درمان کووید 19 با داروی ضد انگل

به گزارش مجله عکسفا، مطالعات نو نشان می دهد داروهایی که برای درمان کرم نواری تجویز می شود، الهام بخش تولید ترکیباتی است که در درمان کووید 19 موثر است.

درمان کووید 19 با داروی ضد انگل

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، این ترکیبات بخشی از یک رده مولکولی به نام سالیسیلانیلید ها هستند که از 15 سال پیش به نام دارویی علیه ویروس های روده و دستگاه گوارشی شناخته می شوند.

این گروه دارویی برای اولین بار در سال 1950 میلادی در آلمان کشف شد و پس از آزمایش های لازم برای درمان عفونت های انگلی در انسان و دام ها مورد استفاده قرار گرفت. مطالعات بعدی خواص ضد سرطانی و ضد میکروبی این ترکیبات را تایید کرد.

محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپس در آمریکا این گروه دارویی را در آزمایشگاه اصلاح کردند و ترکیب تازه را No. 11 نامیدند. با این اصلاح آزمایشگاهی، محدودیت های این دارو مانند توانایی عبور از روده و جذب در جریان خون و همچنین سمی بودن آن رفع شد.

مطالعات نشان می دهد حدود 80 درصد این دارو توانایی ورود به جریان خون را دارد، در حالی که داروی ضد انگلی نیکلوسامید، 10 درصد توانایی نفوذ به جریان خون را دارد. این دارو به تازگی وارد آزمایش های بالینی برای درمان کووید 19 شده است.

ادامه مطالعات نشان می دهد سالیسیلانیلید های اصلاح شده با کاهش التهاب، در درمان عفونت تنفسی کووید 19 موثر هستند و سطح اینترلوکین 6 را کاهش می دهند. اینترلوکین 6 یک پروتئین سیگنال دهنده و عامل اصلی التهاب در کووید 19 است.

مراحل اولیه این گروه دارویی در آزمایشگاه روی مدل های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده و امید است به زودی وارد آزمایش های انسانی شود.

محققان از اوایل شیوع ویروس کرونا در پی دارو های موثر برای سرکوب این ویروس هستند و با تکامل جهش های تازه آن، به دارو های موثر دیگر نیاز است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید19 اواسط ماه دسامبر سال 2019 میلادی معادل 24 آذر 1398 در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت 21 اسفند 98 همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

کشور های زیادی همچون آمریکا، ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و کوبا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت های چشمگیری در این زمینه کسب کرده اند.

اکنون واکسیناسیون علیه ویروس کووید 19 در بسیاری از کشور ها در حال انجام است.

نتایج این مطالعه در نشریه ACS Infectious Disease منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1731

به "درمان کووید 19 با داروی ضد انگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان کووید 19 با داروی ضد انگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید