چرا همواره خوابم میاد و بی حالم؟

به گزارش مجله عکسفا، نمناک/حتما بسیاری از افراد را دیدار کردید که مدام در خصوص خواب آلودگی خود شکایت دارند و از شما می پرسند که چرا همش احساس خواب آلودگی دارند. هنوز نمی توان علت دقیقی اعلام کرد اما معمولاً زندگی های پرمشغله و رژیم غذایی ناصحیح باعث شده که افراد حس خواب آلودگی داشته باشند. فردی که احساس خواب آلودگی دارد، نباید برچسب تنبل بودن به او بخورد زیرا ممکن است به دلایل پزشکی، افسردگی و خستگی و ... غلبه نموده باشد در این قسمت از سلامت دلایل خواب آلودگی و بی حالی همیشگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا همواره خوابم میاد و بی حالم؟

به این دلایل همواره بی حال و خواب آلود هستید

غذا نخوردن صحیح

اگر زندگی پر مشغله ای دارید یا استرس مداوم بر شما غلبه نموده، باید از کافئین و چیزهای شیرین در طول روز برای انرژی بیشتر بهره ببرید. مصرف زیاد کافئین و شکر بر عکس عمل می نماید و شما را خسته و خواب آلوده خواهد نمود. بیشتر آب بنوشید و میوه و سبزیجات بخورید.

کمبود ورزش

کمبود ورزش یکی دیگر از دلایل خواب آلودگی است. متخصصان پیشنهاد می نمایند که 4 روز در هفته حداقل 40 دقیقه ورزش کنید. بدن شما مانند یک ماشین می باشد و اگر فقط استراحت کند، هم خراب خواهد شد. تمرین ورزشی مناسب انرژی بدن را تامین می نماید. 30 دقیقه ورزش روزانه به شدت در میزان خواب شما تفاوت ایجاد خواهد نمود.

خواب به هم ریخته

برخی افراد به اندازه کافی نمی خوابند و علت آن هم برنامه شلوغ آن ها در طول روز است. در نتیجه مدام احساس خواب آلودگی دارند. خواب کافی باید یکی از اولویت های ما در زندگی باشد. خواب کم تر از 6 ساعت در شبانه روز به صورت مداوم یکی از علت های خواب آلودگی شماست. پس باید آن را به 8 ساعت خواب برسانید. البته بدن خانم ها بیشتر از آقایان به خواب احتیاج دارند.

کم خونی

افرادی که از کم خونی رنج می برند، به طور منظم احساس ضعف و خستگی دارند و دوست دارند بخوابند. کم خونی می تواند از کمبود آهن نشأت بگیرد و به فرد احساس شبیه سنگین بودن عضلات و ضعیف بودن بدن می دهد. کم خونی برای خانم های باردار و خانم هایی که قاعدگی های سنگین دارند، هم رایج و شایع است.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک اساساً ناپایداری بدن به گلوتن است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نمی توانند نان، کیک و غذاهای گندم دار بخورند که ردپایی از گلوتن دارد. این بیماری باعث کاهش وزن، کم خونی، خستگی و احساس خواب آلودگی می شود.

سندروم خستگی مزمن

سندروم خستگی مزمن یک نوع خستگی شدید است و معمولاً بیشتر از 6 ماه طول می کشد. فرد مبتلا به این سندروم معمولاً احساس خواب آلودگی و خستگی را تجربه خواهد نمود.

آپنه خواب

در این شرایط هنگامی که فرد خوابیده، گلو بسته می شود و یا باریک می شود که عاملی برای تنگی نفس است. در نتیجه سطح اکسیژن در خون کاهش پیدا نموده و باعث خواب آلودگی خواهد شد.

تیروئید کم کار

تیروئید کم کار به معنای این است که تیروکسین یا هورمون تیروئید در بدن کم است. در نتیجه اضافه وزن ایجاد می شود و احساس خستگی و خواب آلودگی را ایجاد می نماید.

دیابت

دیابت به معنای قند خون بالا است و باعث کاهش انرژی می شود و فرد احساس خستگی و خواب آلودگی خواهد نمود.

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب یکی از دلایل رایج خستگی و ضعف بدن است. خستگی ذهن و بدن با یکدیگر مرتبط هستند و عاملی برای خواب آلودگی می باشند.

تب غده ای

تب غده ای یکی از دلایل رایج خستگی در نوجوانان است و علائم دیگر آن شامل تب، گلو درد و ورم غده هاست. این تب حدوداً 4 الی 6 هفته طول می کشد و خستگی را مدت زمان زیادی روی بدن فرد باقی می گذارد.

پای بی قرار

احساس ناراحتی و بی قراری در بدن در طول شب یکی از شرایط هایی است که به آن پای بیقرار می گویند. این احساس باعث می شود که فرد در قسمت پا احساس راحتی داشته باشد و درد به او غلبه کند. این افراد معمولا پای خود را مدام تکان می دهند تا درد کمتر شود و در نتیجه خواب آن ها به هم می ریزد و در طول روز احساس خواب آلودگی خواهند داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1337

به "چرا همواره خوابم میاد و بی حالم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا همواره خوابم میاد و بی حالم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید