6 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف جهان برای تجارت و مذاکره

به گزارش مجله عکسفا، زبان بدن یا بادی لنگویج در سرتاسر جهان قوانین مشترکی دارد. یعنی ممکن است شما به کشوری بیگانه سفر کنید و با زبان آن کشور آشنایی نداشته باشید اما به وسیله زبان بدن و بادی لنگویج تا حدود زیادی می توانید منظور یکدیگر را متوجه شوید. این در حالی است که از جمله فواید زبان بدن این است که به وسیله زبان بدن تا حدود زیادی می توانید احساسات طرف مقابل را هم متوجه شوید. احساساتی مثل استرس و اضطراب، ترس، خوشحالی، خشم، عشق و نفرت، موافقت یا مخالفت، اعتماد به نفس، دروغگویی و حتی احترام گذاشتن از این طریق تا حدود زیادی قابل فهم هستند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید زبان بدن زنان و مردان با هم متفاوت است و اگر در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید به راحتی می توانید منظور اطرافیان را متوجه شده و عکس العمل صحیح نشان دهید. اگر در زمینه کارهای تجاری و بازرگانی بین المللی فعال هستید بد نیست کشورهای مختلف در زمینه مذاکره، تجارت و بیزینس برای تجار و بازرگانان را در مجله خبرنگاران بخوانید.

6 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف جهان برای تجارت و مذاکره

1- ژاپن

ژاپن در مجموع فرهنگ محتوایی خاصی دارد به این معنای که محتوای پیغام، شامل سرنخ های غیر کلامی، وزن بیشتری نسبت به کلمات دارد. بنابراین در این شرایط تفسیر و خواندن تکنیک های زبان بدن یا بادی لنگویج اهمیت بیشتری دارد. در شرایط عادی تماس طولانی چشمی ممکن است شما را فردی صادق و با صداقت نشان دهد اما در ژاپن این به معنای یک رفتار تجاوزکارانه به حریم شخصی است.

در ژاپن ظرافت، وقار و خود کنترلی با احترام گذاشتن پیوند ناگسستنی دارند. بنابراین کم کاری در این زمینه به معنای عدم احترام به دیگران است. ژاپنی ها در کنترل کردن علامات و حالات چهره تبحر خاصی دارند در نتیجه شما نشانه ناخوشایندی و ناراحتی را به ندرت در چهره یک فرد ژاپنی می توانید مشاهده کنید. از سوی دیگر ژست بادی لنگویج دست به سینه نشستن یا ایستادن در ژاپن به معنای یک حالت پرخاشگری و سلطه جویی است و بهتر است در برابر یک ژاپنی از آن پرهیز کنید.

یادتان باشد در ژاپن لبخند زدن همواره به معنای خوشحالی نیست بلکه گاهی نشان دهنده عصبانیت یا خجالت است. از سوی دیگر زمانی که یک ژاپنی به حالت تایید سرش را تکان می دهد این کار لزوما به معنای تایید صحبت های شما نیست بلکه او فقط در حال گوش دادن به حرف های شماست. هرگز موقع صحبت کردن دست ها را در جیب نگذارید. انجام دادن کارها با دست چپ (فرقی ندارد راست دست هستید یا چپ دست) در بسیاری کشورهای آسیایی بی ادبی است.

2- چین

ایرانی ها روابط تجاری و مالی گسترده ای با چینی ها دارند و شاید دانستن تکنیک های زبان بدن و بادی لنگویج چینی ها در این زمینه خالی از لطف نباشد. چین هم یکی دیگر از کشورهای با محتوای فرهنگی فراوان و جامعه ای شلوغ و جمع گراست که مردمش معمولا مجاورت و نزدیکی زیادی با یکدیگر دارند. برای این که در مراوده با چینی ها کار اشتباهی انجام ندهید بهتر است در جلسات کف پای خود را روی زمین نگه دارید و برای مثال پاها را در هوا نگه ندارید، تکان ندهید یا پا روی پا نیندازید. این حرکات بسیار زننده و بی ادبانه محسوب می شوند و از نظر آن ها مثل این است که شما بخواهید کف پای خود را به کسی نشان بدهید.

در طول جلسه و مذاکره از سکوت کردن نترسید. برای شروع سکوت کردن به این معناست که شما در حال فکر کردن هستید و با طرف مقابل موافق هستید. اما از طرف دیگر این سکوت طولانی می تواند به عنوان یک سلاح علیه شما استفاده گردد در صورتی که طرف مقابل سکوت شما را به عنوان معیاری برای ناراحتی و عدم موافقت شما در طول مکالمه ارزیابی کند. با این همه چینی ها در شروع مذاکرات جدی و مهم معمولا کوتاه صحبت می نمایند. برای چینی ها همه چیز کسب و کار نیست، آن ها دوست دارند خود شما را هم شخصا تا حدودی بشناسند. چینی ها دوست دارند به زبان خودشان تجارت نمایند. لازم نیست برای تجارت زبان چینی یاد بگیرید چون قطعا مترجم دارید اما کافی است چند کلمه و جمله را به صورت صحیح یاد بگیرید و در مکالمات خود به کار ببرید؛ کلماتی مثل ممنونم و چطور. مطمئن باشید به خاطر این کوشش چینی ها از شما قدردانی خواهند کرد.

از سوی دیگر چینی ها بسیار مودب هستند و حتی اگر با شما کاملا مخالف باشند کمتر پیش می آید بی حوصله و عصبی بشوند. این بدان معنا نیست که آن ها می خواهند شما را فریب دهند بلکه فقط بخشی از آداب کسب و کار آن هاست. در حقیقت، این یک حربه معقول است که نمی خواهند شما را ناراحت یا مایوس نمایند. چینی ها معمولا به این شکل مخالفت خود را ابراز می نمایند بله، اما … به جای این که فقط بگویند بله! نگران نباشید. اگر گیج شده اید خیلی مودبانه از آن ها بخواهید بیشتر برای تان شرح بدهند.

یادتان باشد اگر با چینی ها تجارت می کنید هرگز برای آن ها هدیه نبرید. هدیه بردن برای آن ها معنایی جز رشوه ندارد چون از نظر آن ها جلسه کاری و تجاری جای رد و بدل کردن کادو و هدیه نیست. این درست است که تکنیک های زبان بدن و بادی لنگویج و آداب کسب و کار و تجارت با چینی ها با بقیه کشورها تا حدودی متفاوت است و شاید دانستن آن ها در بقیه کشورها به کارتان نیاید اما برای پیشگیری از سوءتفاهم باید آن ها را حتما بلد باشید چون چینی ها هر جای جهان که باشند برای این اصول ارزش قائل هستند.

3- آمریکا

آمریکایی ها معمولا در طول مکالمه و ارتباط از فضای فیزیکی زیادی استفاده می نمایند بنابراین اگر در مکالمه با یک آمریکایی بیش از حد نزدیک به او بایستید ممکن است او از این حالت شما احساس ناامنی و تجاوز به حریمش را پیدا کند. در برخورد با یک آمریکایی تماس چشمی قوی و متمرکز بسیار مهم است و البته گاهی هم به عنوان ضعف یا دورویی قلمداد می گردد.

فردی که پاهایش را روی میز قرار می دهد یا دست هایش را پشت سرش قرار می گذارد فضای بیشتری را اشغال می نماید و احساس تسلط بیشتری به او دست می دهد. آمریکایی ها معمولا زمانی که در حال صحبت کردن هستند با بازخوردهای غیر کلامی پاسخ می دهند، بنابراین حالاتی مثل لبخند زدن، برقراری تماس چشمی و سر تکان دادن همگی از نظر آن ها مثبت هستند. در مکالمه با آمریکایی ها سکوت نکنید چون باعث می گردد آن ها احساس راحتی ننمایند.

4- خاورمیانه

عزت و احترام دو عنصر اساسی در زندگی روزمره مردم کشورهای مسلمان خاورمیانه محسوب می شوند. به همین دلیل هم بیشتر از مردم سایر نقاط جهان روی زبان بدن و بادی لنگویج خود حساس هستند. هنگام صحبت با یک خاورمیانه ای (صحبت مرد با مرد) تماس چشمی را حفظ کنید و البته روی احساساتی که به وسیله ظاهر شما قابل شناسایی هستند تسلط و کنترل داشته باشید. هرگز برای سلام و احوالپرسی از دست چپ استفاده نکنید. زمانی که روی زمین می نشینید طوری بنشینید که انگشتان پای تان تعیین نباشند چون نشانه رعایت نکردن ادب و احترام و نزاکت است.

5- آمریکای لاتین

در فرهنگ کشورهای مختلف آمریکای لاتین سبک ارتباطی به طور همزمان پرشور و حرارت و در عین حال ماهرانه است. در این کشورها مردم اغلب اهل لمس کردن و مهربان هستند و البته اغلب به هم نزدیک می شوند. در آمریکای لاتین استفاده از حرکات دست و صورت در مکالمات یک زبان بدن اصلی و مهم است تا از این طریق همدلی ایجاد نمایند. در این کشورها بیزینس و کسب و کار مبتنی بر رابطه است بنابراین این همدلی لازم است. در فرهنگ ارتباطی آمریکای جنوبی داشتن یک چهره سرد و خشک و بی حالت و تکان ندادن دست ها به معنای داشتن یک ارتباط سرد و بی روح و جدا افتاده است.

6- آفریقا

در فرهنگ بسیاری از کشورهای آفریقایی تماس فیزیکی و نزدیک امری طبیعی محسوب می گردد و اتفاقا همین مسئله بسیاری از اهالی اروپا و آمریکای شمالی را معذب و ناراحت می نماید. دست دادن در شروع رابطه نشانه دوستی میان افراد است بنابراین اگر از این امر امتناع کنید رابطه شروع خوبی نخواهد داشت.

بادی لنگویج چشم در این کشورها بسیار کاربردی است چون تماس چشمی متناوب و پیوسته نشانه احترام است. به خاطر علاقه آفریقایی ها به داستان سرایی در جلسات تجاری زمانی که یک نفر حین زبان بدن و بادی لنگویج فیزیکی صحبت هم بکند حسابی جلب توجه می نماید و یک امتیاز مثبت است. سکوت کردن حتی در جلسات کاری یک امتیاز منفی است و تعبیر خوبی از آن نمی گردد.

در مجموع اگر به اندازه کافی در خصوص نحوه استفاده از زبان بدن در فرهنگی که در آن تجارت را انجام می دهید، اطلاعات کافی ندارید سعی کنید از حرکات یا تماس های جسمی بیش از حد جلوگیری کنید. در ادامه این بحث رسم و رسوم جالب احوالپرسی در کشورهای مختلف جهان را بخوانید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 510

به "6 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف جهان برای تجارت و مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف جهان برای تجارت و مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید