ساخت رایانه کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا، تدوین نسخه اولیه

به گزارش مجله عکسفا به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدهادی بکایی با بیان اینکه پروژه مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن یکی از 4 پروژه مربوط به تدوین نقشه راه فناوری کوانتومی است، گفت: اخیرأ موضوع فناوری های کوانتومی در بسیاری از کشورهای پیشرو مورد تحقیق و آنالیز قرار گرفته و در ایران هم نهادهای مختلفی از جمله سازمان انرژی اتمی، دانشگاه عالی دفاع ملی و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به این موضوع ورود نموده اند.

ساخت رایانه کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا، تدوین نسخه اولیه

وی با بیان اینکه هر مجموعه و نهادی از دیدگاه و ابعاد کاربردی خود، فناوری های کوانتومی را مورد تحلیل و ارزیابی قرار می دهد، گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به اهمیت و احتیاج کشور در آینده به این فناوری به عنوان یک فناوری توانمندساز در بسیاری از حوزه ها، موضوع مطالعه ابعاد مختلف فناوری کوانتومی و تدوین نقشه راه در این حوزه را در فهرست اولویت ها قرار داده است.

بکایی با استناد به یکی از گزارش های موسسه هادسون آمریکا، رقابت بین ابرقدرت ها برای رسیدن به این فناوری را معادل رقابت کشورها در جنگ دنیای دوم برای دستیابی به بمب اتمی دانست، تا جایی که دارنده این فناوری می تواند مسلط به کشورها شده و از دیگر کشورها در جهت منافع خود بهره برداری کند.

کامپیوترهای کوانتومی قدرت بالایی در پردازش اطلاعات دارند

مجری پروژه مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن امتیاز شاخص کامپیوترهای کوانتومی را نسبت به کامپیوترهای کلاسیک، قدرت بالای پردازش آنها بیان کرد و گفت: با توجه به پیشرفت های اخیر در حوزه رایانش کوانتومی، رسیدن به زمان فزونی کامپیوترهای کوانتومی بسیار نزدیک بوده و کارشناسان آن را کمتر از 5 سال دیگر پیش بینی می نمایند.

به گفته وی، دوره فزونی کامپیوترهای کوانتومی زمانی است که این کامپیوترها قادر خواهند بود مسائلی را حل نمایند که کامپیوترهای کلاسیک قادر به حل آن ها در زمان معقول نیستند.

بکایی با اشاره به خبر اخیر ناسا افزود: این زمان 5 سال پیش بینی شده است. هرچند خبرهای ضد و نقیضی نیز در مورد رسیدن به این فزونی در زمان حاضر نیز شنیده می گردد که البته جزئیات و صحت و سقم آن هنوز تعیین نیست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به یکی از حوزه هایی اشاره نمود که در آینده بسیار وابسته به فناوری رایانش کوانتومی خواهد بود و گفت: مدل ها و الگوریتم هایی که در حال حاضر در حوزه یادگیری ماشین استفاده می گردد، به قدری پیچیده شده اند که دیگر نمی توان به وسیله کامپیوترهای معمولی، آن ها را پوشش داد و نتیجه دلخواه را در زمان مناسب به دست آورد.

دستیابی به دانش ساخت رایانه های کوانتومی با فناوری ابررسانا

مجری پروژه مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن در پاسخ به یکی از سوالات رایج بین عموم مبنی بر اینکه آیا کامپیوتر کلاسیک در داخل کشور ساخته شده که اقدام به برنامه ریزی برای ساخت کامپیوترهای کوانتومی نموده اید؟ گفت: طراحی، فراوری و استفاده از هر تکنولوژی، توجیه و منطق خود را دارد. ما دانش فنی و تئوری ساخت کامپیوتر کلاسیک را داریم اما در حال حاضر توجیه اقتصادی برای انجام این کار وجود ندارد. چرا که تمام قطعات و تجهیزات مرتبط با هزینه های معقول قابل خریداری و استفاده است.

وی افزود: در عوض ساخت رایانه های کوانتومی در دنیا در اول راه بوده و با ورود ایران به این حوزه می توان انتظار داشت علاوه بر استفاده از این پتانسیل برای حل مسائل داخلی، به بازار اقتصادی این حوزه ورود نموده و از منافع آن در سطح منطقه و حتی دنیا استفاده کرد.

عضو پژوهشکده فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر در بسیاری از کشورها روی ساخت رایانه های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابر رسانا کار شده و نمونه های اولیه و کاربردی آن از مرحله آزمایشگاهی عبور نموده و بسیاری از چالش ها و مسائل آن حل شده است. ما هم بنای اولیه خود را برای رسیدن به دانش ساخت رایانه های کوانتومی با استفاده از فناوری ابررسانا اختصاص داده ایم، هر چند باید نیم نگاهی هم به دیگر روش های ساخت داشته باشیم تا در صورت لزوم در آینده بتوان از آنها نیز استفاده کنیم.

به گفته بکایی، آزمایشگاه های خوبی از ابررسانه ها در کشور داریم که می توان از پتانسیل آنها در این راه، نهایت استفاده را کرد.

مجری پروژه مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن از وجود آزمایشگاه های مجهز و پتانسیل مناسب برای ساخت رایانه های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا اطلاع داد و گفت: اولویت اول ما در حوزه رایانش کوانتومی ساخت پردازنده کوانتومی در اشل آزمایشگاهی با استفاده از فناوری ابررسانا است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر نسخه اولیه اقدامات لازم برای دستیابی به دانش فنی رایانش کوانتومی تدوین شده که با نهایی سازی آن و تامین بودجه لازم در آینده ورود عملیاتی به این حوزه را کلید خواهیم زد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 464

به "ساخت رایانه کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا، تدوین نسخه اولیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت رایانه کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا، تدوین نسخه اولیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید