ورزش های مناسب برای درمان روده

به گزارش مجله عکسفا، سندروم روده تحریک پذیر یک اختلال گوارشی به شمار می رود که در دختران ورزشکار با شیوع نسبتا بالا دیده می گردد و مشخصه آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی مزمن است. شیوع سندروم روده تحریک پذیر در سراسر دنیا تقریبا 11 درصد و در افراد جوان و زنان بیشتر گزارش شده است. بعلاوه شیوع علائم آن نزدیک به مسابقات افزایش می یابد و بیماران در اغلب موارد نسبت به محرک های مختلف، پاسخ های حرکتی تشدید یافته ای در روده ها نشان می دهند و آستانه حسی در آن ها کاهش می یابد و در عین حال نقش عوامل دستگاه عصبی مرکزی با توجه به تشدید علایم بالینی در پی اختلالات عاطفی و استرس تایید می گردد.

ورزش های مناسب برای درمان روده

تظاهرات بالینی

در اغلب موارد بیماران دچار درد شکمی همراه با تغییر مزاج به صورت یبوست و اسهال یا هر دو به شکل متناوب می شوند.

در چه مواردی علائم تشدید می گردد؟

نوع تغذیه در تشدید علائم موثر است و بسیاری از مواد غذایی مانند حبوبات، گندم، محصولات لبنی و نوشیدنی های گازدار که باعث تشدید علائم می گردد، گزارش شده است.

استرس و اضطراب

غالبا افرادی که استرس بیشتری دارند، علائم و نشانه های بدتر یا شدیدتری را تجربه می نمایند.

ورزش و سندروم روده تحریک پذیر

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت بدنی ممکن است علائم روده تحریک پذیر را کاهش دهد. در یک مطالعه گسترده محققان دریافتند که انجام ورزش باعث کاهش شدت علائم در بیماران روده تحریک پذیر می گردد و از طرفی نداشتن یا کم بودن فعالیت بدنی منجر به تشدید علائم بیماران می گردد. بعلاوه چندین مطالعه دیگر در این زمینه اجرا شده که موارد فوق را تایید نموده است. در یک مطالعه دیگر نیز نشان داده شده که یوگا به طور علمی علائم را در افراد مبتلا به روده تحریک پذیر کاهش می دهد.

چگونه ورزش به یاری سندروم روده تحریک پذیر می آید؟

استرس یک دلیل اصلی روده تحریک پذیر است و انقباضات کنترل شده و منظم روده بزرگ باعث می گردد غذا در روده حرکت کند، بنابراین در زمان استرس این انقباضات باعث دل درد بیماران می گردد و انجام فعالیت منجر به کاهش استرس و بهبود کارکرد روده ها خواهد شد. بعلاوه در بیمارانی که دارای علائم یبوست هستند، ورزش علاوه بر ارتقای سطح تناسب اندام باعث کاهش یبوست می گردد.

یبوست

اخیرا در تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده در بیمارانی که 30 دقیقه در روز و پنج روز در هفته ورزش معمولی انجام دادند در مقایسه با گروه بدون حرکات ورزشی، علائم یبوست کاهش زیادی داشته است.

خواب

کم خوابی و استرس باعث تشدید بیماری روده تحریک پذیر و فعالیت بدنی منجر به به بهبود اختلال بی خوابی می گردد و در مجموع هنگامی که به طور منظم ورزش می کنید، سبک زندگی به سمت عادات سالم تغییر می نماید که منجر به اجتناب از مصرف مواد غذایی تحریکی نیز خواهد شد.

یک زندگی مناسب معمولا یکی از مراحل اولیه در درمان روده تحریک پذیر و ورزش کردن بخش مهمی از این درمان است؛ در کل ورزش کردن سلامتی را افزایش می دهد و هر گونه راه هایی که سلامت را ارتقاء دهد به طور کلی علائم بیماری روده تحریک پذیر را کاهش می دهد.

ورزش های مناسب روده تحریک پذیر

اگر اصلا سابقه ورزش ندارید، پیاده روی گزینه خوبی است و حتی پیاده روی اگر منظم انجام گردد می تواند استرس را مدیریت و حرکات روده را تقویت کند. حرکات کششی برای کاهش درد شکمی مناسب و یوگا ورزش مناسب حرکات کششی است و این کار باعث تقویت عضلات میان تنه، کاهش استرس و یاری به خارج کردن گازهای معده و کاهش درد شکم می گردد.

دوچرخه سواری در جاده های مسطح و دوچرخه سواری ثابت علاوه بر افزایش تناسب اندام منجر به تقویت روده و آزادسازی ماده شیمیایی آندورفین نقش مهمی در مدیریت استرس و کاهش علائم بیماری دارد. شنا و دویدن احساس نفخ را در مبتلایان به طرز شگفت انگیزی کاهش می دهد.

در انتها باید اعلام کرد سندروم روده تحریک پذیر یک عارضه شایع در بانوان ورزشکار است و غالبا با رعایت یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم می توان آن را کنترل کرد و توصیه می گردد فعالیت بدنی منظم داشته و سعی نمایند حداقل سه تا پنج روز در هفته به مدت 20 تا 60 دقیقه فعالیت داشته باشد و حتی حرکات ملایم مانند راه رفتن یا دویدن آرام و انجام ایروبیک می تواند مفید باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 آذر 1402 بروزرسانی: 9 آذر 1402 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2279

به "ورزش های مناسب برای درمان روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش های مناسب برای درمان روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید