طرز تهیه کیک سیب خیس، یک عصرانه خوشمزه و بهاری

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگارانـ کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر جهان هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام هواداران خاص خود را دارند. در این میان کیک های میوه ای به علت داشتن میوه تازه در ترکیباتش عطر و طعم بسیار خوبی دارند. کیک سیب خیس یکی از انواع کیک های خوشمزه و معطر میوه ای است که سیب از مواد اصلی تشکیل دهنده آن است و به همین علت طعم و بوی فوق العاده ای دارد. این کیک می تواند در روز های زیبا و دل انگیز بهاری یک عصرانه خوشمزه و مجذوب کننده در کنار چای و قهوه باشد. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک سیب خیس همراه با ارائه نکات مهم برای پخت هر نوع کیک در منزل تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

طرز تهیه کیک سیب خیس، یک عصرانه خوشمزه و بهاری

مواد لازم برای تهیه کیک سیب

آرد سفید قنادی: 150 گرم

شکر: 100 گرم

تخم مرغ درشت: 3 عدد

روغن مایع: نصف لیوان

بکینگ پودر: 2 قاشق چای خوری

وانیل: یک چهارم قاشق چای خوری

سیب زرد یا قرمز: 3 عدد

مواد لازم برای روی کیک

شیر: نصف لیوان

کره: 30 گرم (2 قاشق غذاخوری)

شکر: 2 قاشق غذاخوری

نکات مهم برای تهیه کیک در منزل

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. بعلاوه برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این علت است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم نموده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، برترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی میزان های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. میزان گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه میزان گیری کنید، برای میزان گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت میزان ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به میزان ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این علت باشد که از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

طرز تهیه کیک سیب خیس

1 ـ برای آغاز کار ابتدا سیب ها را پوست کنید و به صورت حبه ای خرد کنید.

2 ـ آرد را با بکینگ پودر مخلوط و سه بار الک کنید؛ سپس آن را همراه با شکر داخل یک کاسه مناسب بریزید و تخم مرغ ها را همراه با روغن مایع و وانیل وسط آرد بریزید. حالا با دور میانه همزن برقی مواد را بزنید تا مایه یک دستی شکل بگیرد.

3 ـ سیب های خرد شده را داخل مایه کیک بریزید و با قاشق هم بزنید. حالا یک قالب کمربندی مناسب را انتخاب کنید و کف و دیواره ها را با کره سرد چرب کنید. بهتر است کف قالب کاغذ روغنی پهن کنید و مایه کیک را داخل قالب کمربندی بریزید.

4 ـ فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا داغ گردد؛ سپس قالب کیک را داخل فر به مدت 45 دقیقه قرار بدهید تا کیک بپزد و پف کند.

5 ـ شیر، شکر و کره را داخل یک قابلمه کوچک یا شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید تا شکر و کره داخل شیر حل گردد. توجه داشته باشید که شیر نباید به جوش بیاید و همینکه کره و شکر داخل شیر حل شد، اجاق گاز را خاموش کنید و اجازه بدهید مایه ولرم گردد.

6 ـ بعد از اینکه کیک پخت، آن را از فر خارج کنید و اجازه بدهید 15 دقیقه بماند و از داغی بیفتد؛ سپس با خلال چوبی چند سوراخ روی سطح کیک ایجاد کنید و مایه ای را که آماده نموده اید، روی سطح کیک بریزید. اجازه بدهید کیک به مدت 1 ساعت بماند؛ سپس آن را از قالب جدا کنید و روی کیک را با پودر قند تزیین کنید، نوش جان.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2200

به "طرز تهیه کیک سیب خیس، یک عصرانه خوشمزه و بهاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک سیب خیس، یک عصرانه خوشمزه و بهاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید