همه چیز درباره کرونای دلتا پلاس ، لزوم پوشش 90 درصدی واکسیناسیون در کشور

به گزارش مجله عکسفا، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آخرین اطلاعات درباره خصوصیات کرونای دلتا پلاس را که مهمترین زیرشاخه واریانت دلتا ویروس کرونا محسوب می گردد، تشریح کرد.

همه چیز درباره کرونای دلتا پلاس ، لزوم پوشش 90 درصدی واکسیناسیون در کشور

دکتر علیرضا ناجی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره یکی از مهمترین زیرشاخه های کرونای دلتا، یعنی دلتا پلاس، گفت: سویه دلتاپلاس در کشورهای متعددی گزارش شده است، از آمریکا و انگلیس گرفته تا روسیه که به علت شیوع دلتاپلاس وارد یک لاک داون بسیار قوی شده و تعداد موارد ابتلایشان بسیار بالا رفته است.

افزایش 20 درصدی قدرت انتقال در ویروس دلتا پلاس

وی با بیان اینکه کشورهای زیادی هستند که اکنون سویه دلتا پلاس را شناسایی نموده اند، اضافه نمود: شناسایی سویه های نو در کشورها، به نظارت ها و برنامه پایش ژنتیکی کشورهای بستگی دارد. در هر صورت از واریانت دلتا از زمانیکه در هندوستان شناسایی شد، تا به امروز 25 زیرشاخه مختلف به دست آمده است که مهمترین آن دلتا پلاس AY.4.2 است که مطالعات نشان می دهد قدرت انتقال و سرایت آن نزدیک 15 تا 20 درصد از دلتای اصلی بالاتر است.

دلتا همچنان فراوان ترین سویه کرونا در جهان

ناجی ادامه داد: البته طبق آمارهای جهانی همچنان دلتای اصلی فراوان ترین ویروس دلتایی است که در جهان در گردش است. به هر حال هرچقدر اجازه دهیم که ویروس بچرخد، این تغییرات در آن بیشتر خواهد شد و نگرانی از اینکه ویروس هایی با خصوصیات بدتر ایجاد شوند، وجود دارد.

وی با بیان اینکه دلتا پلاس خصوصیات مربوط به دلتا را دارد، اما قدرت انتقالش بیش از دلتاست، گفت: واریانت دلتا قوی ترین و مهاجم ترین ویروسی است که از نظر انتقال بین واریانت های مختلف کرونا وجود دارد که دلتا پلاس هم همین حالت را دارد و قدرت انتقالش هم بیشتر است. در عین حال از نظر مقاومت نسبت به واکسن هم مانند دلتاست. در هر صورت واکسن هایی که داریم، نسبت به همه واریانت ها واکنش نشان می دهند. هنر ما باید این باشد که هرچه زودتر بتوانیم پوشش واکسیناسیون را هم در جهان و هم در کشور خودمان بالا بریم و از طرفی اقدامات غیردرمانی نظیر بیماریابی، پیش بینی و اقدام به موقع و رعایت شیوه نامه های بهداشتی را قوی تر کنیم تا این دو یاری نمایند تا گردش ویروس کاهش یابد.

90 درصد موارد ابتلای شدید و مرگ کرونایی در جهان در واکسن نزده ها

ناجی با بیان اینکه هنوز اطلاعاتی درباره شدت بیماری زایی دلتاپلاس در دسترس نیست، گفت: باید توجه کرد که با افزایش ابتلا، مقدار بستری هم بالا می رود و در کشورهایی که دلتا پلاس در آن ها شیوع پیدا نموده هم به همین صورت است. طبق گزارشات در جهان، 90 درصد موارد مرگ و میر و با نسبت بالاتری موارد ابتلا در افراد غیرواکسینه است. بر این اساس کسانی که دچار بیماری شدید شده و در بیمارستان بستری می شوند یا کارشان به مرگ ومیر می رسد، نزدیک 90 درصدشان مربوط به افراد غیرواکسینه است. این گزاره علمی بسیار بزرگی است که همچنان همین واکسن ها هم گرچه که در مقابل واریانت ها کاهش کفایت پیدا کردند، اما باز هم بسیار موثرند و باید با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون و پوشش بسیار بالای واکسیناسیون، از این واکسن ها استفاده بهینه کرد و در کنار آن اقدامات غیردرمانی را پیش برد.

لزوم پوشش 90 درصدی واکسیناسیون در کشور

وی گفت: R0 به مقداری گفته می گردد که یک فرد آلوده به کرونا می تواند افراد دیگر را آلوده کند. R0 درباره کرونای دلتا بسیار افزایش یافته و هرچقدر مقدار تهاجم و قدرت انتقال آن بیشتر گردد، مقدار R0 هم بالا می رود. اکنون اگر دلتا را در نظر بگیریم که R0 آن حدود 4.5 تا 5 است، عدد ایمنی جمعی ما را به وسیله واکسیناسیون به بالای 85 درصد می رساند؛ البته با واکسن هایی که کفایت بالا دارند. اگر واکسن هایی استفاده کنیم که کفایت های پایین تر دارند، مقدار پوشش واکسیناسیون بالاتر می رود. بنابراین باید پوشش واکسیناسیون را بالای 85 تا 90 درصد در جامعه ایجاد کنیم تا خیال مان راحت گردد. البته برای دستیابی به این موضوع به یاری هم احتیاج داریم؛ یکی اینکه باید ورودی ویروس را کاهش دهیم و بتوانیم با اقدامات غیردرمانی که شامل ماسک زدن، بالا بردن تست و شناسایی حداکثر افرادی که آلوده هستند و افرادی که در تماس با آنها بودند، است. به طوری که آنها را شناسایی نموده و اجازه ندهیم بیماری را به دیگران منتقل نمایند. بعلاوه اتخاذ تصمیمات قاطع درباره قرنطینه و لاک داون نیز یکی از اقدامات غیردرمانی مهم محسوب می گردد. این موارد یاری می نماید تا گردش ویروس کاهش یابد. بنابراین مهم است که در کنار تزریق واکسن، اقدامات غیردرمانی مناسب هم انجام دهیم.

ناجی درباره مقدار اثربخشی واکسن های کرونا در ایران، گفت: گزارش هایی در این زمینه اعلام شده، اما فکر می کنم باید یک مطالعه و گزارش جامع تر از خود وزارت بهداشت که تمام اطلاعات را در دسترس دارند، داشته باشیم تا دیتا و اطلاعات مناسب به دست آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1854

به "همه چیز درباره کرونای دلتا پلاس ، لزوم پوشش 90 درصدی واکسیناسیون در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره کرونای دلتا پلاس ، لزوم پوشش 90 درصدی واکسیناسیون در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید