آینده قیمت در بازار مسکن

به گزارش مجله عکسفا، بازار مسکن پایتخت طی ماه های گذشته به واسطه کاهش ریسک های مالی با ریزش قیمت روبرو شده است. اثر این ریزش در بعضی مناطق محسوس و در بعضی مناطق نیز کمتر است.

آینده قیمت در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس گفته بعضی واسطه های ملکی مناطق مصرفی واقع در مرز شمالی و جنوبی پایتخت، افت قیمت در این مناطق محسوس بوده به این ترتیب که عموما قیمت مسکن در مناطق 9 و 10 به عنوان مناطق مصرفی واقع در مرز شمالی و جنوبی تهران بین 2 تا 3 میلیون تومان کاهش پیدا نموده است.

این کاهش قیمت در فاصله ماه های آذر تا دی در بازار مسکن این مناطق اتفاق افتاده است. ضمن اینکه در سایر مناطق مصرفی پایتخت (چهار و پنج) که حدود 25 درصد از معاملات را به خود اختصاص می دهند، افت قیمت حتی در بسیاری از فایل های عرضه شده طی یک ماه گذشته تا 5 میلیون تومان از سوی بعضی واسطه های ملکی اعلام شده است.

در همین زمینه آنالیز بعضی فایل های عرضه شده از سوی مالکان نشان می دهد بعضی مالکان در مناطق مصرفی از قیمت های پیشنهادی خود عقب نشینی کردند.

این افت قیمت ها در حالی است که آمار های رسمی نیز از توقف جهش قیمتی مسکن طی دو ماه پایانی آذر ماه گذشته در بازار مسکن حکایت دارد. توقف جهش قیمتی مسکن از آبان ماه آغاز شد و قیمت مسکن کمتر از 2 درصد جهش کرد. اما در آذرماه آمار رسمی، تورم منفی قیمت را روایت کرد. هر چند در دی ماه باز هم میانگین قیمت ها نسبت به آذرماه افزایش یافت، اما این رشد خیلی محدود و کمتر از 2 درصد بود. با این حال واسطه های ملکی فعال در مناطق مصرفی (4 و 5) و مناطق مصرفی واقع در مرز شمالی و جنوبی پایتخت (9 و 10) ثبات نسبی و حتی افت قیمت ها را تایید می نمایند.

تاثیر قیمت دلار بر روی بازار مسکن

مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه معین قیمت مسکن به متغیر های زیادی بستگی دارد، گفت: یکی از این مولفه ها نرخ دلار است، در شرایطی که طی دو هفته اخیر نرخ دلار با افزایش نسبی روبرو بوده، این مسئله بر روی سایر بازار های سرمایه ای از جمله، طلا، ارز، خودرو و بورس نیز تاثیرگذار بوده و آن ها را نیز دستخوش نوسان نموده است، اما این موضوع نمی تواند در طی چند روز و یا دو هفته بر روی بازار مسکن تاثیر بگذارد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر با توجه به اینکه این بالا و پایین های روزانه جهت عوض می نماید، نمی تواند بر روی بازار مسکن تاثیرگذار باشد، حداقل این فرایند ها باید برای یک ماه برقرار باشد که بتوان اثر آن را روی مسکن دید، علاوه بر نرخ دلار، چرخه های خود بازار مسکن، نرخ تورم، نرخ سود سپرده های بانکی، مسائل سیاسی و... نیز همواره بر روی بازار ملک تاثیر می گذارند، بنابراین باید در این زمینه توجه داشت که برای تحلیل بازار مسکن نباید تنها به یک متغییر توجه کرد، بلکه باید چندین عاملی که در این زمینه دخیل هستند را کنار هم تحلیل کرد و به نتیجه گری رسید.

سلطان محمدی گفت: اثر دلار بر روی بازار مسکن نیز به صورت مستقیم نیست، بلکه به نوعی غیرمستقیم است، در این رابطه ارز به صورت کلی یک متغیر کلیدی در اقتصاد ایران به شمار می رود و زمانی که قیمت دلار آغاز به صعود می نماید، این سیگنال به کلیت اقتصاد و همچنین بازار های مختلف داده می گردد که شرایط سیاسی و مالی دارای ثبات نیست و ممکن است در این زمینه ریسک های متعددی وجود داشته باشد، طبعا در چنین شرایطی انتظارات تورمی افزایش پیدا می نماید و در ادامه نیز سطح عمومی قیمت ها در تمامی بازار ها جهت افزایشی به خود می گیرد.

مسائل سیاسی چه تاثیری بر روی بازار مسکن می گذارد؟

این استاد دانشگاه افزود: در حال حاضر مهم ترین موضوعی که در رابطه با پیش بینی قیمت مسکن می توان به آن اشاره نمود، این است که باید به انتظار نشست و مشاهده کرد که شرایط برجام، مذاکرات با آمریکا و برطرف تحریم ها به کجا ختم خواهد شد، اگر در کوتاه مدت بین ایران و آمریکا مذاکره ای برقرار گردد، این جو خوشبینی که چند وقتی است به وجود آمده همچنان ادامه داشته و رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت، در چنین شرایطی انتظارات تورمی تعدیل می گردد و به دنبال آن نیز تورم را می توان مهار کرد.

وی ادامه داد: اما اگر نه شرایط تعلیق و ابهام تا زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز همچنان به همین منوال ادامه پیدا کند و منازعات سیاسی در سطح کشور همچنان وجود داشته باشد، چشم انداز چندان روشنی برای کنترل بازار مسکن نمی توان متصور بود، از سوی دیگر این انتظار که مسکن به مانند بازار هایی نظیر ارز، خودرو و طلا بلافاصله واکنش نشان دهد و جهت کاهشی را طی کند، چنین چیزی وجود ندارد، بلکه در این زمینه طی سه ماه گذشته از سرعت رشد قیمت مسکن کاسته شده است، هرچند که این سرعت رشد در بعضی مواقع نیز به صفر رسیده است.

سلطان محمدی یادآور شد: البته ذکر این نکته لازم است که در بعضی از مناطق شهری نیز به دلیل افزایش بسیار افسار گسیخته ای که طی سه سال گذشته شاهد آن بودیم، قیمت با کاهش روبرو شدند، اما این افت قیمتی در قیاس با کاهشی که در سایر بازار ها اتفاق افتاده، قابل مقایسه نیست، برای ادامه دار بودن این فرایند همانطور که عرض کردم، باید انتظارات تورم همچنان تعدیل گردد و ما شاهد آن باشیم که تورم نیز مهار گردد، در چنین صورتی است که قیمت مسکن سیر نزولی خود را حفط خواهد نمود.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه مسکن وارد رکود بسیار شدیدی شده است، گفت: در حال حاضر خرید و فروش ها به کمترین میزان خود رسیده، از سوی دیگر نسبت به عرضه و تقاضا نیز برابر نیست، زیراکه بسیاری از فروشندگان از ترس کاهش بیشتر قیمت ها فایل های بیشتری را برای فروش عرضه نموده اند، اما در طرف مقابل خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت ها فعلا از خرید دست کشیده اند و منتظر هستند، ببینند، آیا قیمت ها با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1437

به "آینده قیمت در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده قیمت در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید