برای تامین چادر مشکی، تولیدکنندگان داخلی باید در اولویت باشند

به گزارش مجله عکسفا، رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در شرایط فعلی، کالاهایی که توان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد، نباید وارد شوند اما چگونگی برنامه ریزی دولت، برای این کار اهمیت زیادی دارد.

برای تامین چادر مشکی، تولیدکنندگان داخلی باید در اولویت باشند

سید محمد جعفری در گفت و گو با مجله عکسفا، اظهار کرد: با توجه به تحریم ها و محدودیت هایی که علیه اقتصاد ایران وضع شده، حمایت از تولید ملی و تلاش برای رشد و توسعه صنایع تولیدی اهمیت زیادی دارد.

به گفته وی جهت حرکت واردات نیز باید به سمت حمایت از واحدهای تولیدی تعریف شود و کالاهایی به کشور بیایند که به تامین مواد اولیه یا واسطه ای تولید کمک می کنند یا کالاهای ضروری باشند که در حال حاضر توان تولید آنها در داخل کشور وجود ندارد.

رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران درباره واردات چادر مشکی اظهار کرد: این حوزه نیز باید مانند دیگر بخش ها مورد بررسی دقیق و همه جانبه قرار گیرد. در اینکه کشور ما نیاز قابل توجه به این کالا دارد، شکی نیست و قطعا باید برای تامین نیاز برنامه ریزی لازم انجام شود.

جعفری ادامه داد: آنچه که در این زمینه اهمیت دارد، بررسی دقیق میزان توانایی تولیدکنندگان داخلی برای تامین نیازهای کشور است. از این واحدها باید حمایت شود و با در نظر دریافت نیازهایشان، فضای فعالیتی قابل قبول داشته باشند و در صورت بی پاسخ ماندن بخشی از نیازها، به واردات فکر شود.

وی با تاکید بر اینکه محدود کردن واردات باید از طریق وضع تعرفه انجام شود، بیان کرد: ممنوعیت در تجارت تصمیم درستی نیست اما برای حرکت به سمت اولویت های در نظر گرفته شده، می توان تعرفه واردات را در محصولاتی که تولید داخلی دارند، بالا برد و از این طریق بازار را در اختیار تولیدکننده های داخلی قرار داد.

به گزارش مجله عکسفا، با وجود مصرف قابل توجه چادر مشکی در ایران، بخش قابل توجهی از نیازها از طریق واردات تامین می شود و بخش قابل توجهی از بازار در اختیار صادرکنندگان خارجی قرار گرفته است.

رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش وعده داد که کشور تا سه سال آینده در تولید چادر مشکی به خودکفایی خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 641

به "برای تامین چادر مشکی، تولیدکنندگان داخلی باید در اولویت باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تامین چادر مشکی، تولیدکنندگان داخلی باید در اولویت باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید