انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400 برگزار می شود

به گزارش مجله عکسفا، رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: وزارت کشور دو تاریخ را برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری پیشنهاد کرده بود که شورای نگهبان با برگزاری انتخابات در تاریخ 28 خرداد 1400 موافقت کرد.

انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400 برگزار می شود

به گزارش ایرنا، جمال عرف روز دوشنبه در نشست خبری افزود: مقررات مرحله دوم انتخابات 21 شهریورماه مجلس یازدهم مانند مرحله اولیه اعمال خواهد شد یعنی افراد باید استعفای خود را 6 ماه قبل از انتخابات ارائه دهند و سپس ثبت نام کنند.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره انتخابات 1400 گفت: تقویم انتخابات ریاست جمهوری از اسفند شروع می گردد که آن هم مرحله استعفا برای متولیان امر است که سه ماه قبل از شروع باید انجام گردد. شرایط انتخابات شوراها و خبرگان رهبری هم به این شکل است و فرایند انتخابات این دو هم اسفند امسال شروع خواهد شد.

عرف ادامه داد: وزارت کشور دو تاریخ 21 و 28 خرداد 1400 انتخابات را پیشنهاد کرده بود که شورای نگهبان با برگزاری انتخابات در تاریخ 28 خرداد 1400 موافقت کرد.

دولت برنامه ای برای ایجاد استان جدید ندارد

عرف درباره تقسیمات کشوری، اظهار کرد: دولت هیچ برنامه ای برای ایجاد استان جدید ندارد. در بحث تقسیمات کشوری در مجموع 31 استان، 450 شهرستان، یک هزار و 104 بخش، یک هزار و 361 شهر و 2 هزار و 639 دهستان در کشور فعال است.

معاون سیاسی وزارت کشور با یادآوری سوم شهریور سالروز حمله متفقین در سال 1320 گفت: استقلال کشور ما در این روز زیر چکمه دشمنان قرار گرفت. رضاخان رفت و متفقین پسر او را بر تخت نشاندند.

عرف با بیان اینکه از حیث بین المللی در شرایط خاصی قرار داریم، اظهارکرد: آمریکایی ها بعد از خروج غیرقانونی از برجام و وضع تحریم های ظالمانه علیه ایران، به این نتیجه رسیدند که این کار برای آنان حاصلی جز تضییع حقوق ملت ایران نداشته است. برای همین ترامپ به دنبال استفاده از بندهای 36 و 37 برجام ناکام ماند و بعد به سراغ شورای امنیت و فعال کردن مکانیسم رفت که حتما این موضوع هم محتوم به شکست خواهد بود.

وی افزود: آنچه که تا امروز موجب ایستادگی کشور مقابل توطئه های دشمنان شد، وحدت، انسجام و همبستگی در سطوح مختلف است که از همه جریان های سیاسی، فعالان و سایر مسوولان کشور خواهشمندم این انسجام را حفظ کنند.

عرف با اشاره به نشست مجازی روز گذشته رهبری با اعضای هیات دولت، گفت: رهبری با صحبت هایشان نقشه راهی برای دولت ترسیم کردند و دولت در این یک سال باقی مانده بر اساس آن حرکت خواهد کرد.

کمیسیون ماده 10 احزاب فراقوه ای است

عرف با بیان اینکه معاونت سیاسی در سه حوزه تمشیت امور سیاسی، اجرای انتخابات و تقسیمات کشوری فعالیت می کند، گفت: مهمترین فعالیت ها در حوزه سیاسی، ساماندهی فضای احزاب و تحزب کشور است که بعد از ابلاغ قانون سال 95 قرار شد احزاب خود را با این قانون تطبیق دهند و کمیسیون ماده 10 احزاب هم وظیفه مدیریت این فرآیند را بر عهده دارد.

معاون وزارت کشور، کمیسیون ماده 10 احزاب را کمیسیونی فراقوه ای دانست و ادامه داد: کنندگانی از مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و دولت در این کمیسیون فعال و حائز رای هستند. تا به امروز 118 حزب خود را با این قانون وفق دادند و شرایط انطباق را پشت سر گذاشتند. تعدادی از شعب استانی هم معین تکلیف شدند.

عرف با تاکید بر تقویت خانه احزاب، گفت: خانه احزاب در این دولت تقویت و انتخابات آن هم برگزار شد. درحال حاضر خانه احزاب در 18 استان فعالیت می کند و در این یک سال هم در بقیه استان ها فعال خواهد شد.

وی، درباره انتخابات دور دوم مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: قرار بود این انتخابات 26 فروردین امسال برگزار گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری آن به 21 شهریور آن هم با رعایت کامل پروتکل بهداشتی موکول شد.

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: نامزدهایی که دور قبل 20 درصد حدنصاب را کسب کرده اند و دارای بالاترین رای هستند، در این دوره باهم رقابت می کنند. دور دوم انتخابات در 11 حوزه در 9 استان و 24 شهرستان برگزار می گردد.

عرف با بیان اینکه پروتکل های بهداشتی این دوره از انتخابات با همکاری وزارت بهداشت تدوین و اعلام شده است، مهمترین اتفاقات در این دوره از انتخابات را نداشتن تبلیغات میدانی عنوان و توضیح داد: از آنجا که وزارت بهداشت بر ممنوعیت تجمعات در تبلیغات انتخاباتی و رعایت فاصله اجتماعی در روز برگزاری انتخابات تاکید دارد قرار شد برای تبلیغات از ظرفیت فضای مجازی استفاده گردد.

وی ادامه داد: با تلاش و موافقت شورای نگهبان، قرار شد از ظرفیت سازی رسانه های استان ها به ویژه صدا و سیما استفاده گردد و به همین منظور ستاد انتخابات، شورای نگهبان و صدا و سیما جلسه ای برگزار کردند و چارچوب های کلی در آن نشست تدوین و دستورالعمل اجرایی آن هم به استان ها ابلاغ شد. با نامزدها هم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم برپایی تجمعات نشست هایی برگزار می گردد و این نامزدها متعهد می شوند تجمعات برپا نکنند و در فضای مجازی به تبلیغات بپردازند.

وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی آمادگی دارد

عرف درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی گفت: نشستی با حضور وزیر کشور و شورای نگهبان درباره انتخابات الکترونیک 1400 برگزار شد و شورای نگهبان نسبت به اصل برگزاری انتخابات الکترونیکی مسئله ای ندارد.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه 24 فرآیند از 25 فرآیند انتخابات، الکترونیکی است، افزود: فقط صندوق رای الکترونیکی نیست و اصل بحث شورای نگهبان هم روی مصداق صندوق است. قرار شد کار کارشناسی از سوی بخش فناوری وزارت کشور و شورای نگهبان به این منظور انجام و نهایت تا 2 ماه آینده موضوع جمع بندی گردد.

عرف گفت: ما کمبود صندوق داریم و باید تا زمان انتخابات به اندازه کافی صندوق تولید کنیم. وزیر کشور گفت که هر صندوقی که شورای نگهبان سفارش دهد تولید می کنیم.

معاون وزیر کشور درباره استفاده نکردن از صندوق های وارد شده در چند سال گذشته گفت: مسئله ای برای استفاده از این صندوق ها نداریم حتی به شورای نگهبان پیشنهاد دادیم در این دوره از انتخابات که 21 شهریور در 11 حوزه انتخابیه فقط برگزار می گردد از این صندوق ها استفاده کنیم اما شورای نگهبان می گوید این صندوق ها در بحث امنیت مشکل دارد.

عرف درباره اینکه آیا وزارت کشور در انتخابات 1400 از حزب یا جناحی جانبداری نمی کند، گفت: رهبری روز گذشته تکلیف همه را روشن کردند و گفتند دولت باید این کارها را انجام دهد. آنچه که به ما مجری انتخابات برمی گردد این است که دو اصل قانون مداری و بی طرفی را رعایت کنیم.

وی افزود: از آنجا که این دولت ادامه ندارد، دلیلی ندارد که بخواهد از کسی جانبداری کند. وظیفه ما مجریان انجام کار حرفه ای، و برگزاری انتخابات سالم، امن، با مشارکت بالا و رقابتی است و اگر عوامل ما از این جهت خارج شده اند مطمئنا موضوع پیگیری و با آنان برخورد می گردد. چون قرار نیست دولت و وزارت کشور آبرویش را برای فردی بگذارد که قول و قراری با نامزدی گذاشته است.

دنبال کنندگان استیضاح وزیر کشور، انگیزه های دیگر دارند

عرف درباره واکنش مشاور وزیر کشور به اظهارات حسام الدین آشنا درباره حوادث آبان سال 98 و بحث استیضاح وزیر کشور، گفت: طبق قانون پاسخگویی این مورد وظیفه معاون امنیتی وزیر است اما در مورد استیضاح وزیر کشور، 2 کننده با نام خانوادگی مشابه و مشی سیاسی کاملا متفاوت در دو دوره مجلس دهم و یازدهم این موضوع را مطرح کردند.

وی ادامه داد: وزیر و معاونان ذیربط با حضور در کمیسیون های مختلف به این موارد پاسخ دادند که برخی کنندگان متقاعد شدند و برخی هم متقاعد نشدند.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه برخی با دنبال کردن این موضوع، انگیزه های دیگر هم داشته و دارند، گفت: مطرح کردن بحث استیضاح فقط به حوادث آبان مربوط نیست برخی انگیزه هایی جدا از این دارند مثلا یک مورد درباره یک فرماندار بود که وزیر کشور با ذکر دلیل پاسخ داد که این موضوع شدنی نیست. لذا آنها بحث استیضاح را دنبال کردند.

عرف با تاکید بر اینکه وزیر آماده پاسخگویی است، گفت: وزیر بخشی را که می گردد علنی توضیح داد، توضیح می دهد و آن بخش هم که نمی توان علنی گفت در صحن غیرعلنی مجلس توضیح می دهد.

معاون وزیر کشور همچنین درباره احکام بدوی اعضای برخی فعالان سیاسی امضاکننده بیانیه ای موسوم به 77 نفر پس از وقایع آبان ماه 98 گفت: مدعی العموم فرآیند خود را در این پرونده طی کرده است و دولت هم هر جا لازم باشد ورود می کند. اگر بخشی مربوط به فعالیت تحزب و کار از جنس حزبی باشد حمایت خواهیم کرد اما بخشی که خارج از این چارچوب است نمی توانیم ورود کنیم اما درمجموع امیدوارم این موضوع منجر به صدور تصمیمات سخت از سوی قوه قضاییه نگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1151

به "انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400 برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400 برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید