گلایه مشترکان از قطعی طولانی اینترنت و موبایل، قطع مداوم برق فرصت شارژ باتری های پشتیبان را هم نمی دهد

به گزارش مجله عکسفا، این دور از قطعی های برق در کشور، بسیار متفاوت از قطعی سال های قبل شده است. قطعی هایی که این بار زودتر از تابستان آغاز شدند و آن قدر مداوم و با فاصله زمانی کم هستند که باعث از دسترس خارج شدن چند ساعته موبایل ها می شوند؛ مودم های اینترنت ثابت هم که از همان ابتدا از کار می افتند.

گلایه مشترکان از قطعی طولانی اینترنت و موبایل، قطع مداوم برق فرصت شارژ باتری های پشتیبان را هم نمی دهد

گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرنگاران، این روزها قطعی های مکرر در شبکه توزیع برق در کشور، تاثیر مستقیمی بر ارتباطات مخابراتی داشته است.

بروز قطعی های مکرر و پیوسته در شبکه برق، بر عملکرد سایت های ارتباطی تاثیر گذاشته و گلایه جدی مشترکان اپراتورهای ثابت و همراه کشور را رقم زده است.

مشترکان سرویس های ارتباطی و مخابراتی در این مدت شاهد اختلالات مداوم و مشهودی هستند که به قطعی چند ساعته اینترنت ثابت و حتی آنتن موبایل منجر می گردد. این قطعی های پرتکرار در شرایطی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از امور مردم الکترونیکی و مجازی شده است، بیش از پیش اسباب زحمت و دردسر مشترکان شده است.

همچنین، قطعی برق، علاوه بر اینکه سلامت وسایل الکترونیکی منزل را تهدید می نماید، نگرانی جدی ای را بابت آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی فناورانه رقم زده است. در شرایط فعلی گرانی ارز و کاهش قدرت خرید مردم، بیشتر کاربران می گویند که با قیمت های فعلی دیگر توان خرید تجهیز نو یا جایگزین کردن لپ تاپ یا کامپیوتر خود را ندارند.

برق که قطع می گردد، مودم های اینترنت هم از کار می افتند

اما وقتی برق می گردد، مودم های اینترنت هم مانند دیگر ابزار الکترونیکی از کار می افتند. اگرچه این روزها به مدد توسعه سرویس اینترنت موبایل، حجم چشمگیری از استفاده مردم از اینترنت بر این بستر برقرار است اما بسیاری از مردم برای امور ثابت اینترنتی خود به سرویس های اینترنت ثابت متکی هستند و بسته ای متناسب برای استفاده زیاد از اینترنت موبایل را هم ندارند.

همچنان که محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات هم یکی از دلایل افزایش تماس ها با سامانه 2020 را در روزهای اخیر خارج شدن مودم های خانگی از مدار به علت قطع برق دانسته و گفته: این امر مسائل زیادی را برای مشتریان به وجود آورده است.

به گفته این مقام مسوول در شرکت مخابرات ایران، دلیل اصلی اختلالات اخیر در حوزه ارتباطات مخابراتی قطع برق متوالی و روزانه در مناطق مختلف کشور است. با توجه به عدم سرمایه گذاری مطلوب در خرید و نوسازی تجهیزاتی نظیر دیزل ژنراتور های برق به علت نبود منابع اقتصادی مورد احتیاج در مواقع قطع برق شاهد اختلالات ارتباطی در بعضی مناطق هستیم و این نکته هم از قبل به اطلاع مراجع ذی صلاح حاکمیتی رسیده است.

وقتی برق می رود، موبایل هم از دسترس خارج می گردد

اما این دور از قطعی ها، بسیار متفاوت از قطعی های سال های دیگر شده است. سال جاری با قطع چند ساعته برق، بسیاری از مشترکان موبایل از قطعی سرویس موبایل هم در بخش مکالمه و هم در بخش اینترنت خبر می دهند. این دسته از مشترکان گزارش هایی از قطع کامل آنتن موبایل شان برای چد ساعت پی دی پی ارائه نموده اند. موردی که در تجربه قطعی های برق در سال های گذشته به این شدت نمود نداشته است و اغلب این موارد را در وقوع حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله می دیدیم.

همچنان که اپراتور موبایل ایرانسل هم با تاکید گلایه مشترکان از عملکرد سایت های ارتباطی، شرح داده: در زمان قطعی برق، سایت های ارتباطی از باتری های پشتیبان استفاده می نمایند. علاوه بر این، در سایت های ارتباطی اصلی و مهم که علاوه بر تأمین ارتباط مشترکان با شبکه، وظیفۀ ارتباط چند سایت دیگر با شبکه را نیز بر عهده دارند، تمهیدات بیشتری اندیشیده شده و حتی در بعضی از سایت های اصلی، دیزل ژنراتور مستقر در سایت، در هنگام قطعی برق، وارد مدار می گردد. به این ترتیب باتری های به کار رفته در سایت های ارتباطی ایرانسل، در شرایط قطع برق، امکان ادامۀ خدمات رسانی چندساعتۀ سایت را فراهم می نمایند. با وجود این، در شرایط فعلی که قطعی مکرر و پیوستۀ برق، همه روزه با فواصل زمانی کوتاه در حال رخ دادن است، نه تنها امکان شارژ مجدد باتری های پشتیبان سایت های ارتباطی فراهم نیست، بلکه تجهیزات ارتباطی سایت ها، در معرض آسیب شدید و جدی قرار دارند.

چرا برق کم داریم؟

طی سال های 97، 98 و 99 معادل 6 هزار و 118 مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است، یعنی طی هر سال حدود 2 هزار مگاوات؛ این در حالی است که طبق برنامه ششم توسعه سالانه باید 5 هزار مگاوات به ظرفیت فراوری برق کشور اضافه گردد و تا انتها سال 1400 ظرفیت فراوری برق کشور به 101 هزار مگاوات برسد. ظرفیت اسمی فراوری برق کشور در حال حاضر حدود 85 هزار مگاوات است.

بر اساس ترازنامه انرژی منتشر شده از سوی وزارت نیرو، نرخ رشد ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور بین سال های 85 تا 92 معادل 45.5 درصد و بین سال های 93 تا 99 معادل 17.6 درصد بوده است که نشان از کاهش 27.9 درصدی در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت نهم و دهم دارد.

ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور از سال 92 تا سال 99 فقط 17.6% رشد داشته است

با در نظر دریافت کاهش حدود 28 درصدی فراوری برق در دو دولت اخیر با وجود پیش بینی افزایش مصرف برق در کشور، شاید مردان دولت آقای روحانی تصور می کردند مردم باید قادر باشند گرم های تابستان را با قطعی برق تحمل نمایند، اما قطعا پیش بینی شیوع ویروس دنیا گیری مانند کرونا و مجازی شدن اغلب امور امکان پذیر نبود و این غافل گیری برنامه های آشفته را آشفته تر نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1624

به "گلایه مشترکان از قطعی طولانی اینترنت و موبایل، قطع مداوم برق فرصت شارژ باتری های پشتیبان را هم نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه مشترکان از قطعی طولانی اینترنت و موبایل، قطع مداوم برق فرصت شارژ باتری های پشتیبان را هم نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید