تک پادتن لامای آلپاکا؛ مصونیت علیه کرونا

به گزارش مجله عکسفا، پیشتر در ماه جاری میلادی این تیم تک پادتن هایی را از خون تایسون استخراج کردند که به همان قسمتی از ویروس وصل شده بودند که پادتن های ساخته شده در بدن انسان وصل می شوند، و می تواند جلو ابتلا را بگیرد.

تک پادتن لامای آلپاکا؛ مصونیت علیه کرونا

تایسون، آلپاکای 12 ساله در آلمان که با استفاده از پروتئین های کرونا، علیه آن مصون شد

در تحقیقی که توسط دانشمندان سوئد و آفریقای جنوبی انجام شد، پادتن های کوچکی را که معمولا یک دهم اندازه پادتن های معمولی است و تک پادتن نامیده می شوند، از لامای آلپاکایی به نام تایسون برداشت شده است که ممکن است بتواند از امکان جای دریافت و پادریافت ویروس کووید19 در بدن و ابتلای فرد به آن پیشگیری کند.

تایسون یک آلپاکای 12 ساله در آلمان است که توسط دانشمندان موسسه کارولینسکا در استکهلم با استفاده از پروتئین های این ویروس، علیه آن مصون شد. پیشتر در ماه جاری میلادی این تیم تک پادتن هایی را از خون تایسون استخراج کردند که به همان قسمتی از ویروس وصل شده بودند که پادتن های ساخته شده در بدن انسان وصل می شوند، و می تواند جلو ابتلا را بگیرد.

جرالد مک اینرنی، مدیر این تیم در موسسه سوئدی، به رویترز گفت: می دانیم که پادتن هایی که دقیقا به این قسمت مشخص از ویروس وصل می شوند، مهم هستند و این دقیقا کاری است که در مهندسی ژنتیکی این پادتن از تایسون انجام داده ایم. در عرصه نظر، مدارک حاکی از آن است که این پادتن به خوبی در بدن انسان عمل خواهد کرد، ولی خب، نظام خیلی پیچیده ای است.

به گزارش تلگراف، این تک پادتن با هدف قرار دادن شاخک های ویروس مستقیما جلو قابلیت کووید-19 در ابتلای میزبان را می گیرد و آن را شدیدا خنثی می سازد.

نویسندگان این تحقیق از واحد میکروب شناسی، تومور و زیست شناسی سلولی موسسه کارولینسکا، نوشتند: بیماری عالم گیر ویروس کرونا عواقبی جدی بر جمعیت جهان خواهد داشت و نیاز مبرم به کشف واکسن، پادتن یا دارو هایی هست که بتواند جلو شیوع آن را بگیرد.

پادتن های خنثی ساز می توانند جلو جای دریافت و پادریافت ویروس را در مراحل اولیه ابتلا بگیرند و احتمالا از وخیم شدن بیماری در گروه های پرخطر جلوگیری کنند.

آن ها افزودند: وقتی دارو هایی که جلو شیوع بیماری را بگیرند یا درمان با پادتن در دسترس قرار گیرد، می توان از افراد پرخطر محافظت کرد، و استفاده گسترده از آن ها می تواند کل جمعیت را در برابر این بیماری مصون کند تا ایمن تر از قرنطینه خارج شویم.

این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و مقاله علمی آن هنوز توسط سایر دانشمندان بررسی نشده است، اما تیم موسسه کارولینسکا تنها افرادی نیستند که به مطالعه بر آلپاکا برای مداوای ویروس کرونای جدید مشغولند. محققان دانشکده داروسازی دانشگاه کنتاکی نیز مشغول مطالعه بر روی پادتن هایی هستند که در بدن سه آلپاکا به نام های پسر بزرگ، چشم آبی و امپراتور تولید شده است.

سیدنی وایتهارت، از مدیران این تحقیق و استاد دانشگاه در رشته زیست شیمی سلولی و مولکولی، گفت: ایده ما این است که تک پادتن ها آنقدر کوچک هستند که می توانند به شاخک های پروتئینی ویروس سارس-کوو-2 برسند که دقیقا همان بخشی از ویروس است که خود را به سلول های بدن میزبان وصل می کند. تک پادتنی که بتواند جلو تشکیل این شاخک های پروتئینی از ریشه سلولی آنان را بگیرد، می تواند درمانی موثر برای کووید-19 باشد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1053

به "تک پادتن لامای آلپاکا؛ مصونیت علیه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تک پادتن لامای آلپاکا؛ مصونیت علیه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید