وجوی امید

همچنین پافشاری بر نظرات شخصی و نظرات گروهی تا جایی پیش می رود که در برخی اوقات منافع گروهی، عمومی، ملی و منافع فعالان اقتصادی کمتر مورد توجه قرار می گیرد که این پیام خوبی برای اقتصاد ملی ندارد. همچنین بین قوای مختلف و سخنگوی قوای مختلف و روسای قوای مختلف به گونه ای پراکندگی و گفت و شنود پشت تریبون وجود دارد که اصولاً هر فعال اقتصادی که دیدگاه بلند مدت دارد دچار نگرانی می شود. نکته ای که وجود دارد این است که در عرصه تعاملات بین المللی هم به نظر نمی رسد به این راحتی ها زمینه هایی برای تغییر و تحولات جدی داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند که بر اصول خود پافشاری کند. همچنین قدرت های دیگر منطقه ای و بین المللی تلاش دارند که بر اصول خود پافشاری کنند. اما آنچه که باقی می ماند توان و پایمردی فعالان اقتصادی و کارآفرینان ایرانی است. امید ما به افرادی است که دلشان برای مملکتشان می تپد و ایران برایشان ارزشمند است و حاضر هستند که بیشتر از این تلاش کنند. در چنین شرایطی باید به روی آیتم مردم بیشتر تأکید کرد. خود مردم هم از طریق فعالان اقتصادی می توانند تلاش کنند. البته نمی توان در مورد کلیت مردم صحبت کرد چون کلیت مردم هم متنوع است و هم متکثر. به همین جهت کار سختی است اما می توان در این زمینه در حوزه فعالان اقتصادی صحبت کرد و می توان گفت فعالان اقتصادی گونه خاصی از مردم هستند که اگر تلاش کنند می توان پیام رفتارها را درک کنند و تحرک ایجاد کنند.

همچنین به میدان آوردن فعالان اقتصادی کار سخت و پیچیده و نشدنی نیست و به مقداری صداقت و دقت و خردمندی احتیاج دارد و فعالان اقتصادی را که به صورت ریشه ای نگاهشان بلند مدت و توسعه ای است همراه کنند.

حداقل گروهی از کارآفرینان را می توان با واقعیت ها نه با کلام و نه با گفت وگو بلکه با عمل همراه کرد. اگر گروهی از بهترین ها و کارآفرینان برتر کشور و فعالان اقتصادی نخبه کشور همراه باشند و به این جمع بندی برسند که نقطه امیدی وجود دارد رفتار و حرکت ها و تصمیم های اقتصادی که اتخاذ می کنند، قطعاً در تصمیم دیگر افراد و مردم مؤثر است و می تواند زمینه را برای بهبود مهیا کند. چون فعالان اقتصادی و کارآفرینان در تعامل با گروه های مختلف اجتماعی هستند و رفتارشان رصد می شود. اگر قرار باشد در فضای عمومی اقتصاد کشور و زندگی اجتماعی و اقتصادی تحولی به وجود بیاید به نظر می آید امیدواری ایجاد کردن برای فعالان اقتصادی حرفه ای و کارآفرینان کشور می تواند زمینه را برای تحرک بقیه ایجاد کند.

این حرفی است که 20 سال با زبان های مختلف تکرار شده است اما برخلاف اینکه این سخن توسط گروه های مختلف و مسئولان مورد تأیید قرار گرفته اما در عمل پای کار نایستادند و حاضر نشدند که زمینه را برای گروهی حداقل از بهترین ها فراهم کنند تا آنها به سمت جلو پیش بروند و زمینه پیشرفت را برای بقیه مهیا کنند. در حالی که این تجربه جهانی توسعه است و در بسیاری از کشورها پاسخ مثبت گرفته و منجر به نتیجه خوبی شده است. در حال حاضر به نظر می رسد باید داشته هایشان را به رسمیت بشناسیم و کنار هم قرار دهیم تا منجر به حل مسأله کارآفرین ها و فعالان اقتصادی معتبر شود. باید تصمیماتی اتخاذ کرد که باعث جلب اعتماد مردم شود چراکه دیگر شعارها خیلی تکرار شده است و دست آورد ملموس و روشنی نداشته و تأثیرگذار نبوده است.

*نایب رئیس کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق بازرگانی ایران

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1461

به "اقتصاد در جست وجوی امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد در جست وجوی امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید