آمادگی ایران برای صادرات گاز به چین به وسیله پاکستان

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران: سفیر ایران در چین گفت: کشورش به دنبال توسعه شبکه انتقال انرژی خود به چین بر اساس طرح عظیم موسوم به یک کمربند، یک جاده است.

آمادگی ایران برای صادرات گاز به چین به وسیله پاکستان

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، سفیر ایران در چین گفت: کشورش به دنبال توسعه شبکه انتقال انرژی خود به چین بر اساس طرح عظیم یک کمربند، یک جاده چین است.

علی اصغر خاجی که در گفت وگو با روزنامه سوث چاینا مورنینگ سخن می گفت اضافه کرد: ایران بر اساس یک طرح توسعه 5 ساله بخش های ریلی، جاده ای، بندری و مخابراتی خود را توسعه خواهد داد. ایجاد یک شبکه توسعه یافته از خطوط لوله انتقال انرژی به امنیت و توسعه منطقه یاری خواهد نمود.

ایران می گوید، قبلا یک خط لوله انتقال گاز به مرز خود با پاکستان ایجاد نموده است. اما پاکستان به بهانه موانع ناشی از تحریم ها از ساخت ادامه این خط لوله در خاک خود خودداری نموده است. اما گفته می گردد اکنون اسلام آباد به دنبال تامین هزینه خط لوله از چینی هاست. هدف از این طرح، ایجاد یک کوریدور اقتصادی بین شهر بندری گوادر پاکستان و منطقه غربی شینجیانگ چین است

خاجی اضافه کرد: فکر نمی کنم تا کشیده شدن این خط لوله به چین به وسیله خاک پاکستان راه خیلی درازی در پیش باشد. این خط لوله به سود هر سه کشور ایران، چین و پاکستان خواهد بود.

وی در ادامه گفت: ابتکار یک کمربند، یک جاده می تواند از احداث یک خط لوله انتقال گاز از ایران، عراق و سوریه تا اروپا حمایت کند؛ طرحی که به گفته ناظران به دلیل جنگ در سوریه و تحریم های اقتصادی علیه ایران و سوریه در خصوص آن تردید وجود دارد.

سفیر ایران در چین اضافه کرد: نقش مهمی به توسعه کشورها در اداره بانک سرمایه گذاری های زیرساختی آسیایی مستقر در پکن داده شده است. نشست کشورهای موسس این بانک هفته آینده در پکن تشکیل خواهد شد و اعضا در خصوص منشور بانک و توزیع حق رای ها مذاکره خواهند کرد.

ایران یکی از 57 عضو موسس بانک سرمایه گذاری های زیرساختی آسیایی به شمار می رود.

97

منبع: تسنیم
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 512

به "آمادگی ایران برای صادرات گاز به چین به وسیله پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای صادرات گاز به چین به وسیله پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید