زنانی که هنرشان به نام مردان نوشته شد

به گزارش مجله عکسفا، در طول تاریخ نام بسکمک از هنرمندان زن بااستعداد تحت پوشش نام مردان به فراموشی سپرده شده است. برخی از این آثار در سال های اخیر با کمک تحقیقات کارشناسان دوباره کشف شده اند.

زنانی که هنرشان به نام مردان نوشته شد

چرا نام نقاش های زن بزرگی در تاریخ ثبت نشده است؟ این پرسشی است که اغلب در زمان صحبت درباره آثار هنری بزرگ تاریخ مطرح می شود و شاید بتوان به آن این گونه پاسخ داد: هنرمندان زنان بزرگ برای قرن های متمادی وجود داشته اند، اما ما به تازگی از وجود آن ها مطلع شده ایم.

در طول تاریخ نام بسکمک از هنرمندان زن بااستعداد تحت پوشش نام مردان به فراموشی سپرده شده است. برخی از این آثار در سال های اخیر با کمک تحقیقات کارشناسان دوباره کشف شده اند. در ادامه با برخی از هنرمندان زنی که پس از دهه ها و قرن ها از سایه بیرون آورده شده اند، آشنا می شوید:

1- سوفونیسبا آنگیسولا: سوفونیسبا آنگیسولا یک نقاش ایتالیایی رنسانس بود که در خلق پرتره مهارت داشت. او یکی از نخستین زنانی بود که تحت آموزش های هنری رسمی قرار گرفت. این نقاش به سرعت به درجات بالای شهرت جهانی دست یافت.

نبوغ هنری او به اندازه ای بود که دربار اسپانیا از او دعوت کرد تا به ملکه الیزابت والوا آموزش دهد و برای شاه فیلیپ سوم نیز به عنوان نقاش دربار خدمت کند. داشتن لقب و امضا نداشتن اغلب آثارش از دلایلی بود که فرایند شناسایی نقاشی هایش را مشکل کرد.

نقاشی های دربار بخش اعظمی از آثار آنگیسولا را تشکیل می دهد. دلیل به وجود آمدن اشتباهات در مشخص هویت آثار او کاملا آشکار است: آنگیسولا نقاش غیررسمی دربار بود.

این به آن معناست که باید یک نقاش دربار رسمی هم وجود داشته باشد با این تفاوت که این مقام به نقاش مرد می رسد. آلونسو سانچز کوئلو که بیشتر به عنوان دستیار آنگیسولا فعالیت داشت به عنوان نقاش رسمی دربار شناخته می شد.

آتش سوزی قرن هفدهم دربار اسپانیا باعث از بین رفتن بخش اعظمی از آثار آنگیسولا شد. زمانی که آثار به جای مانده از او امضا نشده پیدا شدند، با توجه به اینکه کوئلو به عنوان نقاش رسمی دربار حکومت فیلیپ سوم شناخته می شد، مجموعه ای از اسناد تاریخی سبب شدند کوئلو به عنوان صاحب این آثار شناخته شود. در نتیجه تاریخدانان اغلب پرتره های درباری سوفونیسبا آنگیسولا را به کوئلو نسبت دادند؛ اشتباهی که سه قرن طول کشید تا اصلاح شد.

2- آرتمیزیا جنتیلسکی: جنتیلسکی نقاش ایتالیایی باروک بود. بدون شک شهرت هنری او و شایستگی هایش در سال های اخیر رو به افزایش بوده است و این افزایش شهرت، به دلیل کشف امضای او در بسکمک از آثار هنری که پیش تر به مرد های اطرافش نسبت داده می شد، ایجاد شده است.

فوریه اخیر بود که کارشناسان یکی از آثار این هنرمند را که پیش تر به فرد دیگری نسبت داده شده بود را شناسایی کردند. یک کارشناس هنری حین بازسازی این اثر اعلام کرد امضای آرتمیزیا را در نقاشی پیدا کرده است. کشف هویت اصلی نقاش این تابلو چندان غافلگیرکننده نبود.

در سال 1996، جیانی پاپی که یکی از کارشناسان آثار این نقاش است، در مقاله ای نوشت که در این نقاشی ویژگی های مربوط به آثار آرتمیزیا را دیده است. با این حال این اثر به یکی از شاگردان اورازیو جنتیلسکی (پدر آرتمیزیا) نسبت داده شده بود.

3- جودیت لایستر: جودیت لایستر یک نقاش هلندی در زمینه پرتره و منظره بود. این هنرمند در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از مشهورترین چهره های زن عصر هنر شناخته می شود. لایستر در دوران زندگی خود نیز پیروز بود. او عضو یک اتحایه هنری بود و از جمله نخستین هنرمندان زنی محسوب می شد که به عضویت این اتحادیه درآمدند.

لایستر به رغم دستاورد های هنری اش، دوران حرفه ای کوتاهی داشت که با ازدواج کردنش به انتها رسید. پس از آن وارد دوران گمنامی اش شد و در اواخر قرن نوزدهم دوباره پدیدار شد. اغلب آثار لایستر پس از مرگش به فرانس هالس یک هنرمند هم دوره او نسبت داده می شد.

در حقیقت از بین 33 نقاشی به جا مانده از او یا به هالس یا به همسر لایستر نسبت داده شده بود. آن دسته از آثاری که توسط هیچ یک از این دو مرد امضا نشده بودند بی هویت باقی ماندند. برای 200 سال به نظر می رسید که جودیت لایستر هیچ گاه وجود نداشته است.

فرضیه های زیادی برای توضیح شباهت بین سبک لایستر و هالس وجود دارد. برخی از موخران معتقدند جودیث لایستر و فرانس هالس همکار بوده اند؛ این درحالی است که سایر کارشناسان معتقدند این دو آموزگار و شاگرد بودند.

در هر دو صورت آثار این دو هنرمند از نظر سبک و مضمون به یکدیگر شباهت دارد و این یکی از دلایلی است که سبب شد فرایند نادرست تشخیص دادن هویت آثار لایستر مدت بیشتری طول بکشد.

4 - ماری دنیس ویلر: ماری دنیس ویلر یک پرتره نگار فرانسوی و از شاگردان ژاک لویی داوید بود. مورخان هنری تابلو نقاشی زن جوانی که نقاشی می کشد را به او نسبت داده اند. برای قرن های متمادی هویت این اثر هنری مبهم بود. این اثر در ابتدا به عنوان یکی از نقاشی های ژاک لویی داوید شناسایی می شد.

موزه هنر متروپولیتن این نقاشی را در سال 1951 خرید. در سال 1951 مدیر این موزه دریافت این نقاشی نخستین بار در سال 1801 در پاریس و در نمایشگاهی به نمایش گذاشته شد که ژاک لویی داوید آن را تحریم کرده بود. به این ترتیب ژاک لویی داوید از فهرست خالق های احتمالی این اثر برای همیشه خط خورد. پس از آن بود که فرضیه خلق شدن این اثر توسط یک نقاش زن مطرح شد.

اما پس از تحقیقاتی درباره شاگردان ژاک لویی داوید کارشناسان به نام دنیس ویلر رسیدند. با این حال بحث درباره این نقاشی ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 2011 یک کارشناس، فرضیه خودنگاره بودن این نقاشی را مطرح نمود. براساس این فرضیه نخستین خانواده ای که نقاشی را خریداری کرده بود نام آن را تغییر داده است.

موضوع دیگری که فرضیه خودنگاره بودن این نقاشی را جدی تر می کند آن است که خواهرش که او هم یک نقاش بود در تابلو نقاشی تحت عنوان دو خواهر، ماری دنیس ویلر را شبیه به شخصیت زن جوان تابلو زن جوانی که نقاشی می کشد به تصویر کشیده است.

5- کارولین لوئیسیا دیلی: کارولین لوئیسیا دیلی یک نقاش منظره قرن نوزدهمی اهل کانادا بود. هویت آثار او برای نخستین بار بعد از گذشت دهه ها سال مشخص شد. گالری که خانه نقاشی های آبرنگ او بود، دهه های متوالی آثار او را به عنوان نقاشی های جان کری ویسلون دیلی و چارلز دیلی شناسایی کرده بود.

فرایند آرام شناسایی هویت واقعی آثار این نقاش با بازدید یکی از نوادگان او از یک مرکز هنری و تشابه یکی از آثار هنری آن مرکز با نقاشی های مادر مادربزرگش، بود که آغاز شد.

پس از پیگیری ها و انجام تحقیقات دوساله بالاخره هویت آثار حاضر در گالری مشخص شد. براساس این تحقیقات مشخص شد نسبت دادن هویت نقاشی های کارولین لوئیسیا دیلی به جان کری ویسلون دیلی و چارلز دیلی کاملا بی اساس است.

منبع: فرادید
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1549

به "زنانی که هنرشان به نام مردان نوشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنانی که هنرشان به نام مردان نوشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید