2 ساعت بعد از افطار بهترین زمان برای انجام ورزش حرفه ای است

به گزارش مجله عکسفا، یک متخصص فیزیولوژی معتقد است که در ماه مبارک رمضان به دلیل کاهش ذخایر قندی در عضلات و کاهش شدید آب، دو ساعت پس از افطار بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی است تا ورزشکار دچار افت عملکرد و کارایی نشود.

2 ساعت بعد از افطار بهترین زمان برای انجام ورزش حرفه ای است

دکتر غلامرضا جهانی در گفت وگو با مجله عکسفا، در پاسخ به این پرسش که آیا روزه داری منافاتی با ورزش حرفه ای و قهرمانی دارد یا خیر؟ اضافه کرد: در بسیاری از ورزش های سنگین و پرفشار همانند فوتبال، ذخایر قندی چون مهم ترین ماده غذایی برای تأمین انرژی محسوب می گردد در اثر روزه دریافت کاهش پیدا می نماید و در نتیجه ورزشکار به خاطر افت عملکرد و کارایی دچار خستگی زودرس می گردد. از سوی دیگر چون آب زیادی در جریان فعالیت ورزشی از بدن ورزشکار دفع می گردد این احتمال وجود دارد که ورزشکار دچار کم آبی یا دی هیدراته شدن بدن گردد بنابراین ضرورت دارد که ورزشکار برای جلوگیری از کاهش عملکرد و کارایی خود در این ایام ساعت فعالیت ورزشی خود را به 2 ساعت قبل از افطار و یا 2 ساعت بعد از افطار موکول کند تا مسئله ای برای او ایجاد نگردد.

وی گفت: کاهش 2 درصد آب بدن سبب کاهش 10 درصد از عملکرد و کارایی بدن می گردد. از آنجا که با کاهش آب بدن، غلظت خون افزایش پیدا می نماید این امر سبب افزایش فشار خون و دمای مرکزی بدن و عوارض قلبی و عروقی می گردد. بنابراین به ورزشکاران توصیه می گردد که از افطار تا سحر از منابع غذایی سرشار از کربوهیدرات ها مصرف نمایند تا ذخایر قندی در حد ایده ال در داخل عضلات انباشته گردد. همچنین از افطار تا سحر نیز توصیه می گردد تا حد امکان 8 لیوان آب نوشیده گردد تا میزان ذخایر آبی به حالت ایده ال در بدن باقی بماند.

این متخصص فیزیولوژی توضیح داد: در این ایام ورزشکاران روزه دار بهتر است ساعاتی را به انجام فعالیت ورزشی بپردازند که تقریباً 2 ساعت به زمان افطار باقی مانده تا بلافاصله بعد از تمرینات سنگین از مواد غذایی کم حجم، پرکالری، زود هضم و سرشار از مواد قندی استفاده نمایند تا مسئله ای برای آنها ایجاد نگردد. البته انجام فعالیت ورزشی 2 ساعت بعد از افطار بهترین زمان برای ورزشکاران روزه دار است که به ورزش حرفه ای و سنگین بپردازند.

جهانی در خاتمه اعلام کرد: روزه داری هیچ منافاتی با ورزش حرفه ای ندارد، به شرط این که ورزشکار با موکول کردن تمرینات ورزشی خود به 2 ساعت بعد از افطار بتواند عملکرد و کارایی خود را در حد ایده آل نگه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 130

به "2 ساعت بعد از افطار بهترین زمان برای انجام ورزش حرفه ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 ساعت بعد از افطار بهترین زمان برای انجام ورزش حرفه ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید