سازمان ملل: تفسیر زمانبندی سازوکار ماشه برعهده شورای امنیت است

به گزارش مجله عکسفا، به گزارش خبرنگاران، سخنگوی سازمان ملل متحد تفسیر زمان بندی های مندرج در قطعنامه 2231 برای احیای تحریم ها علیه ایران با فرض موفقیت آمریکا در پیشبرد سازوکار ماشه را به عهده اعضای شورای امنیت دانست.

سازمان ملل: تفسیر زمانبندی سازوکار ماشه برعهده شورای امنیت است

استفان دوگاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه در نشستی خبری در پاسخ به این سوال که آیا احتساب چارچوب زمانی 30 روزه برای بازگشت احتمالی تحریم ها علیه ایران به فرض موفقیت آمریکا در پیشبرد سازوکار موسوم به ماشه از روز جمعه آغاز می شود، گفت: تفسیر قطعنامه 2231 درباره چارچوب زمانی به عهده اعضای شورای امنیت است.

وی همچنین افزود: اعضای شورای امنیت باید خودشان قطعنامه خودشان را تفسیر کنند.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به نیویورک رفت تا با اتهام واهی نقض برجام از سوی ایران، تصمیم واشنگتن مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه را به اطلاع آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برساند.

در همین حال، منابع خبری از مخالفت سیزده عضو شورای امنیت سازمان ملل با بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران که آمریکا برای آن تلاش می کند در نامه هایی به رئیس این شورا خبر دادند.

بر اساس این گزارش، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که 13 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با ارسال نامه هایی به رئیس این شورا مخالفت خود را با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران ابراز کرده اند.

به گزارش رویترز، این اعضا در نامه های خود به شورای امنیت تاکید کرده اند که آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شده و امکان استفاده از مفاد این توافق برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را ندارد.

رویترز افزود که با گذشت 24 ساعت از ارائه درخواست آمریکا به شورای امنیت برای اجرایی کردن سازوکار حل اختلاف در برجام موسوم به ماشه، کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، بلژیک، چین، روسیه، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین ها، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس در نامه هایی مخالفت خود را با این اقدام آمریکا اعلام کرده اند.

جمهوری دومنیکن تنها عضو شورای امنیت عنوان شده است که در این خصوص نامه ای ننوشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1156

به "سازمان ملل: تفسیر زمانبندی سازوکار ماشه برعهده شورای امنیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: تفسیر زمانبندی سازوکار ماشه برعهده شورای امنیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید