تحکیم و توسعه مشارکت جامع راهبردی؛ اراده مشترک چین و ایران

به گزارش مجله عکسفا، به گزارش خبرنگاران، چانگ هوآ، سفیر چین در ایران در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرار داده به آنالیز روابط میان ایران و چین پرداخته است که در ادامه می آید.

تحکیم و توسعه مشارکت جامع راهبردی؛ اراده مشترک چین و ایران

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در تاریخ 27 آوریل، جناب آقای شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین به گفتگوی تلفنی با جناب آقای روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران پرداختند. در جریان این گفتگوی تلفنی، جناب شی جین پینگ به نمایندگی از دولت و ملت چین، ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران به واسطه آسیب های ناشی از فراگیری بیماری کووید 19، از حمایت قاطع پکن از تهران در این خصوص سخن گفتند. جناب شی جین پینگ همچنین بر عزم قاطع چین در توسعه مشارکت جامع راهبردی با ایران تاکید کرده و حمایت قاطع پکن از حراست تهران نسبت به حاکمیت و عزت ملی اش را مورد اشاره قرار دادند. به گفته ایشان تحریم های یکجانبه به منزله ایجاد مانع در فرایند کوشش های ایران و همچنین جامعه دنیای برای مقابله با فراگیری ویروس کرونا بوده و چین مایل به تقویت همکاری های بین المللی در مبارزه با فراگیری ویروس است تا همراه ایران و دیگر اعضای جامعه دنیای، ضمن تحقق مبارزه مشترک با این ویروس، پیروزی نهایی در این عرصه را به انتها رسانیده و از رهگذر این همکاری ها، نقش خویش در حفاظت از بهداشت عمومی دنیای را ایفا کند. درهمین حال جناب روحانی نیز از احساس خرسندی ایران نسبت به توفیقات چین در مهار فراگیری ویروس سخن گفته و اعلام نمودند که تجربیات چین در این عرصه به گونه ای بوده که قابلیت آموخته شدن از سوی کشورها را دارد. بر همین اساس، طرف ایرانی ضمن قدردانی صمیمانه از کمک های گرانبهای چین در ارسال محموله های کمکی برای مبارزه مردم ایران با فراگیری ویروس از تمایل تهران برای تقویت همکاری در حوزه های بهداشتی و دیگر عرصه ها با چین سخن گفته و بر لزوم توسعه مشارکت جامع راهبردی دو کشور تاکید نمودند.

از زمان شروع فراگیری کووید 19 تا به امروز، چین و ایران در سطوح عالی، ارتباط و گفتگو خویش را حفظ کرده اند. جناب آقای شی جین پینگ و جناب آقای روحانی نامه ها و پیغام هایی را با یکدیگر تبادل کرده و جناب آقای وانگ ای، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین چندین بار با جناب آقای ظریف گفتگوی تلفنی داشته اند. در مورد اخیر، رئیس جمهور چین، جناب آقای شی جین پینگ در گفتگوی تلفنی با جناب آقای روحانی، در مورد گسترش بیش از پیش تعامل چین و ایران در حوزه مبارزه با شیوع بیماری واگیردار، عمیقاً گفتگو کرده و به توافقاتی مهم نیز دست یافتند که این امر به وضوح نمایانگر اهمیت مشترکی است که دو طرف در سطوح عالی برای توسعه همکاری های دو جانبه در چارچوب مشارکت جامع راهبردی قائل اند. پرواضح است که این تعاملات به سود تعمیق بیش از پیش اعتماد متقابل دو طرف در عرصه سیاسی و همچنین عاملی برای تداوم توسعه سالم روابط چین و ایران خواهد بود. در عین حال این مناسبات، ضمن تقویت همکاری های بین المللی در مبارزه با فراگیری ویروس، گامی موثر در راستای حفاظت از سلامت و رفاه دو ملت چین و ایران و تمام دنیایان خواهد بود.

چین کشوری است که پیش از دیگر کشورها شاهد ظهور ویروس جدید کرونا بوده است. در روبروه با فراگیری ناگهانی این ویروس، چین در سایه راهنمایی های شخص جناب آقای شی جین پینگ و تحت فرامین ایشان، به طور قاطع، جامع ترین، دقیق ترین و کامل ترین تدابیر را اتخاذ کرده و به صورت همه جانبه به مقابله با آن پرداخته و دستاوردهای مهمی را نیز کسب نمود. از رهگذر نبردی سخت و طاقت فرسا، چین به یکی از نخستین کشورهای پیشروی دنیا در مهار و کنترل فراگیری ویروس مبدل گشت. از زمان شروع فراگیری ویروس تا به امروز، دولت چین همیشه اطلاع رسانی علنی، شفاف و مواضع مسئولانه را در کنار انتشار اطلاعات مربوطه در اسرع وقت سرلوحه امور خویش قرار داده و ضمن حفظ ارتباط خود با سازمان دنیای بهداشت و جامعه دنیای بدون دریغ به همرسانی تجربیات و همکاری نزدیک با آنها پرداخته است. در عین حال چین با تمام توان خود کمک رسانی به کشورهای دیگر را در دستور کار داشته و برای حراست از رفاه و سلامت مردمان تمام دنیا نقشی مهم را ایفا کرده که این امر مورد تمجید جامعه دنیای نیز قرار گرفته است.

در جریان نبرد اخیر با فراگیری این ویروس، چین و ایران به منزله دو همراه سوار بر یک کشتی به صورت متقابل به کمک یکدیگر شتافتند و این موضوع به گونه کامل ارتباط صمیمانه و دوستی عمیق دو کشور چین و ایران و ملت های آنها را به نمایش گذارد. ایران در بحبوحه و لحظات مشخص کننده مبارزه مردم چین با فراگیری ویروس، نخستین کشوری بود که به طور علنی حمایت خویش را به سوی چین اعلام کرده و محموله هایی از اجناس کمکی را برای چین ارسال نمود، اینها مطالبی است که در قلب ما حک شده و فراموش نخواهد شد. از سوی دیگر و همزمان با فرایند فراگیری ویروس در ایران، دولت و نهادهای مربوطه در چین، شرکت ها و همچنین گروه های مختلف از مردم عادی، گروه گروه دست کمک خویش را به سوی ایران دراز کردند. علاوه بر این چین نسبت به اعزام نخستین گروه متخصصین پزشکی داوطلب خارج از کشور چین به ایران اقدام کرده و از این طریق به کمک ایران در مبارزه با فراگیری ویروس شتافت. ما با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالفیم و بر این باوریم که این تحریم ها به منزله مانعی در جهت کوشش های ایران و جامعه دنیای در مبارزه با فراگیری ویروس است. ما از اینکه می بینیم در سایه راهنمایی دولت ایران و اتحاد و همدلی ملت این کشور در تعاملی مثبت، منحنی رشد اپیدمی کرونا در ایران سیری نزولی یافته شادمانیم و معتقدیم این مسئله نمایانگر نتیجه بخش بودن تدابیر ایران در کنترل و مهار فراگیری ویروس بوده است. اکنون می توان گفت، چین و ایران از قِبل کوشش ها و پیگیری روش های منحصر به فرد خویش نقشی بی بدیل را در زمینه پیروزی جامعه دنیای بر فراگیری ویروس ایفا کرده اند.

چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند، دو کشور همیشه با درک و حمایت متقابل از یکدیگر، دوستی فی مابین را تداوم بخشیده اند. رشد و توسعه چین و ایران به عنوان دو کشور کهن با سوابق تمدنی و اقتصاد بازار نوظهور، یک فرایند اجتناب ناپذیر بر تارک تاریخ دنیا است. در شرایط فراگیری ویروس، هر چند که همکاری های عمل گرایانه چین و ایران به طور موقت با مشکلاتی روبرو شد، اما بنیان های راسخ و مستحکم مناسبات دو کشور به ویژه دوستی و همکمک برآمده از اراده دو ملت بیش از پیش ارتقا یافت. در دوران پیش رو، هر دو طرف چین و ایران باید ضمن پیگیری جدی عزم سران دو کشور و توافقات مهم ایشان، ضمن بهره گیری از همکاری در مبارزه با ویروس به عنوان یک فرصت، به گونه ای نوآورانه، تعاملات عملگرایانه دو کشور را به پیش برده و موجبات تحقق بیش از پیش رفاه دو ملت را فراهم آورده و در عین حال روابط مشارکت جامع راهبردی دو کشور را یک گام به پیش سوق دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 946

به "تحکیم و توسعه مشارکت جامع راهبردی؛ اراده مشترک چین و ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحکیم و توسعه مشارکت جامع راهبردی؛ اراده مشترک چین و ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید