برگزیت، کوشش انگلیس برای همراه کردن آمریکا با خود در مناقشات پسابرگزیت

به گزارش مجله عکسفا، آمارها نشان می دهد میزان مبادلات تجاری بین انگلیس و اروپا پیامد اجرایی شدن توافق تجاری برگزیت کاهش چشمگیری داشته و با شعله ور شدن مجدد مناقشات پسابرگزیت لندن کوشش می نماید آمریکا را با خود همراه کند.

برگزیت، کوشش انگلیس برای همراه کردن آمریکا با خود در مناقشات پسابرگزیت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه هندلزبلات آلمان، صادرات انگلیس به اتحادیه اروپا بعد از اجرایی شدن توافق تجاری برگزیت کاهش چشمگیری داشته است.

براساس گزارش اداره آمار انگلیس در ژانویه امسال میلادی صادرات انگلیس به اتحادیه اروپا حدود 40.7 درصد کاهش داشته است. در آمارهای ارائه شده کلیه کالاها به غیر از بعضی فلزات گرانبها در نظر گرفته شده است. آمارها همچنین نشان می دهد که میزان واردات کالاها از اتحادیه اروپا به انگلیس هم حدود 28.8 درصد کاهش داشته است.

اداره آمار انگلیس خاطرنشان کرد که میزان مبادلات تجاری نه تنها تحت تاثیر برگزیت و مقررات جدید گمرکی بوده بلکه از عواقب بحران کرونا هم بوده است.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان پیش بینی می نماید که تنها شرکت های آلمانی در آینده باید حدود 10 میلیون ثبت گمرکی سالانه را داشته باشند که حدود 400 میلیون یورو هزینه در بر خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات اداره آمار فدرال آلمان صادرات آلمان به انگلیس هم بعد از اجرایی شدن توافق تجاری برگزیت با 29.0 درصد کاهش نسبت به ژانویه سال گذشته به 4.3 میلیارد یورو رسیده است. واردات آلمان از انگلیس هم با 56.2 درصد کاهش به 1.6 میلیارد یورو رسیده است.مارک لهنفلد از کارشناسان امور تجاری غربی بر این عقیده است که ناامنی ها همچنان تا مدت ها بر مناسبات تجاری بین آلمان و انگلیس سنگینی خواهد نمود.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ هم در گزارشی به مناقشات پسا برگزیت بین اتحادیه اروپا و انگلیس اشاره نموده و این پرسش را مطرح نموده است که آیا این منفشات ابعاد دو سوی آتلانتیکی به خود می گیرد؟

دیلی تلگراف روز پنج شنبه گزارش داد دولت انگلیس یک ضد حمله را شروع نموده تا حمایت بیشتر ایالات متحده را در مناقشات با اتحادیه اروپا جلب کند.

به نوشته این رسانه انگلیسی لندن یک فرستاده ویژه به سفارت خود در واشنگتن فرستاده است تا کوشش های اتحادیه اروپا برای اینکه دولت بایدن را علیه انگلیس در مناقشات پسا برگزیت با خود همراه کند را خنثی کند.

یک مقام دولت انگلیس در گفتگویی با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ البته درباره جزئیات این اقدام سخنی نگفته و در عین حال کوشش ها برای شفاف سازی بیشتر موضع لندن در خارج را منطقی دانست.

محور این ابتکار عمل لندن در مسئله مناقشات بر سر منطقه ایرلند شمالی پس از برگزیت است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در دوران مذاکرات برگزیت همیشه در این مناقشات طرف اتحادیه اروپا بود. لندن این موضع گیری بایدن را به ریشه های ایرلندی و روابط نزدیک او با دوبلین منوط می داند.

زمانی که انگلیس در پاییز سال گذشته تهدید کرد که توافق برگزیت را با یک قانون ملی اصلاح می نماید جو بایدن که در مبارزات انتخاباتی قرار داشت خاطرنشان کرد که قرارداد تجارت آزاد مد نظر خود با لندن را در واکنش به چنین اقدامی زیر سوال قرار خواهد داد.

اخیر مناقشات بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر مسئله مرزهای ایرلند بالا گرفته است.

دولت محافظه کار بوریس جانسون اخیرا در تصمیمی یکجانبه مهلت کنترل ورود و خروج محصولات غذایی بین ایرلند شمالی و انگلیس را به مدت 6 ماه دیگر و تا انتها ماه سپتامبر 2021 تمدید کرد. این مهلت در انتها ماه مارس منقضی می شد. در حالی که طبق توافقنامه برگزیت هر تصمیمی در این باره باید در مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا گرفته گردد.

اتحادیه اروپا تصمیم یکجانبه دولت بریتانیا مبنی بر ادامه کنترل ورود و خروج مواد غذایی بین انگلیس و ایرلند شمالی را شدیدا محکوم کرد و آنرا نقض اساسی توافق نامه برگزیت خواند.

کمیسیون اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که در واکنش به تصمیم یکجانبه لندن اقدامات حقوقی را در پیش خواهد گرفت.

اتحادیه اروپا تنها در دو ماه اول سال 2021، ژانویه و فوریه، به بریتانیا زمان داده بود تا برای جلوگیری از هرج و مرج و تحت فشار قرارندادن شرکت ها، کنترل ورود و خروج مایحتاج اولیه را در دست بگیرد تا این شرکت ها با قوانین جدید برگزیت در دوران پسا برگزیت بیشتر آشنا شوند.

در پی نهایی شدن برگزیت در سال گذشته شهروندان بریتانیایی در ایرلند شمالی با مسائل عدیده کمبود محصولات غذایی روبرو شدند. دلیل اصلی آن چک و بازبینی محصولاتی بود که ناگزیر باید از مرز جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، عبور می کرد تا به ایرلند شمالی برسد.

بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا با چالش های تازه ای در مرز با ایرلند روبرو شده است. مرزایرلند و ایرلند شمالی یکی از دلایل اصلی تنش ها و طولانی شدن مذاکرات بین مقامات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا درجریان گفتگوهای برگزیت بود.

بایدن، رئیس جمهور آمریکا بارها درباره به خطر افتادن صلح در ایرلند شمالی در سایه مناقشات بین اتحادیه اروپا و انگلیس ابراز نگرانی نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1490

به "برگزیت، کوشش انگلیس برای همراه کردن آمریکا با خود در مناقشات پسابرگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیت، کوشش انگلیس برای همراه کردن آمریکا با خود در مناقشات پسابرگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید