معرفی توسان 2017 و قابلیت های مهم این خودرو

به گزارش مجله عکسفا، توسان 2017 از جمله جدیدترین نسخه های خودروی هیوندای توسان به شمار می رود که چندی پیش به کشور ما نیز وارد شد. این خودرو یکی از محصولات محبوب بازار محسوب می گردد.

معرفی توسان 2017 و قابلیت های مهم این خودرو

خبرنگاران | سرویس خودرو - توسان 2017 از جمله محصولات کراس اور فراوری شده توسط شرکت هیوندای است که اکنون حدود 14 سال از عمر آن می گذرد. در طول این مدت شاهد تغییراتی در ظاهر و باطن این خودرو بوده ایم که در مجموع و به مرور زمان منجر به تکامل آن شده است. با توجه به پرطرفدار بودن محصولات کراس اور در بازار خودروی ایران، این خودرو نیز توانسته است مانند بسیاری از همتایان خود نظر مثبت مشتریان را جلب نماید.

این خودروی کره ای از میانه های عمر خود وارد بازار ایران شد و در مقاطعی به عنوان یکی از پرشمارترین محصولات کراس اور حاضر در بازار خودروی ایران لقب گرفت. به گونه ای که حدود سه سال قبل خودروی Tucson تقریبا ده درصد از خودروهای کراس اور حاضر در بازار خودروی ایران را به خود اختصاص داده بود.

از خودروی کراس اور Tucson تا کنون سه نسل فراوری و روانه بازار شده است. نسخه 2017 این خودرو به نسل سوم Tucson تعلق دارد. در نسل سوم این خودرو از وجود موتور کم مصرف تر و بهینه تری نسبت به نسل قبل استفاده شده است. مدل 2017 خودروی Tucson نیز مانند بسیاری از خودروهای جدید در قالب چند مدل مختلف در بازارهای جهانی حضور دارد. مدل هایی که هر کدام از آنها از مشخصات فنی متفاوتی نسبت به یکدیگر بهره می برند. با این حال تنها یک مدل از این خودرو به بازار ایران وارد شده است. محصولی که به اتفاق یکدیگر در ادامه متن پیش رو مشخصات فنی آن را از نظر می گذرانیم.

مشخصات فنی خودروی توسان 2017

مدل وارد شده از خودرو توسان 2017 به بازار ایران از وجود یک موتور 2 لیتری بنزین سوز مدل تنفس طبیعی بهره می برد. حدبیشتر توان خروجی این موتور رقم 164 اسب بخار با احتساب 6200 دور در دقیقه است. حدبیشتر گشتاور خروجی آن نیز معادل 204 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه است. این در حالی است که مدل های موجود از نسل پیشین این خودرو در بازار ایران به یک موتور 2.4 لیتری مجهز بودند و حدبیشتر توانی معادل 180 اسب بخار و حدبیشتر گشتاوری برابر با 240 نیوتن متر را به نمایش می گذاشتند.

به موجب وجود تفاوت فنی ذکر شده میزان شتاب صفر تا صد خودروی توسان 2017 نیز نسبت به نسل قبل این محصول افزایش یافته و از رقم 8.5 ثانیه به حدود 11 تا 11.5 ثانیه رسیده است. با این حال در نسل جدید این خودرو هم مانند نسل گذشته از وجود یک جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک استفاده شده است. این جعبه دنده از نوع تیپ ترونیک بوده و امکان کنترل دنده ها به شکل دستی را برای راننده فراهم می نماید. بیشتر نسخه های موجود از مدل 2017 خودروی Tucson در بازار ایران مبتنی بر قوای محرک دیفرانسیل جلو هستند. با این حال می توان نسخه های دو دیفرانسیل این خودرو را نیز در بازار کشور یافت.

از این لحاظ می توان محصول کراس اور شرکت هیوندای را خودرویی نامید که از توان آفرود برخوردار است. البته مانند بسیاری از خودروهای کراس اور مشابه نباید توان آفرود این خودرو را با خودروهای شاسی بلند تنومند و عظیم جثه مقایسه کرد. در واقع باید خودروی Tucson را محصول کراس اوری توصیف کرد که در عین توانایی پیمودن راستاهای تخت و مستقیم قابلیت عبور از راستاهای ناهموار و پر چالش را نیز دارد.

علاوه بر موارد اشاره شده متوسط میزان مصرف سوخت خودروی توسان 2017 هم به عنوان یک خودروی کراس اور مناسب ارزیابی می شود. این خودرو در ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت به طور متوسط حدود 8.5 لیتر سوخت مصرف می نماید. در واقع می توان ادعا کرد که کاهش گنجایش موتور این خودرو در بهینه تر شدن متوسط میزان مصرف سوخت آن تاثیرگذار بوده است.

افزون بر مدل وارد شده از خودروی Tucson به ایران، نسخه 2017 این خودرو در قالب یک مدل مبتنی بر موتور بنزین سوز توربو شارژ نیز در بازارهای جهانی عرضه شده است. با وجود این که گنجایش موتور توربوشارژ به کار رفته در این خودرو 1.6 لیتر بوده و حدود 400 سی سی از گنجایش موتور تنفس طبیعی خودروی Tucson کمتر است، اما در عمل حدبیشتر توان و حدبیشتر گشتاور بیشتری را نسبت به آن ایجاد می نماید. به گونه ای که حدبیشتر توان و حدبیشتر گشتاور فراوری شده توسط این موتور توربو شارژ به ترتیب برابر با 175 اسب بخار و 264 نیوتن متر خواهد بود.

با توجه به این که بسیاری از خودروهای کراس اور به خصوص محصولات چینی در قالب نسخه های توربو شارژ در ایران حضور دارند، مدل توربو شارژ خودروی Tucson نیز از این قابلیت برخوردار است که وارد بازار ایران شود. سایر جزییات مربوط به مشخصات فنی خودروی توسان 2017 را هم می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی توسان 2017
طول خودرو 4475 میلی متر
عرض خودرو1850 میلی متر
ارتفاع خودرو1650 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2670 میلی متر
وزن خودرو1583 کیلوگرم
نوع موتور خودروبنزین سوز تنفس طبیعی
تعداد سیلندر4 سیلندر خطی
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
گنجایش موتور خودرو2000 سی سی
حدبیشتر توان خروجی موتور خودرو164 اسب بخار با احتساب 6200 دور در دقیقه
حدبیشتر گشتاور فراوریی موتور خودرو204 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک از نوع تیپ ترونیک با قابلیت کنترل به شکل دستی
شتاب صفر تا صد خودرو11 ثانیه
استاندارد آلایندگی خودرویورو 5
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی8.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
گنجایش مخزن سوخت خودرو62 لیتر

امکانات و قابلیت های خودروی توسان 2017

خودروی توسان 2017 از نظر امکانات و قابلیت هایی که از وجود آنها بهره می برد کم و کسری چندانی ندارد و می توان آپشن های متعددی را در این خودرو مشاهده کرد. آپشن هایی که به لحاظ کمیت و کیفیت کاملا قابل قبول هستند. بعضی از مدل های این خودرو که در بازارهای جهانی عرضه شده اند به یک نمایشگر 5 اینچی مجهزند. اما در مدل های عرضه شده از این خودرو در بازار ایران شاهد وجود نمایشگر 8 اینچی به عنوان بخش اصلی سیستم سرگرمی آن هستیم.

برای تضمین هر چه بیشتر امنیت سرنشینان این خودرو از وجود شش کیسه هوای ایمنی استفاده شده است. این کیسه های هوای ایمنی مواردی نظیر کیسه هوای ایمنی اصلی در ردیف جلوی این خودرو به همراه کیسه های هوای جانبی و پرده ای (مخصوص محافظت از سر سرنشینان خودرو) را در بر می گیرد. البته در مدل های فول آپشن خودروی Tucson تعداد کیسه های هوای ایمنی به یازده عدد افزایش می یابد. با این حال در نمونه های موجود از این خودرو در بازار ایران تنها وجود همان شش کیسه هوا را شاهد هستیم.

در مجموع می توان گفت که خودروی Tucson از نظر ایمنی پیروز به کسب نمرات قابل قبولی از سوی مراجع معتبر جهانی شده است. به گونه ای که از سازمان صاحب نام یورو ان سی ای پی هر پنج خبرنگاران ممکن در این زمینه را دریافت کرده است. سایر امکانات و قابلیت های به کار رفته در خودروی توسان 2017 را نیز می توانید در ادامه متن پیش رو به شکل فهرست وار مشاهده کنید. با این شرح که بعضی از این قابلیت ها تنها در مدل فول آپشن خودروی Tucson وجود دارد.

 • مجهز به قابلیت پشت سری هوشمند در جایگاه های جلو برای کاهش آسیب وارده به سر و گردن سرنشینان خودرو هنگام وقوع تصادفات احتمالی
 • برخورداری از سیستم کنترل پایداری برای حفظ ثبات خودرو هنگام حرکت در شرایط ناپایدار نظیر رانندگی در راستاهای لیز و لغزنده
 • بهره مندی از سیستم کمکی هنگام حرکت در سربالایی
 • وجود سیستم کمکی حرکت در سر پایینی که کنترل ترمز را تسهیل می نماید
 • مجهز به سیستم هشدار تشخیص اجسام و عابران پیاده و همچنین قابلیت شناسایی عابر پیاده در خارج از راستا حرکت
 • مجهز به سیستم ناوبری و قابلیت تشخیص ترافیک
 • برخورداری از رادار جانبی با امکان تشخیص اجسام در نقاط کور
 • بهره مندی از قابلیت کروز کنترل هوشمند
 • وجود قابلیت گرم کن برای تمام جایگاه های خودرو
 • برخورداری از قابلیت سردکن در جایگاه های جلوی خودرو
 • مجهز به ترمز دستی برقی
 • برخورداری خودرو از قابلیت باز نماینده اتوماتیک در صندوق عقب
 • وجود سنسور در بخش جلو و عقب خودرو
 • بهره مندی از قابلیت ترمز اتوماتیک در هنگام پارک کردن خودرو از سمت جلو و عقب
 • مجهز به قابلیت تمیز نماینده در چراغ های جلوی خودرو
 • برخورداری از قابلیتی که ارتباط گوشی های هوشمند اندروید و iOS با خودرو را فراهم می نماید
 • وجود رینگ 19 اینچی
 • برخورداری چراغ های جلوی خودرو از قابلیت اتولایت و امکان تنظیم ارتفاع الکترونیکی آنها
 • مجهز به سقف پانوراما به همراه سان روف
 • وجود سیستم تعلیق جلوی خودرو به شکل مک فرسون و سیستم تعلیق عقب آن به صورت اتصال چندگانه
 • برخورداری از دوربین عقب با قابلیت نمایش روی آینه داخلی خودرو
 • بهره مندی از شیشه های سولار
 • وجود آینه های خارجی با قابلیت تنظیم برقی که به گرم کن مجهز بوده و از امکان تاشوندگی برقی برخوردار هستند

به این ترتیب نمی توان به خودروی توسان 2017 (به خصوص مدل فول آپشن این محصول) عیب و ایراد خاصی را در زمینه بهره مندی از قابلیت های مهم و کاربردی وارد دانست. البته مواردی که در سطور فوق به آنها اشاره شد تمام امکانات و قابلیت های به کار رفته در این خودرو نیست.

مشخصات ظاهری خودروی توسان 2017

نسخه های نسل سومی خودروی Tucson از نظر سر و شکل ظاهری به صورت کاملا واضحی تنومندتر از مدل های نسل گذشته این محصول جلوه می نماید. همچنین در طراحی بخش های مختلف بدنه این خودرو نیز شاهد وجود تغییرات واضحی نسبت به نسل گذشته هستیم.

نمای جلو

در نمای جلوی خودروی توسان 2017 بخش جلو پنجره ذوزنقه مانند این خودرو بیش از همه جلب توجه می نماید. این جلو پنجره چند ضلعی اکنون چند سالی است که در بیشتر محصولات فراوری شده توسط شرکت هیوندای مشاهده می شود و به نوعی نماد این شرکت کره ای به شمار می رود.

در دو طرف بخش جلو پنجره هم شاهد وجود چراغ های کشیده ای هستیم که به چهره خودروی Tucson حالتی کاملا جدی و مصمم بخشیده اند. اندکی پایین تر سپر جلوی این خودرو مشاهده می شود که در قسمت پایینی خود به فضایی پنجره مانند ختم می شود. وجود حالت خمیده در شیشه جلوی این خودرو نیز موجب تقویت هر چه بیشتر ویژگی های آیرودینامیکی بدنه آن شده است.

نمای کناری

به کار رفتن دو خط حجم دهنده اصلی در بخش بالا و پایین نمای کناری خودروی توسان 2017 بخش میانی این نما را تا حدی فرو رفته جلوه می دهد. افزون بر آن نوار غیر هم رنگ تعبیه شده در دور گلگیرهای این خودرو نیز بر تاثیرگذاری هر چه بیشتر نمای کناری آن افزوده است.

نمای عقب

در نمای عقب خودروی توسان 2017 شاهد وجود چراغ های خنجر مانندی هستیم که نیمی از پیکر آنها روی در عقب این خودرو قرار گرفته است. خمیدگی شیشه، مانند بخش جلو، در بخش عقب این خودرو نیز مشاهده می شود و وجود اسپویلری در بالای آن بر جذابیت این نما افزوده است. چگونگی طراحی سپر عقب و شکل استفاده از خطوط حجم دهنده در نمای عقب خودروی Tucson نیز در نوع خود مناسب جلوه می نماید. در مجموع می توان گفت که نسخه 2017 خودروی Tucson عملکرد کاملا مثبتی را در تمام بخش های نمای ظاهری از خود به نمایش گذاشته است.

نمای داخل

نوع طراحی فضای داخلی خودروی توسان 2017 نیز نسبت به مدل های قدیمی تر این خودرو با تغییراتی همراه بوده است. به طور کل در مدل جدید این خودرو از خطوط نرم تری برای شکل دادن به اجزای مختلف درون کابین به خصوص بخش داشبورد آن استفاده شده است. افزایش اندازه نمایشگر اصلی این خودرو نیز از جمله عواملی است که بر جذابیت هر چه بیشتر شکل ظاهری داشبورد آن می افزاید. افزون بر مشخصات ظاهری، باطن کابین مدل جدید خودروی Tucson نیز تا حدی دستخوش تغییر شده است. به گونه ای که از نظر فضای در نظر گرفته شده برای نشستن سرنشینان این خودرو شاهد وجود بهبودهای قابل توجهی در فضای درون کابین هستیم. در کل نسل جدید این محصول تا حدی جادارتر از مدل های قدیمی آن به نظر می رسد.

قیمت خودروی توسان 2017

در حال حاضر و در لحظه نوشته شدن این متن یعنی در روز چهارم آذر ماه 1397 مدل فول آپشن خودروی توسان 2017 با متوسط قیمتی در حدود 480 میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می شود. البته آن دسته از کسانی که قصد دارند نسخه مجهز به قابلیت اتوپارک این خودرو را در اختیار داشته باشند باید برای این کار حدود 10 میلیون تومان بیشتر از رقم مذکور هزینه نمایند.

جالب است بدانید تا اواسط بهار سال جاری قیمت این خودرو تقریبا نصف رقم یاد شده بود. اما با شروع فصل تابستان قیمت خودروی Tucson نیز مانند شدت گرمای هوا رو به برتری گذاشت تا در عرض کمتر از یک ماه مرز 400 میلیون تومان را هم رد کند.

به هر حال اگر توان خرید خودروی Tucson را داشته باشید (که به طور عمده نسبتا بعید به نظر می رسد) می توانید یک خودروی کراس اور کاملا معقول و مناسب را در اختیار بگیرید. در سرانجام شما را به تماشای ویدیویی از آنالیز خودروی توسان 2017 دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1670

به "معرفی توسان 2017 و قابلیت های مهم این خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی توسان 2017 و قابلیت های مهم این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید