شخصیت شناسی از روی سلفی؛ چرا سلفی ها اینقدر محبوبند؟

به گزارش مجله عکسفا، سلفی ها در قرن 21 بسیار محبوبند. شخصیت شناسی از روی سلفی و به طور کلی پاسخ به این که سلفی ها چه می گویند، چرا اینقدر محبوبند و یا چگونه افراد را توصیف می نمایند اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

شخصیت شناسی از روی سلفی؛ چرا سلفی ها اینقدر محبوبند؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

سلفی ها به طور چشمگیری در حال افزایش در دنیای شبکه های اجتماعی هستند و این روزها بسیاری از افراد مشهور نیز به جرگه سلفی بگیران شبکه های اجتماعی پیوسته اند. اگرچه بسیاری سلفی ها را دوست دارند و بسیاری نیز از آنها متنفرند ولی با این حال سلفی ها بیش از هر زمان دیگری محبوبند. آیا سلفی تنها نشان دهنده این است که همه به دوربین دسترسی پیدا نموده اند یا می تواند نشانه چیزهای دیگری نیز باشد؟ به بیان دیگر سلفی ها دقیقا درمورد کسانی که جلوی دوربین قرار دارند چه می گویند؟

مردم چگونه فکر می نمایند

برای این که سلفی ها را درک کنیم باید انگیزه ای که پشت این عکس ها وجود دارد را شناسایی کنیم و آنالیز کنیم که چرا بعضی از آنان اینقدر محبوب می شوند و بقیه این گونه به شهرت نمی رسند؟ در مصاحبه ای که با یک ویرایشگر عکس در یک وبسایت معتبر انجام شد، گفته شد که دلیلی وجود دارد که بعضی افراد عاشق سلفی مشترک انسان ها و حیوانات هستند. در چنین تصاویری انسان ها بهترین نسخه خودشان را به نمایش می گذارند و فداکار، مهربان و شجاع به نظر می آیند. چنین تم هایی در زمانی که بحث محافظت از حیوانات ولگرد و یا رفاه حیوانات مطرح می گردد بسیار پر هوادار می شوند افراد می خواهند به این روش مهربانی انسان ها را نشان دهند و خودشان باور داشته باشند.

دلیل دیگری که باعث شده سلفی ها اینقدر در زندگی افراد مهم تلقی گردد پرشدن خلاءهایی در زندگیست. افراد از هر کاری که در زندگیشان انجام می دهند سلفی می گیرند و در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذراند تا صدها و هزاران نفر آن را ببینند. در حالی که در چند دهه گذشته تنها کسانی که اینچنین در معرض دید بودند، افراد مشهور قلمداد می شدند. بسیاری بر این عقیده اند که نسل کنونی تنها نسلی هستند که طوری تربیت شده اند که همه چیز را می توانند بدست آورند.

با گذشت زمان افراد به این نتیجه رسیدند که خارج از درس و دانشگاه هم می توانند مشهور شوند. رشد شبکه های اجتماعی می توانست جوابگوی این احتیاج باشد به طوریکه مردم عادی بتوانند بدون آن که کوشش زیادی بنمایند به شهرت برسند.

شخصیت شناسی از روی سلفی

سلفی چه چیزی راجب شما می گوید؟ شبکه های اجتماعی به منظور یاری به افراد برای ایجاد ارتباطات راحت تر به وجود آمد و افراد از این بهانه برای توجیه ارسال سلفی های گوناگون استفاده کردند. حالا این عکس می تواند از یک سلفی با یک جفت کفش جدید تا سلفی عکس های مراسم فارغ التحصیلی باشد. افراد به خود می گویند چرا این عکس ها را به اشتراک نگذاریم مگر شبکه های اجتماعی به همین منظور ایجاد نشده اند؟ البته این سخن برای عکس های بد صادق نیست. به عنوان مثال بیشتر مردم می توانند تصدیق نمایند که هیچ موقع عکس هایی که در آن خوب نیفتاده اند را به اشتراک نخواهند گذاشت. در واقع مردم خودشان انتخاب می نمایند که چه عکسی را به شبکه های اجتماعی بفرستند.

این موضوع چه چیزی را نشان می دهد؟ افراد با دریافت سلفی چه چیزی را می خواهند بدست آورند؟ و درنهایت هدف آنها چیست؟ یکی از دلایل روشنی که افراد به دریافت سلفی روی می آورند افزایش عزت نفس است. از دید روانشناسانه، خیلی زود روشن شد که افراد به دنبال برطرف این احتیاج هستند و برای آن راهی در شبکه های اجتماعی یافته اند. هر لایک، اشتراک گذاری و کامنت مثبت ابزاری برای افزایش اعتماد به نفس در آنهاست و این موضوع در خصوص دلیل دریافت سلفی ها نیز صادق است.

بیشتر بخوانید: آنالیز علمی عکس های سلفی و تاثیرات آن بر بچه ها و نوجوانان

سلفی شما را توصیف می نماید

اگرچه سلفی ها از دیدگاه بسیاری پدیده منفی شمرده می گردد اما می تواند در زندگی افراد نقش مثبتی را نیز ایفا نماید. سلفی به افراد یاری می نماید تا ورژن خودشان از دنیا هستی را به تصویر بکشند. به این جمله ها توجه کنید: به من نگاه کنین! این منم! چنین جمله ها و عباراتی باعث می گردد تا افراد کارهای خیلی خاص و خوبی در زندگیشان انجام دهند تا بتوانند آن را به تصویر بکشند. در زندگی واقعی مردم دوست دارند به یاری چیز هایی که می گویند و یا چیزهایی که می پوشند دیده شوند و از این رو، سلفی یکی از بهترین راه ها برای دیده شدن است. سلفی به افراد یاری می نماید تا در دنیای شلوغ امروز در کانون توجهات قرار گیرند.

بودن در یک گروه خاص

همان گونه که سلفی ها به افراد در دیده شدن یاری می نماید، به آنان یاری می نماید تا اثبات نمایند که بخش و یا عضوی از یک گروه خاص هستند. شاید شما هم اخیرا دیده باشید که یکی از موضوعات جذاب اخیر در شبکه های اجتماعی ارسال عکس بدون آرایش بود و از شرکت نمایندگان در این کمپین خواسته شده بود عکس بدون آرایششان را بفرستند و در نتیجه توجهات را به سمت خودشان بکشانند. این کار باعث می گردد افراد علاوه بر آن که به نتایج مثبت این کمپین ها دست پیدا نمایند، نشان دهند که آنها نیز عضوی از این مجموعه هستند. بسیاری از افراد از این که عضو چنین مجموعه ها و یا کمپین هایی باشند احساس آرامش و امنیت می نمایند. این اشتیاق در انسان ها کاملا طبیعی است و می تواند یکی از دلایل افزایش محبوبیت سلفی ها باشد.

نسل هزاره امروز با اینترنت عظیم شده اند و همان ها هستند که باعث محبوبیت سلفی ها شده اند. ملیون ها نفر از افراد 20 تا 29 ساله در سرتاسر دنیا آنلاین هستند و سلفی ها نقش عظیمی را در جهت جوابگویی به احتیاج های روانشناسانه آن ها ایفا می نماید. در دنیا خارج شاید به نظر برسد که این نسل نارسیستی و خودشیفته است، اما نگاه دقیق تر نشان می دهد که این تعبیر آنچنان صحیح نیست.

بیشتر بخوانید: بیماری خودشیفتگی یا اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

سلفی نمایانگر هویت یک فرد است. سلفی ها لحظه ای را در زندگی افراد ثبت می نمایند که برای آنها اهمیت دارد اما در عین حال ابزاریست که می توان از آن برای پیدا کردن و یا شناختن یک نفر استفاده کرد. یک سلفی شاید چیزی بیشتر از یک عکس با یک گربه و یا با یک وعده غذایی نباشد اما برای یک نفر نشانه و یا جای پایی از خودش در دنیاییست که زیاد میطلبد و کم هدیه می دهد. برای نسل هزاره این علامتی است که فارغ از نوع سلفی، اثبات می نماید آنها اینجا بوده اند و تفاوت ایجاد نموده اند.

آیا شما نیز به سلفی دریافت علاقه مندید؟ دلیل شما برای دریافت عکس سلفی چیست؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: mastersinpsychologyguide

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1387

به "شخصیت شناسی از روی سلفی؛ چرا سلفی ها اینقدر محبوبند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت شناسی از روی سلفی؛ چرا سلفی ها اینقدر محبوبند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید