زشت وزیبای همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش مجله عکسفا، در سخت ترین سال بودجه در حالی موضوع همسان سازی دریافتی 1.5 میلیون بازنشسته دولتی تا سقف 90 درصد حقوق شاغلان کلید خورده که تعیین نیست منابع طرح دقیقا چگونه تامین شده و نگرایی هایی هخم از تبعات تورمی این طرح و کوچکتر شدن سفره بازنشسته ها وجود دارد.

زشت وزیبای همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بر اساس توافقهای اجرا شده بین سازمان برنامه و بودجه، صندوق بازنشستگی کشوری و... یکسان سازی حقوق بازنشستگان از مهر ماه امسال عملیاتی شد.

همسان سازی حقوق 1.5 میلیون نفر از بازنشستگان کشوری تا سقف 90 درصد از خالص دریافتی شاغلان مشابه بر اساس آیین نامه مصوب سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی به صندوق بازنشستگی ابلاغ شد.

در همین خصوص شریعتمداری وزیر کار گفت: بر اساس اعلام رسمی صندوق بازنشستگی کشوری، به طور متوسط 77 درصد افزایش دستمزد در سال 99 نسبت به سال قبل در جریان افزایش و همسان سازی حقوق و دستمزد برای بازنشستگان کشوری انجام شد. پیروز شدیم با اخذ 16 هزار میلیارد توماناز سهام موجود دولت و در اختیار دریافت آن در صندوق بازنشستگی کشوری و هم چنین اتخاذ مکانیزم های مناسب برای تبدیل ارزش سهام به منابع ریالی قابل پرداخت در طول سال، این اقدام را انجام دهیم. بعضی از حقوق هایی که پایین بودند درصد افزایش بیشتری شامل شان شد و حقوق های بالا هم درصد افزایش کمتری به آنها تعلق گرفت.

گفتنی است، در فروردین ماه امسال با پیگیری صندوق بازنشستگی کشوری و موافقت و ابلاغ دولت، مبلغ 6500 میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری اختصاص یافت که پرداخت شد و حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با 30 سال سابقه را به 2 میلیون و 800 هزار تومان رساند و در ادامه نیز در مهرماه با طراحی مدلی، امکان متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری با 90 درصد میانگین دریافتی شاغلان هم گروه فراهم شد. با این اقدام متوسط حقوق بازنشستگان این صندوق که در سال 1396 یک میلیون و 800 هزار تومان بود، با رشد 200 درصدی به عدد پنج میلیون و 400 هزار تومان رسید. به این ترتیب بازنشستگانی که حداقل حقوق آنها پیش از این، 2 میلیون و 800 هزار تومان بود پس از متناسب سازی، به حداقل 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

به گزارش تسنیم، در شرایط سخت تورمی افزایش حقوق بازنشستگان یک امر بدیهی تلقی می گردد، چراکه با تشدید فشارهای ناشی از کسری بودجه دولت، عملا التهابات تورمی افزایش یافته و از این جهت بیشترین فشارها به حقوق بگیران و بالاخص بازنشستگان محترمی که امکان کسب درآمد کمتری دارند تحمیل می گردد. بر این اساس بعد از وقوع شوکهای تورمی، افزایش حقوق و متناسب سازی دریافتی بازنشستگان یک موضوع لازم تلقی می گردد اما در این بین باید به این نکته توجه کرد که همین موضوع می تواند به تداوم کسری بودجه و تشدید آن دامن بزند و در آینده نه چندان دور آسیب های این اقدام به صورت تشدید شده معیشت حقوق بگیران و به خصوص بازنشستگان عزیز را با چالش بیشتری روبرو کند.

هشدار اقتصاددانان درخصوص تبعات تورمی تامین منابع همسان سازی از محل غیر شفاف

امیر کرمانی کارشناس اقتصادی معتقد است، طرح یکسان سازی حقوق بازنشستگان را که دولت در تمام سال های گذشته (به دلیل بار اقتصادی اش) حاضر نشده بود انجام دهد و تصمیم گرفته که از مهرماه اجرا کند، می تواند نشانه ای از مسابقه افزایش کسری بودجه باشد. در این مسابقه هر اشتباه قبلی عامل توجیه اشتباه بعدی می گردد، پله پله کشور را به ورطه واگرایی پولی می رساند. به نظر می رسد عامل اصلی افزایش شدید نرخ دلار در هفته های گذشته را هم باید در همین ترس از این واگرایی پولی و عدم وجود لنگر اسمی در اقتصاد ایران جستجو کرد، ترسی که با توجه به مسابقه افزایش کسری بودجه و افزایش نقدینگی در ماه های گذشته چندان هم بی پایه نیست.

هرچند قضاوت قطعی در مورد سازوکار دریافت منابع ریالی برای اعمال همسان سازی با توجه به محدودیت در دسترسی به اطلاعات با دشواری همراه است اما بعضی اقتصاددانان معتقدند عملا همان فرایند رشد تورم از جهت افزایش نقدینگی بابت تامین اقتصادی این طرح در حال روی دادن است.

گفتنی است، همسان سازی دریافتی بازنشستگان تا 90 درصد حقوق کارمندان در آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، بر اساس آیین نامه ای که به تصویب سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی رسید و به صندوق بازنشستگی کشوری ابلاغ شد و دریافت 16هزار میلیارد تومان از سهام موجود دولت با اتخاذ سازوکار مناسب برای تبدیل این ارزش سهام به منابع ریالی قابل پرداخت در طول سال صورت گرفت.

جزئیات منابع 50 هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی/تخصیص 18 هزار میلیارد صرفا برای همسازی بازنشستگان کشوری و لشکری

گفتنی است، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفته بود، مبلغ 35هزار میلیاردتومان باقی مانده موضوع بند (و) تبصره (2) نیز به میزان مبلغ 17هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، مبلغ 18هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری هزینه می گردد.

به عبارت ساده تر از محل قانون بودجه (بند واو تبصره 2)، همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری ولشکری در قانون بودجه 1399، مستند به ماده 12 قانون برنامه ششم، که 50 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود و 32 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی اختصاص یافته و 18 هزار میلیارد تومان به جامانده برای بازنشستگان لشکری و کشوری اختصاص می یابد.

جزئیات سهام دریافتی از سوی صندوق بازنشستگی کشوری شفاف گردد

به گزارش تسنیم، جدای از هشدارهای اقتصاددانان در مورد تبعات تورمی این روشها برای جبران کاهش درآمد حقوق بگیران در پی آسیبهای ناشی از شوکهای تورمی می تواند مسائل دیگری نیز در پی داشته باشد. اولا هنوز تعیین نشده، برای تادیه بدهی دولت، صندوق بازنشستگی صندوق بازنشستگی کشوری بابت 18 هزار میلیارد تومان توافق شده چه مقدار (سهام) و چه تعداد شرکت و اساساً سهام کدام شرکتها را دریافت نموده است.

از سوی دیگر طبق اعلام وزیر کار، مکانیزم های مناسب برای تبدیل ارزش سهام به منابع ریالی اتخاذ شده است، بر این اساس بایستی شفاف گردد دقیقا این سازوکار چگونه عمل نموده است و در این مدت آیا سهام شرکتهای واگذار شده به صندوق بازنشستگی کشوری در بورس عرضه شده؟ ایا این عرضه به صورت خرد بوده و یا بلوکی؟ و در سرانجام اینکه دقیقا چه میزان درآمد از این محل کسب شده است.

تجربه ناپیروز واگذاری شرکتهای دولتی بابت تادیه بدهی ها تکرار شد؟

ضمناً بسیاری از اقتصادانان یکی از علل شکست خصوصی سازی در ایران را موضوع واگذاری شرکتهای دولتی بابت تادیه بدهی دولت عنوان می نمایند. از این جهت بسیاری از شرکتهای دولتی در معرض ورشکستگی قرار دریافتد و این تجربه لطمات سنگینی به خصوصی سازی و اصل 44 که می توانست زمینه توسعه کشور باشد را فراهم کرد. حالا موضوع واگذاری 9 شرکت به سازمان تامین اجتماعی و نیز ارائه سهام شرکتهای دولتی به صندوق بازنشستگی کشوری بار دیگر بحث واگذاریشرکتها بابت پرداخت بدهیهای دولت به ذهن متبادر می گردد که در این خصوص نیز دستگاه های ناظر بایستی حداکثر دقت را لحاظ نمایند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1247

به "زشت وزیبای همسان سازی حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زشت وزیبای همسان سازی حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید