فیلم شگفت انگیز از کاروان دلیجان ها در ایران؛ یک قرن قبل

به گزارش مجله عکسفا، در این فیلم کوتاه، تصویر فراموش شده و شگفت انگیزی از حرکت یک کاروان را در ایرانِ یک قرن قبل مشاهده می کنید.

فیلم شگفت انگیز از کاروان دلیجان ها در ایران؛ یک قرن قبل

خبرنگاران | انسان در گذشته فعالیت های روزمرۀ زیادی داشته که امروزه دیگر تصویر آن ها از فرهنگ و ذهنیت ما محو شده است؛ شکل گیری جهانی مدرن و پیشرفت های واقع شده در حوزه های مختلف، شکل و شمایل زندگی آدم ها را چنان تغییر داده که ما دیگر تصویری از زندگی گذشته در ذهنمان نداریم به جز تخیلاتی دور و احتمالا پر از خطا.

به گزارش خبرنگاران ؛ اما خوشبختانه چیز هایی مثل این فیلمی که در اینجا خواهید دید وجود دارند که ما را به تماشای تاریخ ببرند. این فیلم در تاریخ 8 شهریور سال 1306 فیلمبرداری شده است؛ یعنی حدود یک قرن قبل. فردریک گادامر این فیلم را در سفر به ایران و در قالب پروژۀ بزرگ و بین المللی آرشیو سیاره ضبط کرده است؛ پروژه ای که یک بانکدار فرانسوی آن را در نیمۀ اول قرن بیستم راه اندازی کرده بود و هدفش ثبت و نگه داری تصاویری از سنت ها و فرهنگ های سراسر جهان بود.

در توضیحات این فیلم اشاره شده که مکان آن در اطراف شهر قم است (در این توضیحات به اسامی حسن آباد و باقرآباد نیز اشاره شده است). آنچه که در فیلم می بینیم حرکت کاروانی از دلیجان ها در یک جاده در دل منطقه ای تقریبا کوهستانی است. در انتهای فیلم تصویری از اتراق کاروانیان در یک کاروانسرا را نیز مشاهده می کنیم.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیومنبع: فرادید
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2180

به "فیلم شگفت انگیز از کاروان دلیجان ها در ایران؛ یک قرن قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم شگفت انگیز از کاروان دلیجان ها در ایران؛ یک قرن قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید