بانک های ایرانی به سوئیفت روسی می پیوندند

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران؛ آمریکا با هدف تشدید تحریم ها علیه ایران، دسترسی بانک های ایرانی به سیستم پیغام رسان اقتصادی سوئیفت را محدود نموده است، اما ایران در نظر دارد از راه های جایگزین، تعامل بانک های ایرانی با نظام اقتصادی جهانی را برقرار کند.

بانک های ایرانی به سوئیفت روسی می پیوندند

به گزارش مجله عکسفا به نقل از ایرنا، سامانه پیغام رسانی الکترونیکی مالی ایران قرار است با هدف مقابله با تحریم های بانکی و محدودیت سوئیفت به شبکه پیغام رسان مالی روسیه (سوئیفت روسی) متصل گردد که در صورت تحقق آن، در گام بعدی می توان شبکه شتاب ایران را نیز به شبکه میر روسیه متصل کرد.

آمریکا با هدف تشدید تحریم ها علیه ایران، دسترسی بانک های ایرانی به سیستم پیغام رسان مالی سوئیفت را محدود نموده است، اما ایران در نظر دارد از راه های جایگزین، تعامل بانک های ایرانی با نظام مالی جهانی را برقرار کند.

یکی از راه های افزایش مراودات بین المللی بانک های ایرانی، گسترش همکاری با بانک های کشورهایی است که در زمان تحریم ها، تعاملات با آنها در حال افزایش بوده است که روسیه یکی از این کشورها به شمار می رود.

بر این اساس قرار است نظام بانکی ایرانی به شبکه پیغام رسان مالی روسیه که به سوئیفت روسی معروف است، متصل گردد.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، دستیار رییس جمهور روسیه از اتصال سامانه سپام (سامانه پیغام رسانی الکترونیکی مالی ایران) به شبکه پیغام رسان مالی روسیه برای از بین بردن اثرات تحریم در مبادلات بین دو کشور و همکاری بانکی خبر داده است.

این مسئله در حالی رخ داد که سیستم پیغام رسان مالی سوئیفت به عنوان یک پیغام رسان بین بانکی اروپایی نباید از تحریم های آمریکا تبعیت می کرد اما با توجه به قطع دسترسی و محدودیت بانک های ایرانی، در دولت تصمیم گرفته شد تا پیغام رسان مالی برای مراودات بانکی ایجاد و از آن استفاده گردد که به همین دلیل نیز بانک مرکزی اقداماتی مهم برای ادامه روابط بانکی خارجی در دستور کار قرار داد و سامانه ای در مدت کوتاهی برای از بین بردن اثر تحریم سوئیفت و آمادگی نظام بانکی تهیه و راه اندازی شد.

روسیه علاوه بر اینکه یکی از شرکای مالی و سیاسی مهم ایران به شمار می رود، ارزش قابل توجهی از تجارت خارجی با ایران را به خود اختصاص داده که بر همین اساس ادامه همکاری و مبادلات مالی برای طرفین از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر همین اساس با توجه به محدودیت های اعمال شده بر اثر تحریم های آمریکا توافقاتی میان دو طرف صورت گرفته تا سیستمی به عنوان جایگزین سوئیفت تهیه گردد که در همین خصوص یوری اوشاکوف، دستیار ولادمیر پوتین توضیحاتی جدید ارائه نموده است.

یوری اوشاکوف در مصاحبه با مجله عکسفا با بیان اینکه ایران و روسیه تدابیری را برای گسترش پرداخت های مالی به صورت مستقیم و استفاده از ارزهای مالی اتخاذ خواهند کرد، گفت: دو کشور به دنبال همکاری سیستم انتقال پیغام های مالی روسی و سیستم مالی ایرانی سپام به عنوان جایگزین سوئیفت برای برطرف اثرات تحریم هستند.

دستیار رییس جمهور روسیه تاکید نمود: در سال 2018 حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با دو درصد رشد به 1.7 میلیارد دلار رسید و در 6 ماه نخست امسال با افزایش 17 درصدی به 1.1 میلیارد دلار رسیده است.

راه اندازی سامانه پیغام رسانی الکترونیکی مالی بومی

سپام (SEPAM)، سامانه پیغام رسانی الکترونیکی مالی است که کارکردی شبیه به سوئیفت دارد و به سفارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی شرکت خدمات انفورماتیک به منظور استفاده در شرایط تحریم ایران از سوی سوئیفت تهیه شده تا جایگزین سوئیفت برای ادامه روابط بانکی گردد.

این سیستم به عنوان پیغام رسانی بانکی و یک زیرساخت حیاتی تبادلات ارزی کشور و همین طور تبادلات بین بانکی را مدیریت می نماید و با پروتکل سوئیفت تطابق کامل دارد.

همچنین با استفاده از سپام نه تنها برای اولین بار، یک زیرساخت پیغام رسانی واحد مالی ملی در کشور برای تمام مراودات مالی عمده بانک ها از قبیل اعتبارات اسنادی ارزی و ریالی، ضمانت نامه های ارزی و ریالی، حوالجات ارزی، مکاتبات، استعلام ها و مذاکرات به وسیله یک شبکه واحد پیغام رسانی قابل انجام بوده، بلکه امکان اتصال به بانک های خارجی در خارج از کشور را می توان به گونه ای برقرار کرد که بدون به کارگیری امکانات مؤسسه سوئیفت و نگرانی های مربوط به آن، با زبانی مشترک و آشنا تعاملات مالی با آخرین فناوری های موجود صورت گیرد.

اتصال سپام به سامانه روسی

جدیدترین اطلاعات از سوی مقامات روسی نشان می دهد که روند اتصال سامانه های بانکی ایرانی به سامانه های روسی به صورت جدی در حال پیگیری است.

می توان در آینده نیز انتظار داشت که بعد از اتصال سپام به عنوان سامانه پیغام رسانی الکترونیکی مالی ایران به شبکه پیغام رسانی بانکی روسیه، پروژه چندین ساله و معطل اتصال شبکه شتاب ایران به شبکه میر روسیه بالاخره به انتها برسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 308

به "بانک های ایرانی به سوئیفت روسی می پیوندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک های ایرانی به سوئیفت روسی می پیوندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید